Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 17 PAŹDZIERNIKA
Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
Imieniny obchodzą:
Ignacy, Lucyna, Małgorzata, Wiktor
 

Nowe zarzuty wobec Stefana Michnika. Sąd wojskowy nakazał tymczasowy areszt

Data publikacji: 2019-10-10 18:00
Data aktualizacji: 2019-10-10 19:36:00
WIADOMOŚCI
Stefan Michnik

Były stalinowski sędzia Stefan Michnik otrzymał 93 nowe zarzuty popełnienia tzw. zbrodni sądowych. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał nakaz tymczasowego aresztowania oskarżonego. W połowie października może również dojść do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

Jak informuje RMF FM, pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił Stefanowi Michnikowi 93 nowe zarzuty, związane z jego „sądową działalnością” po II wojnie światowej. Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prok. Andrzej Pozorski przekazał mediom informację o wydaniu decyzji o tymczasowym aresztowaniu byłego stalinowskiego sędziego. Prokurator precyzuje, że podstawą do postawienia zarzutów był wyczerpujący materiał dowodowy, dotyczący zbrodni sądowych popełnionych w 1952 i 1953 roku.

 

– To przestępstwa stanowiące zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu przez niego bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia, a także wydanie postanowień o tymczasowym aresztowaniu wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego – powiedział prok. Andrzej Pozorski. Dodał, że zarzuty dotyczą zbrodni przeciwko ludzkości. W tym przypadku, w świetle prawa międzynarodowego, nie ulegąją one przedawnieniu.

 

„W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik, działając w strukturach totalitarnego państwa, posługującego się na wielką salę terrorem w realizacji celów politycznych i społecznych, utożsamiał się z nim i podjął działania polegające na stosowaniu represji i naruszaniu praw człowieka, uznając tego rodzaju działanie za usprawiedliwione, utrwalając w ten sposób system totalitarny” – czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Pion śledczy IPN jest zdania, że stalinowski sędzia Stefan Michnik „sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, a orzekając w sprawach karnych, kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej i politycznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych, dokonując dowolnej oceny materiału dowodowego – niezawierającego jakichkolwiek obiektywnych dowodów obciążających oskarżonych, a tym samym bezpodstawnie przypisał im popełnienie przestępstw”.

 

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku do władz Szwecji, gdzie na stałe mieszka Stefan Michnik, wpłynął wniosek o aresztowanie. Instytut Pamięci Narodowej chciał mu postawić 30 zarzutów. Stalinowski sędzia miał bowiem, opierając się na sfabrykowanych przesłankach, skazać czterech działaczy podziemia niepodległościowego. Sąd Rejonowy w Goeteborgu zdecydował jednak, że nie wyda go Polsce i uznał, że zarzuty stawiane Michnikowi, przedawniły się.

 

 

Źródło: onet.pl, rmf24.pl, Instytut Pamięci Narodowej

WMa

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Akwin
@aloa - za co te brawa? Za opieszałość i działania pozorowane? IPN nie wiedział, że ich pierwszy wniosek zostanie odrzucony ze względu na przedawnienie? @marek - sytuacja w polskich sądach jest dramatyczna. Sędziowie targają się na koszmarne wyroki i jeszcze gorsze uzasadnienia. Całkowicie zgadzam się z Panem, że konieczna jest nauka logiki i bezwzględne wyrzucanie studentów, którzy nie są w stanie jej zaliczyć. Przecież sędziowie w swoich uzasadnieniach potrafią zupełnie ignorować podstawową zasadę logiki czyli prawo sprzeczności. Nie potrafią budować poprawnych analogii czy nie zauważają z jakiej przesłanki wynika dany wniosek. To jest elementarz logiki i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla sędziów.
marek
słusznie,ale czy i dziś sędziowie nie popełniają zbrodni sądowych wydając niesprawiedliwe wyroki,niszcząc przez to ludziom zycie? kto z tzw. wymiaru sprawiedliwości np.poniósł karę za skazanie Tomasza Komendy? a to tylko wierzchołek góry lodowej.Sądy często nie przestrzegają zasad prawnych:in dubio pro reo oraz konieczności udowodnienia winy oskarżonemu,co prowadzi do niesprawiedliwych i głupich wyroków.Ostatnio czytamy o skazywaniu księży a wraz z nimi parafii i diecezji za rzekome przestępstwa na tle seksualnym,popełnione kilkadziesiąt lat temu.Z logicznego i prawnego punktu widzenia,takich przestępstw udowodnić się nie da,a skazywanie parafii,diecezji jest prawnei niemożliwe,a jednak ma miejsce.W Polsce mamy do czynienia z sądokracją w stalinowskim stylu.To wina wielu czynników.Jednym z nich jest kiepski poziom kształcenia prawników,ktorych po prostu na studiach nie uczy się logiki/powinna być wraz z matematyką obowiązkowa przez cały okres studiowania/.
aloa
Brawo za działania IPN i prokuratury. Trzeba ścigać Michnika.
@Jot
Tak mogłyby zrobić władze polskie gdyby Michnik mieszkał w Argentynie,albo na Nowej Gwinei- a nie w państwie członkowskim EU.Poza tym Polska nie jest "państwem poważnym" i nie ma o czym mówić.
szpulas11
@Jot pisząc o poważnym państwie, to jakie państwo nie przychodzi do głowy? niestety
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY