Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

O doskonałości dusz

Data publikacji: 2020-10-14 15:00
Data aktualizacji: 2020-10-15 06:12:00
RELIGIA
Św. Teresa z Avila

Gdy spotkam duszę wyżej stojącą w doskonałości, mocną w takich, jak mówiłam postanowieniach, oderwaną od rzeczy ziemskich, odważną i mężną, bardzo mnie taka chwyta za serce, pragnęłabym z nią obcować, pewna że miałabym z niej pomoc i pożytek.

Dusze bojaźliwe przeciwnie, gdy widzę je ostrożnie słaniające się po takich tylko rzeczach, które ziemski rozsądek uznaje za możliwe, przykre mi sprawują uczucie, i mimowolnie przeciw nim odwołuję się do Boga i do Świętych, którzy właśnie takie rzeczy, wydające się nam dzisiaj tak straszne i niepodobne, czynili. Nie iżbym sama poczytywała siebie za zdolną do czego, ale mam to przekonanie, że tych, którzy dla miłości Boga zdobywają się na wielkie rzeczy, Bóg łaską swoją wspomaga, i nigdy nie zawiedzie tego, kto w Nim samym ufność swą położy; zaczym też rada bym znaleźć jak najwięcej takich, którym bym mogła udzielić tego przekonania mego, którzy by nie troszczyli się o to, co będą jeść i czym się przyodziewać, ale wszystką troskę swoją zdali na Boga.

Nie znaczy to, bym w taki sposób zdawała na Boga troskę o rzeczy potrzebne, iżbym sama nie starała się o nie; staram się o nie, ale bez troski, takiej troski, mówię, która by mi swobodę wewnętrzną zakłócała. I od czasu jak mi Pan użyczył tej swobody, dobrze mi jest z tern, i staram się ile mogę za­pomnieć o sobie; niema jeszcze roku, zdaje mi się, jak mi Pan dał tę łaskę.

Św. Teresa z Avila, Pisma św. Teresy, Księga sprawozdań duchowych, T. II, Warszawa 1899, s. 11-12.

(Pisownia uwspółcześniona)

 
 
 
 
 
 
 
drukuj