Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Niemiecki biskup chce żonatych księży i zniesienia celibatu ponieważ „czasy się już zmieniły”

Data publikacji: 2019-12-21 09:30
Data aktualizacji: 2019-12-21 09:50:00
RELIGIA
Bp Franz-Josef Overbeck. Bistum Essen/YouTube

„Księża powinni otrzymywać dyspensę i pojmować żony. Bez tego Kościół nie przetrwa” – uważa biskup niemieckiego Essen, Franz-Josef Overbeck. Hierarcha przekonuje, że „dawny czas” już definitywnie minął i konieczne są zupełnie nowe rozwiązania.

 

Bp Franz-Josef Overbeck to jeden z najbardziej progresywnych biskupów Niemiec. Ma w Konferencji Episkopatu tego kraju silną pozycję.

 

Hierarcha odgrywał również dużą, zakulisową rolę na Synodzie Amazońskim. Bp Overbeck kieruje strukturami organizacji charytatywnej „Adveniat”, która przekazuje z Niemiec miliony euro do Ameryki Łacińskiej, wspierając oprócz autentycznych projektów charytatywnych także rozwój teologii wyzwolenia czy szerzej teologii modernistycznej.

 

Organizacja „Adveniat” była niezwykle aktywna przy przygotowaniach do Synodu, a kierownik jej struktur w samej Ameryce Łacińskiej, o. Michael Heinz SVD, był cytowany przez watykańskie media jako jeden z ważniejszych głosów w debacie okołosynodalnej.

 

Bp Franz-Josef Overbeck opowiedział się teraz za rychłym odejściem od obowiązku celibatu. W czwartkowej rozmowie z niemiecką rozgłośnią WDR 5 stwierdził, że Kościół katolicki nie przetrwa, jeżeli księża nie będą otrzymywać dyspens celem pojmowania żon.

 

Według hierarchy na przestrzeni wieków bezżenna forma życia kapłanów sprawdziła się i prezbiterzy-celibatariusze wnieśli bardzo wiele dobrego. Dziś jednak kultura jest już inna. W niej wiarygodność duchownego nie zależy już od tego, czy ma żonę czy nie, ale od całej jego osobowości. – Dawny czas naprawdę już przeminął – stwierdził biskup.

 

Z kolei w wywiadzie opublikowanym na portalu kolońskiego radia katedralnego Domradio.de stwierdził, że trzeba zastanowić się nad kwestią udzielania sakramentu święceń kobietom. Według bp. Overbecka większość wiernych nie rozumie już dziś kościelnej praktyki w tym zakresie i to ma przysparzać mu wielu zmartwień.

 

Zdaniem hierarchy współczesne społeczeństwo, w którym równouprawnienie osiągnęło rozmiary wcześniej nie do pomyślenia, domaga się od Kościoła odważnej i otwartej debaty także w aspekcie charakteru posługi kobiet.

 

Źródła: katholisch.de, domradio.de

 

Pach

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
asa
Wiara w Nowy Kościół jest ideologiczna. Sukcesy powodują rozprzestrzenianie się i walkę z tym co stare. Nie dzieje się to od dzisiaj także. Nawet u nas można się zetknąć np. z wrogoscia że strony niektórych katolików dla których tradycja nie jest w cenie. Bywa że od pierwszego spotkania ktoś taki to zaznacza nawet otwarcie.
Czytelnk
Poza tym KK ma iść z Duchem Bożym, a nie z duchem tego świata i zmian dokonujących się w nim niekoniecznie pod wpływem Ducha Świętego...
Czytelnik
Nawet gdyby doszło do takich zmian, to czy sytuacja KK się poprawi? Uważam, że na pewno nie, za to powstanie przestrzeń do innego rodzaju pomówień takich duchownych: przykład: zdradzają żony, mają na boku inne dzieci, dorobili się na ciemnogrodzie itp., itd., itd.
pytanie
to w czym problem? Może przejść na protestantyzm tam wprowadził to już luter jakiś czas temu - po to aby mieć żonę nie musi zmuszać wszystkich katolików do wprowadzenia zmian - "bo czasy się zmieniły"...
qwe
Mt 15 14 Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną?.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY