Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Niemcy: presja w sprawie wyświęcania kobiet. Głos zabrali wpływowi politycy i znany benedyktyn

Data publikacji: 2019-07-12 08:01
Data aktualizacji: 2019-08-19 12:47:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Quidec Pacheco)

Trzech wpływowych niemieckich polityków i znany zakonnik Anselm Grün opowiedziało się za dopuszczeniem kobiet do święceń. Teologia, zgodnie z którą kapłanami mogą zostawać wyłącznie mężczyźni, jest dziś nie do utrzymania – twierdzą.

 

W maju w Kościele katolickim w Niemczech kilka tysięcy kobiet protestowało przeciwko udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom. W ramach akcji Maria 2.0 protestujące kobiety przez tydzień nie chodziły do kościoła – nawet w niedzielę. Ten „strajk kościelny” spotkał się ze zrozumieniem rzecznika Konferencji Episkopatu Niemiec ks. Matthiasa Kloppa oraz jej wiceprzewodniczącego bp. Franza-Josefa Bodego. Teraz z poparciem dla kobiet wystąpiło trzech prominentnych polityków oraz znany benedyktyn Anselm Grün.

 

„To, czego dotyka i czego domaga się Maria 2.0, nie jest tylko sprawą kobiet. To wielki cel wszystkich, którzy kochają Kościół katolicki i uważają go za miejsce, w którym są zakorzenieni” – napisał na łamach tygodnika „Christ & Welt” były szef Bundestagu, Wolfgang Thierse z SPD. W jego ocenie na dopuszczenie kobiet do święceń czeka się już „od dziesięcioleci” i właśnie dziś nadszedł na to „właściwy czas”. Trzeba zatem okazywać „niecierpliwość” i dokonać wreszcie zmian.

 

„Wielką sympatię” dla akcji Maria 2.0 wyraził z kolei Jens Spahn z CDU – minister zdrowia w rządzie CDU/CSU-SPD a zarazem homoseksualista żyjący w formalnym związku z mężczyzną i uważający się przy tym za katolika. – Jezus głosił swoje przesłanie wszystkim ludziom w równej mierze, niezależnie od płci oraz od tego, kto kogo kocha – stwierdził Spahn. Jak dodał, bez kobiet Kościół nie mógłby praktycznie funkcjonować, stąd trzeba dziś „kwestionować to, co jest i odnawiać się w mądry sposób”.

 

Tymczasem były szef SPD Hans-Jochen Vogel uznał wiarygodność Kościoła za „poważnie naruszoną” w związku ze skandalem nadużyć seksualnych oraz „utrzymującym się nierównym traktowaniem kobiet”. Jego zdaniem w Niemczech nie można nagle dopuścić kobiet do święceń, bo trzeba tu zachować jedność z Kościołem powszechnym. Zmiana musi być jednak celem, a kobiety na całym świecie powinny się jednoczyć.

 

W podobnym tonie wypowiedział się też znany zakonnik, ojciec Anselm Grün OSB. W jego ocenie rola kobiet w Kościele katolickim jest tak fundamentalna, że trzeba dziś pomyśleć o zmianach. „Teologia, która uznaje, że Jezus był mężczyzną i stąd tylko mężczyźni mogą być księżmi, dąży wyłącznie do zachowania status quo. Taka teologia jest nie do utrzymania” – ocenił.

 

W ubiegłym roku otwarcie kapłaństwa dla kobiet poparła też obecna szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

 

Temat wyświęcania kobiet jest dyskutowany w Niemczech w ramach tak zwanej drogi synodalnej. Według czołowego niemieckiego teologa kard. Waltera Kaspera nie ma obecnie (sic!) widoków na dopuszczenie kobiet do święceń, bo w Kościele brakuje tu jedności na rzecz zmian. Możliwe byłoby – jego zdaniem – wszakże udzielanie paniom specjalnego błogosławieństwa na posługę, analogicznego z tym, jakie otrzymują ksienie w zakonach.

 

Temat roli kobiet w Kościele jest też jednym z tych, którymi ma zająć się październikowy Synod Amazoński. Jego organizatorzy zarekomendowali niedawno biskupom całego świata „ponowne przemyślenie” sprawy dopuszczania kobiet do diakonatu.

 

 

Źródła: katholisch.de / pch24.pl

Pach

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
CH
Prosze sobie wyobrazic, ze jest kobieta-ksiadz. Jest do tego tak piekna jak miss swiata. Czy przyjda mezczyzni na msze odprawiana przez nia? Pewnie tak, ale zrobia to nie dlatego, ze wierza w Jezusa, ale zrobia to dla tej miss, aby ja ogladac przy oltarzu. A to nie jest wiara. A parafianki beda jej zazdroscic, aczkolwiek nie bada tego okazywac. A teraz kobieta-ksiadz niezbyt obdarzona uroda. Reakcja mezczyzn? Pewnie bedzie rozna. Dla parafianek bedzie to obojetne. Nie beda mialy rywalki. Mezczyzna-ksiadz nie ma tych problemow.
M
Zdecydowanie bardziej podoba mi się oryginał. Maria 1.0. Maryjo, Matko Kościoła, Pani Aniołów, miażdżąca głowę węża-modl się za nami
sp
Kobieta nie może skutecznie odprawić Mszy św., czyli odmówić słów konsekracji rzeczywiście "in persona Christi". Zaś Jezus wiele razy pokazał, że nie przejmuje się ludzkimi konwenansami i że nie mają one wpływu na Jego własne słowa i decyzje, co zdaje się tu w wypaczony sposób sugerować o. Grun. Duchowni powinni być ludźmi nieco większej wiary, niż jacyś socjalistyczni politycy...
Opty
A jest taki piękny nowoczesny protestancki i to w Niemczech. Zostawcie KK w spokoju
Nick.
Moze oni tak "strzelaja" tymi niedorzecznosciami aby "zreformowac" to co by normalnie wogole nie przeszlo? Bo jak inaczej wyjasnic ta manie rozmontowywania wszystkiego co stoi pionowo ,horyzontalne szalenstwo?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY