Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Niemieccy biskupi dyskutują nad celibatem i możliwością zmiany katolickiej etyki seksualnej

Data publikacji: 2019-03-15 17:30
Data aktualizacji: 2019-03-15 17:48:00
RELIGIA
fot. REUTERS/Ina Fassbender

Niemieccy biskupi chcą rozpocząć „drogę synodalną”, na której wspólnie ze świeckimi gremiami i zaproszonymi ekspertami zastanowią się nad podziałem władzy w Kościele, sensownością celibatu i możliwością zmian w katolickiej etyce seksualnej.

 

Biskupi episkopatu Niemiec postanowili wejść na „drogę synodalną” i w porozumieniu z wiernymi, a także ekspertami wypracować odpowiedzi na nurtujące Kościół w Niemczech pytania. Wśród tematów jakimi zajmą się biskupi są m.in. kwestie dotyczące sensowności celibatu oraz ewentualnymi zmianami w postrzeganiu katolickiej etyki seksualnej. Episkopat Niemiec będzie starał się również wprowadzić na ważne stanowiska w kuriach większą ilość kobiet.

 

Na konferencji prasowej podsumowującej wiosenną sesję plenarną niemieckiego episkopatu w Lingen, kard. Reinhard Marx podkreślił, że mimo burzliwej i kontrowersyjnej debaty, pomysł „drogi synodalnej” biskupi zaakceptowali jednogłośnie. Przyznał jednak, że kroki te zostały podjęte ze względu na duże oczekiwania opinii publicznej.

 

W dokumencie końcowym niemieccy biskupi postanowili zbadać trzy tematy. Po pierwsze chcą sprawdzić, jak nadużywana jest władza w Kościele. Już teraz zdecydowali, że co najmniej jedna trzecia kierowniczych stanowisk w kuriach powinna być obsadzona przez kobiety. Biskupi zapowiedzieli też m.in. ujednolicenie prowadzenia akt personalnych duchownych oraz sprawdzenie możliwości ustanowienia sądów administracyjnych w ramach konferencji episkopatu.

 

Dwa kolejne tematy, nad którymi ma debatować Kościół w Niemczech to celibat i katolicka etyka seksualna. Kard. Marx zaliczył je do tzw. możliwych „zmian systemowych”. „Musimy przemyśleć, jak możemy pozyskać nowych księży” – mówił arcybiskup Monachium. „Przy pełnym szacunku do celibatu mamy jednak prawo pytać, czy święcenia kapłańskie i celibat zawsze są ze sobą związane” - mówił.

 

Przewodniczący niemieckiego episkopatu odniósł się też do możliwych zmian w katolickiej etyce seksualnej: „Tu konieczna jest debata, ponieważ istnieją spore różnice między tym, co czytamy w katechizmie a tym, co w większości reprezentują nauki humanistyczne i teologia moralna” - mówił kard. Reinhard Marx.

 

Hierarcha zapowiedział, że już we wrześniu tego roku ruszą konkretne prace na drodze synodalnej, do których zaproszeni zostaną eksperci oraz organizacje świeckich, w tym przede wszystkim Komitet Centralny Katolików Niemieckich.

 

 

Źródło: KAI, LifeSIteNews.com VaticanNews

WMa

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ry.janszarmach3
Kard. Marx pokazuje powyżej jaki odcinek drogi pozostał Antychrystowi by zagarnąć Niemcy.
andrzej
Niemcom już dziękujemy!
Zbigniew
Nic dziwnego, jak niemieckim episkopatem kieruje Marx!
Karol
Niech już wreszcie zrobią to, co tak gromko i od dawna zapowiadają. Garstka ostatnich sprawiedliwych wśród Niemców schroni się pod skrzydła Bractwa Św. Piusa X. A reszta, z Marxem na czele, niech sobie założy swój własny, narodowy kościół katolicko-reformowany. A nam da święty spokój!!!
Haha
Kolejny wielki projekt niemiecki. Będzie katastrofa, wielka katastrofa.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY