Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 20 CZERWCA
Bł. Benigny z Trzebnicy
Bł. Benigny z Trzebnicy
Boże Ciało
Imieniny obchodzą:
Bogna, Florentyna, Rafael, Benigna
 

Niemiecki szef Europejskiej Partii Ludowej kusi ministra Salviniego. Stawia jeden warunek

Data publikacji: 2019-01-10 19:00
Data aktualizacji: 2019-01-10 19:32:00
WIADOMOŚCI
fot. europa.eu.pl

Socjaliści i liberałowie będą naturalnymi sojusznikami centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE) w następnym Parlamencie Europejskim, ale partia jest też gotowa na alians z włoską Ligą Salviniego, o ile zrezygnuje ona ze współpracy z ugrupowaniem Marine Le Pen – oznajmił lider PPE Manfred Weber.

 

Niemiecki polityk, członek CSU stojący na czele największej grupy poselskiej w Parlamencie Europejskim – PPE kusi włoskiego przywódcę, który dopiero co spotkał się z szefem PiS. Weber proponuje, aby Liga Matteo Salviniego zakończyła współpracę z francuskim Zjednoczeniem Narodowym i dołączyła do konserwatywnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, powstałej w 2009 r. po wyborach do Parlamentu Europejskiego, do której obecnie należy PiS.

 

– Dla nas partnerami dla przyszłej Europy są socjaliści i liberałowie – mówił 9 stycznia Weber podczas spotkania, inaugurującego kampanię wyborczą i trasę po Europie. Przypomniał jednak, że naród europejski będzie miał ostatnie słowo. Dlatego zasugerował, aby poczekać na wyniki wyborów, nie wyłączając sojuszy z innymi partiami.

 

– Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich – podkreślił, dodając, że EPL będzie rozmawiała jedynie z ugrupowaniami podzielającymi wartości proeuropejskie i które nie są wyraźnie przeciwne UE. Oznacza to, że EPL rozpatrzy sojusze indywidualnie w każdym przypadku.

 

– To nie jest czarno-białe – zadeklarował. W najbliższych miesiącach okaże się, kto z kim będzie mógł współpracować.

 

Na marginesie briefingu z brukselskimi reporterami, Weber w ciepłych słowach wypowiadał się o grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), utworzonej przez brytyjskich konserwatystów po wyborach w 2009 r. w celu zapewnienia euro-krytycznej alternatywy dla tradycyjnie prounijnego stanowiska EPL.

 

Niemiecki polityk chwalił także PiS i obecne władze, negocjujące w Radzie Ministrów UE. Polityk odniósł się również do rozmów Salvineigo z Kaczyńskim, wskazując, że mogą one doprowadzić do tego, iż włoska Liga zastąpi brytyjskich torysów w ramach ECR po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

 

– Nie mogę sobie wyobrazić, by przywódca kraju taki jak Salvini miał interes w tym, by współpracować z kimś, kto w ogóle sprzeciwia się UE i euro, jak Marine Le Pen – zaznaczył

 

W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa” we wrześniu ub. r. Weber wskazał na Salviniego i innych polityków europejskich,  z którymi trzeba będzie podjąć współpracę. – Jeśli spojrzymy dziś na europejski krajobraz polityczny, zobaczymy Salviniego we Włoszech, Kaczyńskiego w Polsce, rumuńskich socjalistów, Orbana. Oczywiście moglibyśmy życzyć sobie kogoś innego, ale taka jest rzeczywistość – stwierdził. – Musimy więc współpracować z każdym i słuchać wszystkich, aby znaleźć wspólną wizję. I szczerze mówiąc, nie sądzę, że to takie trudne – dodał.

 

Manfred Weber w listopadzie ub. roku został nominowany na Spitzenkandidat z ramienia EPP, pokonując byłego fińskiego premiera Alexandra Stubbowi.

 

W ramach prowadzonej kampanii wyborczej w pierwszej kolejności udaje się na Cypr, potem do Hiszpanii i na Litwę. Polityk nie chce skupiać się wyłącznie na proeuropejskiej narracji, bo jak ocenił, uwiarygodniłoby to i wzmocniło partie  populistyczne. - Tak, jesteśmy proeuropejscy, ale chcemy zmienić kierunek [UE] – przekonywał, chwaląc jednocześnie „dokonania” Komisji Junckera.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
łucznik Izydor
Haha, chwalić jednocześnie Salviniego i Juncker. Ten Niemiec ma specyficzne poczucie humoru...
pwl
naród europejski? Ale który?