Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 

Niemcy: kolejne landy zakazują sędziom noszenia krzyży

Data publikacji: 2019-09-11 07:00
Data aktualizacji: 2019-09-10 14:47:00
WIADOMOŚCI
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0

W Niemczech postępuje ograniczanie wolności religijnej. Już w czterech landach zakazano sędziom i prokuratorom nosić krzyżyków tak, aby były widoczne. Teraz podobne obostrzenia mają wejść w życie w trzech kolejnych.

 

- Obywatele muszą być pewni, że wymiar sprawiedliwości potraktuje ich w pełni neutralnie - mówi minister sprawiedliwości Dolnej Saksonii, Barbara Havliza z nominalnie chrześcijańskiej CDU.

 

- Mogą oczekiwać również tego, że będzie to mieć swój wyraz optyczny – dodaje w rozmowie z Ewangelicką Agencją Informacyjną.

 

Jak zapewnia Havliza, nowa dolnosaksońska ustawa nie będzie mieć wpływu na obecność krzyży na ścianach sal sądowych. - Prawo jest ogłaszane przez człowieka, a nie przez pomieszczenia – deklaruje. Będzie jednak wyjątek. Jeżeli tylko choćby jeden uczestnik postępowania sądowego nie będzie chciał oglądać symbolu Męki Pańskiej, to sąd będzie zobowiązany usunąć krzyż ze ściany.

 

W Dolnej Saksonii rządzi chadecko-socjalistyczna koalicja. W zamyśle autorów nowych regulacji poprawie ma ulec zasada neutralności wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie nie będą mogli otwarcie nosić nie tylko krzyżyków, ale także innych symboli religijnych, jak żydowskich jarmułek czy muzułmańskich chust.

 

To właśnie te ostatnie stały się w Niemczech w minionych latach przedmiotem publicznej debaty. Muzułmanki chciałaby nosić chusty i burki także podczas sprawowania urzędów publicznych, co zrodziło sprzeciw Niemców. Niestety, wydaje się, że w tym przypadku wylano dziecko z kąpielą. Wychodząc od ograniczenia możliwości zakrywania głów wyznawczyniom Allaha ograniczono również prawa chrześcijan.

 

Najsurowsze reguły obowiązują w Berlinie. Tam do Chrystusa nie mogą za pomocą krzyżyka przyznawać się nie tylko sędziowie i prokuratorzy, ale także nauczyciele i policjanci. Ograniczenia obowiązują ponadto również w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Bremie. O ich wprowadzeniu dyskutują też parlamenty Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Kraju Saary.

 

Na szczeblu federalnym póki co nie są planowane podobne kroki. Ustawa przygotowywana przez minister sprawiedliwości Christine Lambrecht z SPD przewiduje jedynie zakaz noszenia burek czy masek przez sędziny, prokuratorki czy świadków. Ma to służyć jednak nie tyle neutralności, co zapewnieniu możliwości rozpoznawania uczestników postępowania sądowego.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ollek
@q Adwokat nie ma obowiązku przyjmowania spraw "jak leci",chyba,że jest obrońcą z urzędu. Wtedy będzie reprezentować kogokolwiek, takie przepisy. Zawsze może przestać być adwokatem. Nikt mu nie broni.
klik
prawo jest świeckie ,europejczyk ma rację
q
@ollek wydaje Tobie się, że jak wpeowadzisz takiw przepisy to muzułmanin adwokat będzie reprezentować chrześcijańską kobietę? Jesteś naiwny.
Art
Czy gdy chrześcijanin - sędzia zdejmie z przymusu krzyżyk - to przestanie kierować się zasadami swojej wiary? Lepiej chyba wiedzieć kto decyduje o Twoim losie i czym się kieruje . A może w ogóle zakazać chrześcijanom sprawować funkcji państwowych ?
ollek
@gość katolik Raczej Ty wpadasz w paranoję. Ja tylko podaję przykłady. Nie dostałem odpowiedzi na pytanie odnośnie sędziego, więc je ponawiam, jaką mam gwarancję? Opieram się na racjonalnych przesłankach,to nie żadna "paranoja" ,jak insynuujesz, a już na pewno nie jestem za żadną opcją polityczną, także tą "lewacką".
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY