Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Nowela o ustroju sądów powszechnych weszła w życie. Ma przyspieszyć i usprawnić ich działanie

Data publikacji: 2017-08-12 15:00
Data aktualizacji: 2017-08-12 15:13:00
WIADOMOŚCI
fot. Jason Morrison / freeimages.com

Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”, która wywołała negatywne reakcje po stronie Komisji Europejskiej. Po upływie tzw. vacatio legis, nowelizacja weszła w życie 12 sierpnia. Nowe regulacje mają przyspieszyć i usprawnić działalność sądów, a także m.in. przyznają Ministrowi Sprawiedliwości prawo do powoływania i odwoływania prezesów sądów.


Prezydent Andrzej Duda, pomimo nacisków ze strony opozycji, manifestujących i Komisji Europejskiej, podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Po 14 dniach vacatio legis, nowelizacja weszła w życie, a jej zapisy zaczęły formalnie obowiązywać. Nowelizacja przyznaje Ministrowi Sprawiedliwości prawo powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów, przy czym odwołanie prezesa wymaga zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Negatywna opinia Rady co do odwołania prezesa będzie dla Ministra Sprawiedliwości wiążąca, jeżeli zostanie podjęta większością dwóch trzecich głosów.


Nowe regulacje zakładają również wprowadzenie mechanizmu losowego przyznawania spraw sędziom oraz równego ich obciążania. Ustawa doprecyzowuje także zasady składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń o stanie majątkowym dyrektorów i zastępców dyrektorów sądów. Zmiany prowadzą również do wprowadzenia „instytucji koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej, prawa europejskiego i praw człowieka w sprawach cywilnych i karnych, w celu usprawnienia praktyki wymiany informacji i doświadczeń dotyczących współpracy międzynarodowej i praw człowieka”.


Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że podstawowym celem nowych regulacji jest usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie. „Zmiany uniezależniają sędziów od nacisków przełożonych, przywracając bezstronność i prawdziwą niezawisłość. Ustawa wprowadza także zasadę równomiernego obłożenia sędziów obowiązkami i przejrzysty system awansów, który ukróci dzisiejszą patologię, gdy awans zależy wyłącznie od dobrych układów z prezesem sądu czy sędziami wyższej instancji” – czytamy w komunikacie MS.


Zdaniem prezydenckiego ministra Pawła Muchy, ustawa o ustroju sądów powszechnych jest „kluczem reformy”. – W tej ustawie mamy m.in. kwestię związaną z losowaniem składów sędziowskich, mamy kwestię równomiernego podziału spraw między sędziów, kwestię związaną ze wzmocnionym nadzorem administracyjnym ministra sprawiedliwości – mówił na antenie radiowej Trójki minister Paweł Mucha. – To jest danie realnych narzędzi, jeśli chodzi o ministra sprawiedliwości w tej sferze administracyjnej, która jest niezwykle istotna i niezwykle ważka do należytego prowadzenia spraw w sądach powszechnych – komentował przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.

 

 

Źródło: prezydent.pl, PCh24.pl

WMa

 

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Ta łaskawa zgoda prezydenta to ściema by zatuszować zdradę bo to co istotne zawetował ku radości wszelkiej maści zdajcow.On nawet dziś nie był zdolny do wypowiedzenia słów w sprawie śmierci harcerzy.Taki to milosnik Polski