Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Niemcy: błogosławienie homozwiązków? Dwaj niemieccy biskupią mówią homoherezji „nie”!

Data publikacji: 2018-02-20 10:00
Data aktualizacji: 2018-02-20 11:10:00
RELIGIA

W Niemczech narasta spór wokół udzielania związkom homoseksualnym błogosławieństwa kościelnego. Podczas gdy „za” wypowiedział się  kard. Reinhard Marx i bp Franz-Josef Bode, dwóch hierarchów wystąpiło przeciwko temu rozwiązaniu.

 

W archidiecezji Fryburga pary homoseksualne nie będą mieć możliwości otrzymania błogosławieństwa kościelnego, informuje ,,Badische Zeitung”. Tamtejszy arcybiskup Stephan Burger przekazał gazecie komunikat, w którym podkreślił, że „nie ma żadnej podstawy do zrównywania związków homoseksualnych z Bożym planem dotyczącym małżeństwa i rodziny”.

 

Jak dodał hierarcha, taką postawę umacnia adhortacja apostolska papieża Franciszka Amoris laetitia. Abp Burger zwrócił uwagę, że błogosławienie związków homoseksualnych mogłoby wywoływać wśród wiernych mylne wrażenie zrównywania małżeństwa ze związkiem jednopłciowym. Zapewnił przy tym, że Kościół katolicki nikomu nie odmawia błogosławieństwa, stąd mogą o nie prosić także jako pojedyncze osoby, a nie jako związek.

 

Podobne stanowisko zaprezentował biskup podporządkowanej fryburskiej metropolii diecezji Rottenburga-Stuttgartu, Gebhard Fürst. Według „Badische Zeitung” Fürst wskazał na wyjątkowość instytucji małżeństwa, z którą wiąże się „naturalna otwartość na dzieci”.

 

Oznacza to, że w Badenii-Wirtembergii, jednym z największych, najludniejszych i najbogatszych landów Niemiec, o rewolucji w moralności seksualnej według koncepcji Marksa-Bodego nie ma obecnie mowy. Dyskusja jednak nie została całkowicie zamknięta; „Badische Zeitung” cytuje między innymi wypowiedź świeckiej przewodniczącej Fryburskiej Rady Diecezjalnej, Martiny Kastner, która ma „pozytywny” stosunek do błogosławienia homozwiązków.

 

Dyskusja wokół błogosławienia homozwiązków wybuchła w Niemczech w styczniu. Pod koniec tego miesiąca przewodniczący episkopatu, arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx opowiedział się za udzielaniem takiego błogosławieństwa „w poszczególnych przypadkach”, o czym decydować mają księża parafialni. Hierarcha wykluczył opracowanie odgórnych wytycznych, inaczej, niż sugerował kilka tygodni wcześniej jego zastępca bp Franz-Josef Bode. Wkrótce po wystąpieniu Marksa media ewangelickie ujawniły przypadki wieloletniej praktyki błogosławienia homozwiązków w archidiecezji Paderborn i diecezji Akwizgranu, co pozostało bez wyraźnej reakcji władz diecezjalnych.

 

Z kolei w austriackiej diecezji Linzu ogłoszono, że w okolicach Walentynek pary homoseksualne mogą w kilku parafiach otrzymać błogosławieństwo.

 

Źródła: badische-zeitung.de, pch24.pl

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Gab
Brawo!