Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 10       Świat z innej strony
Ks. Yves Pertin

Nieznany Tybet

Nieznany Tybet

Istnieje Tybet, o którym nikt nie mówi – Tybet chrześcijański. Lud zapomniany, bohaterski, zniewolony, a jednocześnie głęboko wolny. Lud rozwijający się powoli, radosny i tajemniczy. Niegdyś ta właśnie misja chrześcijańska była najbardziej spragniona misjonarzy, bo najbardziej odległa i najbardziej zagrożona. Dziś jest to lud wierny bez kapłanów. W każdą niedzielę odżywa w tych ludziach nadzieja; czekają na misjonarza o jasnej skórze i brodzie. Są przekonani, że on pewnego dnia powróci.

Tybet, który zwiedzam, nie jest tym samym krajem, który przemierzali niegdyś ojciec Huc, Alexandra David-Neel czy Heinrich Harrer. Tamci poznali Tybet przed komunistyczną inwazją. Ja oglądam Tybet głęboko zraniony.

W centrum stolicy kraju, u stóp Potala (pałacu dalajlamów), rozpościera się kolisty plac, pośrodku którego stoi niezwykły pomnik – dwa ogromne pozłacane jaki upamiętniać mają czterdziestą rocznicę „wyzwolenia” Lhasy przez chińskich komunistów. Dwaj policjanci uzbrojeni w karabiny pilnują wejścia do pałacu. Niewielu z turystów przechodzących obok zdaje sobie sprawę z faktu, że oto mijają miejsce politycznych egzekucji. W Lhasie nie znajdziemy żadnej dzwonnicy, a jednak wiadomo, że gdzieś tu gromadzą się chrześcijanie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj