Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 28 LUTY
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Imieniny obchodzą:
Roman, Lech, Makary, Teofil
 

O. James Martin SJ zadowolony z nominacji kardynalskich. Chodzi o stosunek do LGBT

Data publikacji: 2019-09-01 19:53
Data aktualizacji: 2019-09-01 20:01:00
RELIGIA
Fot. Reuters / Forum

Znany jezuita o. James Martin wyraził zadowolenie w związku z nominacjami kardynalskimi, które ogłosił papież. Purpuratem wkrótce zostanie abp Matteo Zuppi, określany mianem „przyjaciela” lub „zwolennika” osób LGBT i ich obecności w Kościele.

 

„Papież Franciszek mianował kardynałem również abp. Matteo Zuppi z Bolonii! Jest wielkim zwolennikiem katolików LGBT i napisał przedmowę do włoskiej wersji mojej książki Building a Bridge” – napisał na Twitterze o. James Martin SJ. Książka, o której wspomina jezuita mówi o konieczności zbudowania relacji pomiędzy Kościołem, a osobami LGBT. Abp Zuppi podkreślał na łamach publikacji, że wobec osób LGBT konieczne jest wyrażanie swego „szacunku, współczucia i wrażliwości”.

 

Napisanie przedmowy do książki traktującej o konieczności budowy „mostu” pomiędzy osobami LGBT a Kościołem to nie jedyny raz, kiedy abp Matteo Zuppi wspierał homoseksualistów. Podczas Synodu Młodych w 2018 zwrócił uwagę na istnienie różnych wrażliwości, które trzeba brać pod uwagę w kontekście funkcjonowania w Kościele osób homoseksualnych. Wspierał również pomysł budowania duszpasterstw dla środowisk LGBT.

 

„Wierzę, że duszpasterstwo dla osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Istnieją różne wrażliwości i musimy również wziąć pod uwagę różne sytuacje na podstawie obszarów geograficznych. Jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny” – powiedział włoski hierarcha. Podkreślał również, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę. 

 

W tym kontekście warto przypomnieć także działalność o. Jamesa Martina, który stał się swego rodzaju symbolem promocji osób LGBT w Kościele. O. James Martin SJ, pełniący funkcję watykańskiego konsultanta do spraw komunikacji przez kilka lat starał się znormalizować homoseksualizm i transgenderyzm w Kościele. Wyraził m. in. nadzieję na zgodę na całowanie się przez homoseksualistów podczas przekazywania sobie znaku pokoju. Wspierał umożliwianie uczniom transpłciowym dostępu do toalet płci przeciwnej, a także odprawił Mszę „dumy” przed jedną z największych demonstracji LGBT na świecie.    

 

Kontrowersyjny jezuita był także krytykowany przez kard. Raymonda Burke, który wymienił o. Jamesa Martina jako przykład duchownego głoszącego naukę sprzeczną z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie.

 

Kard. Burke stwierdził wówczas między innymi: „zdecydowanie istnieje w hierarchii Stanów Zjednoczonych element, który nie jest zgodny z Kościołem w tych sprawach [homoseksualizmu]. Prałaci na przykład promujący o. Jamesa Martina SJ (który nie wypowiada się zgodnie z nauczaniem Kościoła o homoseksualizmie) w swoich diecezjach są dla nas wskazówką, że istnieje w hierarchii poważny problem, którym należy się zająć”.

 

Warto dodać, że jezuita kilka tygodni temu skrytykował brak dopuszczenia kobiet do głoszenia kazań. Stwierdził, że doświadczenie wykształconych i znających życie duchowe kobiet ubogaciłoby Kościół podczas Mszy świętej. O. Martin bronił również pomysłu „okraszania” wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej tęczową aureolą. Pomimo wielu głosów w Kościele mówiących o jawnej profanacji, jezuita akceptował to zjawisko nie doszukując się w tym złych intencji.

 

 

Źródło: Twitter, LifeSiteNews.com, PCh24.pl, avvenire.it

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
mario
Hm..w Towarzystwie Jezusowym , był też Judasz. Pozostaje się modlić za księży ...szczególnie za Jezuitów bardzo szanuję ten zakon i"ich" ćwiczenia duchowe. Módlmy się do Ducha Świętego o dar mądrości dla nich
M.
@eMGa: Kiedyś, przed Soborem to było katolickie wydawnictwo. Teraz to liberalna wydmuszka propagandowa. Podobnie jest z mediami, które wokół siebie skupia.
Hanys
Kto to w ogóle jest "james martin"? To noname. To NIKT.
podrobionakasza
PRECZ Z KOMUNĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
eMGa
Książka Jamesa Martina została przetłumaczona i wydana w Polsce przez zasłużone katolickie wydawnictwo. Była bardzo promowana przez media katolickie. I kto ponosi za to odpowiedzialność? Szkoda słów!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY