Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Notatka WikiLeaks: Kaczyński zgodził się na żydowskie roszczenia?

Data publikacji: 2019-05-11 08:00
Data aktualizacji: 2019-05-11 09:05:00
WIADOMOŚCI
Fot. Jerzy Dudek / FORUM

W 2009 roku prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wówczas lider opozycji, rozważał w rozmowie z amerykańskim ambasadorem czy dwudziestoprocentowa rekompensata dla środowisk żydowskich za tzw. mienie bezspadkowe będzie wystarczająca – podaje notatka Wikileaks, o której pisze serwis medianarodowe.com.

 

Notatka dotyczy spotkania szefa PiS z ambasadorem USA, Viktorem Ashe. Odbyło się ono w 2009 roku. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, ale władzę sprawował prezydent popierany przez tę partię, Lech Kaczyński.

 

Spotkanie, jak wynika z notatki WikiLeaks opisywanej przez medianarodowe.com, dotyczyło m.in. kwestii polityki wobec Rosji, obrony przeciwrakietowej, polityki wewnętrznej oraz tematu restytucji mienia żydowskiego. Wówczas ta ostatnia kwestia nie była tematem publicznej dyskusji. Na wokandzie pojawiła się stosunkowo niedawno, głównie za sprawą amerykańskiej ustawy 447, która ma wywrzeć presję na polskim rządzie, by wypłacał odszkodowania organizacjom żydowskim.

 

Co dokładnie Kaczyński mówił na temat restytucji mienia żydowskiego w 2009 roku? Warto przytoczyć całą treść fragmentu notatki opisującej wypowiedź szefa PiS: „Odpowiadając na pytanie, Kaczyński powiedział, że jest „przekonany”, iż Sejm uchwali przepisy prawa, dotyczące rekompensat za konfiskaty II wojny światowej i ery komunizmu. Dodał: „Prawo będzie przyjęte. Decyzja już zapadła. Nikt wpływowy w polskiej polityce nie będzie tego kwestionował. To jedynie kwestia czasu”. Wyjaśnił też, że jeśli notowania akcji spadną, rząd RP nie będzie w stanie wygenerować odpowiednich funduszy, pochodzących z prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych. Głośno rozważał czy dwudziestoprocentowa rekompensata, przewidziana przez obecnie obowiązujące przepisy prawa, będzie satysfakcjonującą odpowiedzią. Zauważył, że jako premier spotykał się z szeroką gamą opinii ze strony zaangażowanych środowisk żydowskich. Kaczyński powiedział także, że byłoby lepiej, gdyby porozumienie z organizacjami żydowskimi zostało osiągnięte przed uchwaleniem prawa, ale przyznał, że może to potrwać od dwóch do trzech lat”.

 

Jak wynika z notatki, prezes PiS nie odnosił się wówczas negatywnie do wypłacania przez Polskę odszkodowań organizacjom żydowskim. Rozważał natomiast niektóre scenariusze, dotyczące wysokości rekompensat czy konieczności wypracowania porozumienia w tej sprawie.

 

Z publicznych wystąpień szefa PiS wynika, że od tamtego czasu mógł zmienić zdanie lub jedynie usiłuje przekonać opinię publiczną, że jego opinia na temat roszczeń jest negatywna. – Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma. I to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości. To nam należy zapłacić. To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion. My nie jesteśmy nikomu nic winni – powiedział kilka dni temu Jarosław Kaczyński.

 

 

Źródło: medianarodowe.com

ged

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jorge
To chyba dotyczy ustawy reprywatyzacyjnej dla wszystkich Polaków niezależnie od narodowosci-dot.20% tylko-nie dot.cyba mienia bezspadkowego-???
Waldek Sobkowia
Najbardziej przeraża mnie następujący scenariusz: Do JK zgłasza się wysłannik Przedsiębiorstwa Holokaust z propozycją, przed którą prawie każdy by się ugiął - załatwienie sprawy za łapówkę, powiedzmy - 3-5% sumy. Od takiej kwoty każdemu zakręciłoby się w głowie!!! Oczywiście Kaczyński nie byłby jedynym beneficjentem - musiałby podziałkować się z innymi, ale i tak suma zawrotna! Starczyłoby dla wszystkich zainteresowanych... Gdybym ja był Żydem i zależałoby mi na załatwieniu sprawy, tak właśnie bym postąpił. Być może nasze tyłki są już sprzedane, bo niby czemu zarówno JK, jak i PAD dziwnie milczą albo dają wykrętne odpowiedzi???
WISDOM
Proponuję więc, aby obniżyć wszystkie pensje polityków i szefów budżetówki do minimum - najniższa średnia krajowa. Większość placówek jest sztucznie utrzymywana. Wiele osób traktujących Polskę jako łatwy biznes, nie liczących się z obywatelami polskimi, może po prostu wyjedzie..... Za zaoszczędzoną kasę zwrócimy część "ODSZKODOWANIA". Odliczymy sobie oczywiście nasze straty, takie jak na przykład za oczernianie Narodu Polskiego i manipulowanie informacją w oczach innych narodów !!!!!!!!!!!!!!!!!! Odszkodowanie dla Nas Polaków tych z polskiej krwi i kości za straty członków rodziny czy finansowe poniesione w czasie i po wojnie, za traumę naszych obywateli teraz, za znęcanie się nad nami i wyzysk... Za odbieranie nam prawa do wolności. Walczyliśmy w obronie Żydów. I jeszcze za to płacimy... ?
rex3344
Czy Żydzi zapłacą za nowe domy postawione w miejscu zburzonych przez Niemców ? Polska kolonią faszystowskiego USreaela.
Link Gdzie?
Można link do żródła w WikiLeaks?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY