Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 8       Historia
Rafał Sierchuła

Niezłomni - ostatni dowódcy NSZ

Niezłomni - ostatni dowódcy NSZ

12 maja 1948 roku, po godzinie 21.00, w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowani zostali Stanisław Kasznica i Lech Neyman. Ich śmierć stanowiła symboliczne zakończenie działalności Narodowych Sił Zbrojnych.

Lech Neyman i Stanisław Kasznica urodzili się w roku 1908: pierwszy w Poznaniu, drugi we Lwowie. Obaj w chwili urodzenia stali się poddanymi cesarzy dwóch państw zaborczych – Rzeszy Niemieckiej i Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Naukę w gimnazjum rozpoczęli już w niepodległej Polsce. Było to w Poznaniu: Lech uczęszczał do Gimnazjum im. Marii Magdaleny (w latach 1918-1926), Stanisław zaś do Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w latach (1920-1927). Dzięki zamożności swych rodzin mogli obaj w latach 1926-1933 kontynuować naukę na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego zakończoną otrzymaniem dyplomu i tytułu magistra prawa. Okres studiów stał się również dla nich początkiem zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne. Obaj włączyli się w działalność samorządu studenckiego, „Bratniej Pomocy”, Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj