Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 LUTY
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Gabriela, Honoria
 

Nowa opłata w imię ekologii! Od 1 września koniec z darmowymi torbami foliowymi

Data publikacji: 2019-08-21 18:00
Data aktualizacji: 2019-08-21 18:06:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT – powiedział w środę na antenie Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak podkreślił, to rozwiązanie pozwoli uniknąć obchodzenia przez sklepy przepisów dotyczących tzw. opłaty recyklingowej.

 

W ocenie Kowalczyka obowiązująca ustawa nie spełnia swojej roli, ponieważ wielu przedsiębiorców wprowadziło na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. – Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami – wyjaśnił.

 

Minister przypomniał, że od 1 września za każdą torbę foliową w sklepie, oprócz tzw. popularnych zrywek, czyli bardzo cienkich torebek do owijania żywności, będziemy płacić 20 groszy plus VAT. – Mam nadzieję, że ta zmiana sprawi, że powoli będziemy odchodzić od używania foliówek – dodał.

 

Tzw. nowela ustawy śmieciowej (ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw) czeka na podpis prezydenta. Nowela, oprócz zmian w kwestiach gospodarki odpadowej, zmieniła także przepisy tzw. ustawy foliówkowej, wprowadzając odpłatność za wszystkie plastikowe torby, jakie dostaniemy w sklepach poza tzw. zrywkami.

 

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. – ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 r. przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.

 

Źródło: Polskie Radio / tvp.info

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Just True
To nie ekologia tylko kolejny podatek, ludzie zacznijcie w końcu myśleć
adamtwardy
ZRYWKI PCV już są w nas.Udanego leczenia na onkologii
grimm
Z tej całej foli to własnie te zrywki sa najgorsze dla środowiska. Tylko,że urzędasy nie maja pomysłu, a jedyne na co ich stać to pobierać opłaty zamiast wprowadzać rzeczywiste, ekologiczne rozwiązania.
Polka
Mam dużą rodzinę, kupując pieczywo zawsze ładowałam je do tej większej foliówki, żeby sie zmieściło, oprócz tego zawsze miałam dużą torbę niefoliową na wszystkie zakupy, do której wrzucałam pieczywo w jednorazówce żeby np nie zamiekło jak się coś rozleje, teraz zamiast jednej większej jednorazówki na pieczywo za każdym razem zużyję 3mniejsze... Poza tym ta wieksza jest mocniejsza i mozna jej bylo użyć 3-4 razy. W sumie przez 3dni zużyje 8 woreczków więcej... Gdzie tu ekologia? Ja rozumiem że takie większe jednorazówki, w które ludzie pakowali koszyk zakupów przy kasie były płatne ale zejść tylko do woreczka z rolki to już nielogiczne...
Margeritta
@Second, @Andreas: i o to właśnie chodzi. Reklamówek można używać wielokrotnie, a tym samym na śmietnik trafi jedna, a nie piętnaście. Zresztą w Polsce plastikowe torby są płatne od 1 stycznia 2018 r. i wynika to z dostosowania polskiego prawa do prawa UE.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY