Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 14 GRUDNIA
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Imieniny obchodzą:
Jan, Alfred, Izydor, Liwia
 

Niemieccy księża błogosławią homozwiązki. Reakcja diecezji? Rozmowa!

Data publikacji: 2018-02-16 09:00
Data aktualizacji: 2018-02-18 09:16:00
RELIGIA

Czy niemieccy księża mogą już całkiem swobodnie błogosławić homoseksualne związki? Dwie diecezje zareagowały na ujawnienie personaliów dwóch księży, którzy od lat w ten sposób postępują. Zapowiedziały „rozmowę” - i oczekiwanie na decyzję całego episkopatu.

 

Na początku lutego portal Evangelisch.de opublikował artykuł traktujący o katolickich księżach udzielających błogosławieństw związkom homoseksualnym. Opisano w nim dwa takie przypadki. Ks. Christoph Simonsen z diecezji Akwizgranu powiedział portalowi, że w ciągu ostatnich 50 lat pobłogosławił 50 homopar. Z kolei ks. Siegfried Modenbach z archidiecezji Paderborn wyznał, że organizuje od lat Msze Święte dla homoseksualistów, ale zdarzyło mu się również dwukrotnie pobłogosławić związki jednopłciowe.

 

Austriacki konserwatywny portal Kath.net zadał pytanie władzom obu archidiecezji, jaka będzie ich odpowiedź ujawniony skandal. Wygląda na to, że reakcji… nie będzie żadnej.

 

Rzecznik diecezji Akwizgranu Stefan Wieland wyjaśnił portalowi, że „rzeczony duchowny błogosławił pary homoseksualne, ale nie udzielał im ślubu”. „Diecezja będzie starała się nawiązać kontakt z tym księdzem. Dodatkowo wydaje się, że w obliczu toczącej się dyskusji wskazana byłaby jakaś porada ze strony episkopatu” - dodał.

 

Podobnie odpowiedziała Claudia Nieser z biura prasowego Paderborn. „Zwracamy uwagę, że w archidiecezji Paderborn nie odbyły się zaślubiny pary homoseksualnej […]. Kierownictwo diecezji i rzeczony ksiądz prowadzą rozmowy. Sposób kształtowania duszpasterstwa par homoseksualnych jest kwestią, która musi zostać omówienia w kolegium biskupów”.

 

Na początku stycznia wiceprzewodniczący episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode zaproponował wprowadzenie kościelnych błogosławieństw par jednopłciowych. Kilka tygodni później przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx powiedział mediom, że nie widzi tu żadnego problemu, ale wszystko ma odbywać się na poziomie parafii i nie będzie odgórnych wytycznych.

 

Z przedstawionych przez archidiecezji Akwizgranu i Paderborn odpowiedzi wynika, że poszczególni hierarchowie oczekują jednak bardziej jednoznacznego głosu episkopatu. Zarazem prezentują postawę, według której wszelka wątpliwość co do obowiązywalności prawa stanowi wystarczającą podstawę do usprawiedliwienia postępowania niezgodnego z tym prawem.

 

Jeszcze w 2008 roku po ujawnieniu sprawy księdza, który pobłogosławił w Wetzlarze „tęczową” parę, ostra reakcja bp. Franza-Petera Tebartza-van Elsta była natychmiastowa. Teraz mowa wyłącznie o „rozmowie” - a nie chodzi przecież o pojedynczy incydent, ale o wieloletnią praktykę kapłanów. Co więcej według Evangelisch.de w archidiecezji Paderborn od dawna wiedziano przynajmniej o organizowaniu Mszy Świętych dla subkultury LGBT.

 

 

Źródło: Kath.net, Evangelisch.de

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
niko
KK robi powazny blad popierajac zwiazki LGBT , czyli wszystko to co pochodzi od zlego w tycm srodowisku.