Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Niemieccy progresiści apelują do kardynała Marksa. Chcą zmian w katolickiej moralności seksualnej

Data publikacji: 2019-02-05 09:01
Data aktualizacji: 2019-02-05 09:17:00
RELIGIA
Kard. Marx. FOT.REUTERS/Kai Pfaffenbach/FORUM

Dziewięciu niemieckich teologów napisało list otwarty do kard. Reinharda Marksa oraz innych biskupów. Domagają się w nim radykalnych zmian w moralności seksualnej. Jednym z sygnatariuszy jest oskarżany o jawną herezję ks. prof. Ansgar Wucherpfennig SJ. Prasa niezwykle silnie nagłośniła tę akcję.


O liście dziewięciu katolickich progresywnych teologów do kard. Reinharda Marksa i pozostałych biskupów RFN dowiedzieli się wszyscy zainteresowani życiem publicznym Niemcy. Rzecz opisano na pierwszej stronie najważniejszego ogólnokrajowego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, a na drugiej zamieszczono jego treść. „Katolicy żądają zmiany w Kościele” – brzmi tytuł artykułu w gazecie.


W istocie takiej zmiany nie żądają wszyscy „katolicy”, a jedynie grupa progresistów.


To między innymi ks. prof. Ansgar Wucherpfennig, któremu w ubiegłym roku Watykan odmówił możliwości kierowania katolicką uczelnią. Jezuita publicznie głosił heretyckie poglądy na temat homoseksualizmu i biblijnego ujęcia tej dewiacji. W obronie homoheretyka stanęło jednak wiele prominentnych figur kościelnych, w tym generał jezuitów o. Arturo Sosa Abascal oraz kard. Reinhard Marx. W efekcie Watykan zgodził się, by ks. Wucherpfennig kierował wyższą szkołą.


Teraz on i ośmioro innych teologów domaga się od przewodniczącego Episkopatu Niemiec głębokich zmian w katolickiej nauce o moralności seksualnej, zniesienia celibatu, dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich oraz podzielenia się władzą ze świeckimi.


Okazją do listu stało się zaplanowane na luty spotkanie w Rzymie biskupów z całego świata z papieżem, na którym omawiana będzie kwestia nadużyć seksualnych popełnianych przez osoby duchowne. Autorzy apelu do kard. Marksa i biskupów uważają, że nadużycia te mają w Kościele także „systemowe” przyczyny. „Pokusa klerykalizmu idzie za duchowieństwem jak cień. Ze względu na władzę w grupach mężczyzn przyciągani są ludzi z grup ryzyka. Tabu seksualne blokują konieczne procesy wyjaśniania i dojrzewania” – piszą. Następnie wzywają do zmian i przedstawiają szczegóły swoich pomysłów.


„Użyjcie swojej duchowej władzy dla odważnych reform: ograniczcie się sami poprzez autentyczny podział władzy – to pasuje lepiej do pokory Chrystusa i do ram, które obowiązuje wszystkich. Zburzcie mury, które ograniczają święte urzędy, otwierając je dla kobiet. Pozwólcie kapłanom diecezjalnym na wybór formy życia, tak, aby celibat znowu mógł stać się wiarygodnym znakiem Królestwa Niebieskiego. Wsłuchajcie się w świadectwo Biblii i doświadczenia wiernych, dokonajcie nowego otwarcia w moralności seksualnej – włączając w to rozsądną i sprawiedliwą ocenę homoseksualizmu” – napisali autorzy.


„Jeżeli staniecie na czele ruchu reform, to będziecie mieć w nas zdecydowane wsparcie. Liczymy na was. To biskupi mogą decydować. Prosimy, nie bójcie się” – apelują dalej.

 

 

Źródło: Katholisch.de / „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Pach

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
inne pytanie
@do lio. Skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to raczej słusznie że nie masz więcej pytań? Bo tekstu który wcześniej zacytowałaś jako "pytanie" nie wyprodukowali żadni biskupi.
do lio
cóż skoro masz takie zdanie o biskupach że w porównujesz to nie mam pytań
lio
Do pytanie: a co złego jest w stwierdzeniu Arbait macht frai?
trooper
A to kard. Marx zmienia naukę i ją ustala, że ma zmienić? Równie dobrze mogliby napisać do pana Wiesia z Warszawy takie coś
ma
Przed Synodem Młodzieży "papież Franciszek" wysmażył dokument o nazwie "Episcopalis communio". Piękny przykład "centralizmu demokratycznego"... Otóż w myśl tego dokumentu i "kimże jestem aby oponować" będzie sprzeciw wobec niemieckich "nowości", ale... cóż ja mogę, lud tak chce.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY