Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Niemiecki szef Europejskiej Partii Ludowej kusi ministra Salviniego. Stawia jeden warunek

Data publikacji: 2019-01-10 19:00
Data aktualizacji: 2019-01-10 19:32:00
WIADOMOŚCI
fot. europa.eu.pl

Socjaliści i liberałowie będą naturalnymi sojusznikami centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE) w następnym Parlamencie Europejskim, ale partia jest też gotowa na alians z włoską Ligą Salviniego, o ile zrezygnuje ona ze współpracy z ugrupowaniem Marine Le Pen – oznajmił lider PPE Manfred Weber.

 

Niemiecki polityk, członek CSU stojący na czele największej grupy poselskiej w Parlamencie Europejskim – PPE kusi włoskiego przywódcę, który dopiero co spotkał się z szefem PiS. Weber proponuje, aby Liga Matteo Salviniego zakończyła współpracę z francuskim Zjednoczeniem Narodowym i dołączyła do konserwatywnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, powstałej w 2009 r. po wyborach do Parlamentu Europejskiego, do której obecnie należy PiS.

 

– Dla nas partnerami dla przyszłej Europy są socjaliści i liberałowie – mówił 9 stycznia Weber podczas spotkania, inaugurującego kampanię wyborczą i trasę po Europie. Przypomniał jednak, że naród europejski będzie miał ostatnie słowo. Dlatego zasugerował, aby poczekać na wyniki wyborów, nie wyłączając sojuszy z innymi partiami.

 

– Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich – podkreślił, dodając, że EPL będzie rozmawiała jedynie z ugrupowaniami podzielającymi wartości proeuropejskie i które nie są wyraźnie przeciwne UE. Oznacza to, że EPL rozpatrzy sojusze indywidualnie w każdym przypadku.

 

– To nie jest czarno-białe – zadeklarował. W najbliższych miesiącach okaże się, kto z kim będzie mógł współpracować.

 

Na marginesie briefingu z brukselskimi reporterami, Weber w ciepłych słowach wypowiadał się o grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), utworzonej przez brytyjskich konserwatystów po wyborach w 2009 r. w celu zapewnienia euro-krytycznej alternatywy dla tradycyjnie prounijnego stanowiska EPL.

 

Niemiecki polityk chwalił także PiS i obecne władze, negocjujące w Radzie Ministrów UE. Polityk odniósł się również do rozmów Salvineigo z Kaczyńskim, wskazując, że mogą one doprowadzić do tego, iż włoska Liga zastąpi brytyjskich torysów w ramach ECR po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

 

– Nie mogę sobie wyobrazić, by przywódca kraju taki jak Salvini miał interes w tym, by współpracować z kimś, kto w ogóle sprzeciwia się UE i euro, jak Marine Le Pen – zaznaczył

 

W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa” we wrześniu ub. r. Weber wskazał na Salviniego i innych polityków europejskich,  z którymi trzeba będzie podjąć współpracę. – Jeśli spojrzymy dziś na europejski krajobraz polityczny, zobaczymy Salviniego we Włoszech, Kaczyńskiego w Polsce, rumuńskich socjalistów, Orbana. Oczywiście moglibyśmy życzyć sobie kogoś innego, ale taka jest rzeczywistość – stwierdził. – Musimy więc współpracować z każdym i słuchać wszystkich, aby znaleźć wspólną wizję. I szczerze mówiąc, nie sądzę, że to takie trudne – dodał.

 

Manfred Weber w listopadzie ub. roku został nominowany na Spitzenkandidat z ramienia EPP, pokonując byłego fińskiego premiera Alexandra Stubbowi.

 

W ramach prowadzonej kampanii wyborczej w pierwszej kolejności udaje się na Cypr, potem do Hiszpanii i na Litwę. Polityk nie chce skupiać się wyłącznie na proeuropejskiej narracji, bo jak ocenił, uwiarygodniłoby to i wzmocniło partie  populistyczne. - Tak, jesteśmy proeuropejscy, ale chcemy zmienić kierunek [UE] – przekonywał, chwaląc jednocześnie „dokonania” Komisji Junckera.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
łucznik Izydor
Haha, chwalić jednocześnie Salviniego i Juncker. Ten Niemiec ma specyficzne poczucie humoru...
pwl
naród europejski? Ale który?