Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 29 MAJA
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
Imieniny obchodzą:
Bogusława, Magdalena
 

Niemcy: episkopat zaakceptował asystentów duchowych dla „drogi synodalnej”

Data publikacji: 2019-09-29 17:00
Data aktualizacji: 2019-09-29 17:20:00
RELIGIA
fot. REUTERS/Tony Gentile / FORUM

Jezuita o. Bernd Hagenkord i Maria Boxbergze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego będą asystentami duchowymi „drogi synodalnej”, procesu reform w Kościele katolickim w Niemczech.

 

„Ponieważ planowana debata ma być „drogą duchową”, Konferencja Biskupów Niemieckich i Centralny Komitet Katolików postanowiły ustanowić dla tego procesu asystentów duchowych” – tłumaczył w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp.

 

Podjęta w tych dniach przez episkopat Niemiec decyzja o kontynuowaniu „drogi synodalnej” – procesu reform w Kościele katolickim tego kraju, skupia wokół siebie licznych zwolenników, ale też i przeciwników. Pozytywnie wypowiedział się na ten temat m.in. przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Thomas Sternberg. Na łamach gazety „Passauer Neue Presse” tłumaczył, że chodzi tu o odbudowę zaufania i „poważne zajęcie się” problemem utraty wiarygodności Kościoła. Podkreślił, że proces „drogi synodalnej” służy całemu Kościołowi. 

 

Przypomnijmy, że stanowisko Watykanu w sprawie kontynuowania „drogi synodalnej” jest krytyczne. Stolica Apostolska wystosowała list to biskupów niemieckich przestrzegając ich, że plany tzw. procesu synodalnego, który miałby wypracować wiążące decyzje, nie mają „ważności eklezjologicznej” – donosi agencja CNA.

 

W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i faktycznie zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Abp Iannone zauważył, że episkopat niemiecki zamierza podjąć w „procesie synodalnym” cztery tematy kluczowe: „władza, uczestnictwo i podział władzy”, „moralność seksualna”, „forma życia kapłańskiego” oraz „kobiety w posługach i urzędach kościelnych”.

„Łatwo zauważyć, że tematy te dotyczą nie tylko Kościoła w Niemczech, ale całego Kościoła powszechnego i – z nielicznymi wyjątkami – nie mogą być przedmiotem obrad lub decyzji Kościoła partykularnego bez naruszenia tego, co wyraża Ojciec Święty w swoim liście” – napisał abp Iannone.

Watykańska ocena prawna podnosi szereg obaw dotyczących proponowanej struktury i uczestników niemieckiej „drogi synodalnej”. Stwierdzono, że niemieccy biskupi nie planują synodu prowincjalnego, ale synod Kościoła partykularnego, czego nie mogą przeprowadzić bez wyraźnej aprobaty Stolicy Apostolskiej.

 

Warte zauważenia jest to, że w połowie września, niemiecki biskup Felix Genn odrzucił stanowisko Watykanu krytykujące „drogę synodalną”. „Pogłębienie teologiczne zagadnień nikomu jeszcze nie zaszkodziło, zwłaszcza Kościołowi” – stwierdził. Jego zdaniem Niemcy nie podążają jakąś specjalną drogą, a dyskusja na temat „drogi synodalnej” będzie się rozwijała. „Prędzej czy później takie same problemy będą dyskutowane również w innych krajach” - zaznaczył. 

 

Także wikariusz generalny diecezji Essen, ks. Klaus Pfeffer skrytykował stanowisko Watykanu. „Kto w obliczu kryzysu Kościoła uważa, że niczego nie trzeba zmieniać, zamykając oczy?” - zapytał retorycznie na łamach wychodzącej w Hagen gazety „Westfalenpost”.

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
t
W Niemczech "szaleni nauczyciele" dochodzą do obłędu, ale jest to cykliczna - historycznie prawidłowośc.Synkretyzm ekumeniczny wypaczył katolicką tożsamośc KK; protestantyzacja jest faktem daleko posuniętym m.in negacje rzeczywistości grzech i innych pryncypiów wiary KK - tajemnica nieprawości rozlewa się tu szeroką falą.
KK
KK in Deutschland ist tod. Kościół w Niemczech jest martwy. Jedynym zajęciem tamtejszych dygnitarzy to podział łupów po Kościele.
ciekawe
A nie opisano gdzieś czasem jak zostały ukarane narody stające na poprzek Bogu,Jego prawom i przykazaniom?Może niemieckie pomysły kościelne wiążą się z brakiem znajomości przedmiotu?Korepetycji tam nie potrzeba???
DNA
To zdrada i V kolumna w KK.
odszkodowania
Protestantyzm idzie na całego - najpierw luter i jego zwolennicy, a teraz prawie cała niemiecka reszta. Zasady moralne i nauka Kościoła, nauka Pana, naszego Boga są niezmienne, a niemieccy biskupi chcą zmieniać Słowo Boże ? Taka buta, i pycha to grzech przeciw Bogu.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY