Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 55       KOŚCIÓŁ
Krystian Kratiuk

O Kazachstanie sza!

O Kazachstanie sza!

Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem – powiedział Chrystus do Apostołów. Ich następcy w Kazachstanie pragną nadal wypełniać wolę Pana. Czyżby dlatego mało kto słyszał o ich niedawnym wystąpieniu?

 

 

W styczniu tego roku trzej biskupi z Kazachstanu wystosowali list do wiernych całego świata, w którym zachęcają do modlitwy za papieża. W wezwaniu takim nie byłoby oczywiście nic nadzwyczajnego (katoliccy kapłani wszak co dzień zachęcają katolików do modlitw za Ojca Świętego), gdyby nie skonkretyzowana intencja owej modlitwy. Biskupi Jan Paweł Lenga, Tomasz Peta i Athanasius Schneider proszą nas bowiem o modlitwę o to, by papież Franciszek – w obliczu wewnątrzkościelnego chaosu – potwierdził niezmienną praktykę Kościoła względem prawdy o nierozerwalności małżeństwa.

Czytelnikom magazynu „Polonia Christiana” nie trzeba oczywiście wyjaśniać powodów, dla których wymienieni wyżej hierarchowie wystosowali swój apel. Z każdą chwilą narasta zamieszanie targające Kościołem, czego najbardziej widomym znakiem staje się właśnie kryzys wokół instytucji małżeństwa. Dzielni biskupi ze Wschodu poczuli się więc w obowiązku przypomnieć, że pożycie z osobą, która nie jest prawowitym małżonkiem, staje się tym samym obrazą Przymierza zbawienia, którego znakiem jest sakramentalne małżeństwo. Nie ma więc mowy o możliwości przyjmowania Komunii Świętej przez rozwodników żyjących w nowych związkach! I pomyśleć, że taka deklaracja, oczywista dla niezliczonych pokoleń katolików, staje się dziś aktem cywilnej odwagi, na którą stać w Kościele niewielką liczbę hierarchów.

Wobec coraz powszechniej ogłaszanej przez ordynariuszy kolejnych diecezji woli udzielania Komunii Świętej rozwodnikom żyjącym w grzechu ciężkim biskupi Kazachstanu przypominają, że przestrzeganie Dziesięciu Przykazań Bożych, a w szczególności szóstego przykazania, obowiązuje każdą osobę ludzką, bez wyjątku, zawsze i w każdej sytuacji. W tej materii nie można dopuszczać przypadków indywidualnych bądź wyjątkowych, albo mówić o jakimś wyższym ideale. Bo przecież – o czym wielu dziś zapomina – wymagania moralne i praktyczne wypływające z przestrzegania Dziesięciu Przykazań Bożych, a w szczególności z nierozerwalności małżeństwa, nie są zwyczajnymi normami albo prawami pozytywnymi Kościoła, ale wyrazem świętej woli Boga!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie