Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 22 SIERPNIA
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy

NMP Królowej
Imieniny obchodzą:
Cezary, Maria, Zygfryd
 

Niemcy: nowy biskup zwolennikiem żonatych księży

Data publikacji: 2018-02-23 05:00
Data aktualizacji: 2018-02-24 08:22:00
RELIGIA
fot. MAXPPP / forum

Mianowany przez papieża Franciszka biskupem Würzbuga ks. Franz Jung okazuje się być zwolennikiem poluzowania celibatu.

 

W Niemczech od lat toczy się dyskusja nad różnymi formami poluzowania celibatu. Za pontyfikatu papieża Franciszka szczególną popularnością w kręgach progresywnych cieszy się koncept wyświęcania żonatych mężczyzn o sprawdzonej katolickiej reputacji, viri probati. Jednym z jego najbardziej znaczących zwolenników jest niemiecki emerytowany kardynał kurialny, Walter Kasper, ikona ruchu liberalnego. W Kościele w Niemczech ruch ten zyskał właśnie nowego wpływowego sojusznika.

 

Jest nim ks. Franz Jung, komtur Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w lutym mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem Würzburga. Dotychczas ks. Jung nie zabierał głosu w najbardziej polaryzujących kwestiach współczesnego Kościoła, ale postanowił to teraz zmienić.

 

W rozmowie z bawarskim nadawcą „Bayerische Rundfunk” przyszły biskup powiedział, że uważa za „wyobrażalne” wyświęcanie w Kościele katolickim na księży żonatych mężczyzn. Jak podkreślił, w historii Kościoła „było wiele rozmaitych modeli kierowniczych”, które wprowadzono niekiedy wskutek „refleksji teologicznej”, innym razem z powodów „praktycznych wyzwań”.

 

Ks. Jung nie otrzymał jeszcze święceń biskupich, co nastąpi prawdopodobnie dopiero wczesnym latem. Jest jednak bardzo doświadczonym administratorem kościelnym. Wcześniej pełnił urząd wikariusza generalnego Spiry, gdzie uczestniczył w radykalnym przemodelowaniu struktury parafialnej, z 350 parafii tworząc zaledwie 70. Jak zapewnił w rozmowie z „BR”, w Würzburgu „wyzwania są analogiczne”, więc i tam można prawdopodobnie spodziewać się redukcji liczby parafii.

 

Pach

 

Źródło: Katholisch.de, dbk.de

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Hanka
@do Hanka. Biblia mówi o uzdrowieniu teściowej Piotra, o losach jego żony nie mówi. Jeśli chodzi o Tradycję, to Euzebiusz z Cezarei w Historii Kościelnej III,30 przytacza takie słowa Klemensa Aleksandryjskiego (Kobierce, VII,63-64): "Klemens (...) z powodu ludzi potępiających małżeństwo wylicza tych apostołów, którzy w małżeńskim żyli związku, i tak powiada: Czy oni nawet apostołów potępią? Toć Piotr i Filip mieli dzieci (...). Gdy Piotr, jak powiadają, ujrzał swą żonę na śmierć idącą, cieszył się jej powołaniem i powrotem do Ojczyzny. Zawołał na nią po imieniu i w takich ją słowach serdecznie pocieszał i zachęcał: "Pamiętaj, najdroższa, o Panu!" Tak wyglądało małżeństwo błogosławionych i takie dozgonne przywiązanie łączyło tych, co się najserdeczniej kochali." Pseudo-Klemens podał, że żona Piotra przybyła za nim do Rzymu i tam poniosła śmierć męczeńską. Brak daty tego zdarzenia, nie później jednak to było niż w latach 64 lub 67, a mieli 50 lat żyć razem.
do Hanka
Nie ma w Piśmie i Tradycji jakichkolwiek wzmianek, by św. Piotr pełnił funkcję papieża z żoną u boku, zgadza się? Czyli albo pełnił tę funkcję bez żony, albo hipotetycznie pełnił z żoną, ale byłaby to nieistotna informacja dla następnych pokoleń. Ponieważ, jak widać w kontekście obecnie dyskutowanego problemu, dla nas jest to istotna informacja, wariant hipotetyczny można odrzucić. Funkcję papieża św. Piotr pełnił na podstawie decyzji Pana Jezusa, że właśnie na nim zbuduje Swój Kościół (Mt16,18).
Hanka
@do Hanka. Skąd wiesz, że św. Piotr pełnił funkcję papieża jako bezżenny? Funkcja papieża to zjawisko z późniejszych wieków, byli papieże Rzymu, Aleksandrii czy Konstantynopola. Do dziś są papieże aleksandryjscy i koptyjscy. Piotr był najpierw biskupem Antiochii, potem Rzymu. Organizował tamtejszą wspólnot chrześcijan, którą w całości objął jego następca Linus. Na następstwo po Piotrze jako tytuł władzy biskupiej powołał się dopiero Stefan I w latach 254-257. Tytuł papieża nadano Piotrowi anachronicznie i symbolicznie. PS. Bezżenność to nie separacja, niezawieranie kolejnego małżeństwa przez osoby owdowiałe to również nie bezżenność.
trooper
@do wszystkich Przypominam, że celibat nie jest prawdą wiary ,a jest kwestią dyscypliny. Żonaty ksiądz to nie grzech.
do Hanka
Czy św. Piotr pełnił funkcję papieża z żoną u boku? Nie. A skoro nie, to znaczy że pełnił tę funkcję albo jako bezżenny (np. żona już nie żyła), albo w stanie separacji.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY