Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 LUTY
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Gabriela, Honoria
 

O. Grzegorz Kramer otrzymał zakaz wypowiedzi w mediach społecznościowych

Data publikacji: 2020-01-16 20:21
Data aktualizacji: 2020-01-16 23:01:00
WIADOMOŚCI
O. Grzegorz Kramer SJ. FOT.YouTube/Grzegorz Kramer

Jezuita o. Grzegorz Kramer otrzymał zakaz wypowiedzi w mediach społecznościowych. To kara za szokujący komentarz na temat Benedykta XVI. „Chyba lepiej, żeby papieże umierali” – napisał Jezuita. Prowincjał Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego podkreślił, że zakaz wypowiedzi dla o. Kramera ma być „czasem na refleksję”.

 

Kara nałożona na o. Grzegorza Kramera jest konsekwencją jego szokującej wypowiedzi na temat Benedykta XVI. Kilka dni temu Jezuita zabrał głos na temat książki o celibacie autorstwa kard. Roberta Saraha, w której znajduje się również obszerny tekst autorstwa papieża-emeryta. O. Kramer SJ skrytykował fakt, że Benedykt XVI publicznie zabiera głos, gdy Kościołem kieruje papież Franciszek. „Miał milczeć, a póki co, teraz zaczyna mówić. Jednak chyba lepiej, aby papieże umierali” – napisał Jezuita.

 

Skandaliczna wypowiedź o. Kramera spotkała się ze sprzeciwem wiernych, którzy swoje niezadowolenie wyrazili w mediach społecznościowych. W konsekwencji o. Kramer zablokował swoje konto w taki sposób, że bez jego zgody, użytkownicy Twittera nie mogą czytać jego komentarzy. Na skandaliczną wypowiedź o. Grzegorza Kramera zareagował Prowincjał Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, który podjął decyzję o zakazie komunikowania się przez o. Kramera za pomocą mediów społecznościowych.

 

„Wpis był nieroztropny, wieloznaczny i został zrozumiany opacznie, czyli tak, że autor życzy Benedyktowi XVI śmierci. Zabierając głos publicznie, trzeba ważyć słowa. Tu tego zabrakło” – powiedział w rozmowie z portalem nto.pl o. Jarosław Paszyński SJ, socjusz Prowincjała Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. „Zakaz dotyczy działalności na gruncie mediów społecznościowych” – sprecyzował i dodał, że nie wiadomo jeszcze jak długo będzie trwał zakaz. „To jest czas na refleksję” – podkreślił.

 

Sam o. Grzegorz Kramer nie skomentował zaistniałej sytuacji. Podkreślił, że otrzymał zakaz wypowiedzi dla mediów i nie może komentować tej sytuacji. Usunął również swoje konta z mediów społecznościowych.

 

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy wpis o. Kramera spotkał się ze zdecydowaną reakcją wiernych w internecie. 19 października w Warszawie Piotr S.  targnął się na swoje życie i dokonał samopodpalenia. Motywował to niezgodą wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mimo natychmiastowego udzielenia mu pomocy medycznej, mężczyzna zmarł w szpitalu dziesięć dni po desperackim akcie. W związku z tragicznymi finałem tego zdarzenia, o. Kramer zamieścił w mediach społecznościowych wpis o treści „Panie Piotrze S. mam nadzieję, że w Nim znalazłeś to, o co tak walczyłeś. Dziękuję za odwagę. R. i P.” [zachowano oryginalną pisownię – przyp. red.]. Wielu komentatorów i internautów uznało komentarz jezuity za pochwałę samobójstwa, co spowodowało, że po pewnym czasie wpis został usunięty.

 

Jezuita z Opola przeprosił wówczas za swój wpis i podkreślił, że nigdy nie twierdził, że samobójstwo jest czymś godnym pochwały, choć dodał, że „rozumie ludzi, którzy się go dopuszczają”. W internetowym komentarzu o. Kramer prosił także o modlitwę w swojej intencji.

 

 

Źródło: deon.pl, nto.pl

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Lila
A to Pan Bóg zrobił psikusa Kramerowi ze tak dlugo trzyma Benedykta przy życiu.... Widać jak bardzo Benedykt jest potrzebny. Widac jego misja jeszcze sie nie skończyła Panie Kramer, to BÓG decyduje.
Tom
Jak mówił S.Michalkiewicz : ojcu Kramerowi nie powierzyłbym nawet duszy od żelazka a co dopiero własną duszę
ważne
@Tadeusz Ostrows, ja jestem jedną z takich osób. Ale to zasługa autora następujących słów: "siebie uczynił diabłem", "przybrał postać ojca grzechu".Proszę opublikować ten teksta nie cenzurować go,czy skracać.
Czarna
W końcu zrobili z nim porządek mam nadzieję, że ten zakaz będzie trwał bardzo długo bo tego co czasami wypisywał nie dało się czytać lub czytało się z zażeniowaniem.
wrocławiak
Bardzo mądry komentarz @qwerty! Módlmy się zań, bo pobłądził. Nie wykorzystywałbym tego zdarzenia, by się nim napawać. Nie oczekujmy pokory, skoro samym nam jej brakuje może? Albowiem ci, co się wywyższają, będą uniżeni.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY