Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 WRZEŚNIA
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 

O Mądrości Bożej świadczy przyroda

Data publikacji: 2020-08-16 13:20
Data aktualizacji: 2020-08-17 07:40:00
RELIGIA

Kto na ziemi posiada wielką potęgę, ten nie zawsze cieszy się dużym zaufaniem. Człowiek potrafi nadużyć władzy i potęgi; wielcy władcy nie zawsze kierowali się świętością i dobrocią w sprawowaniu władzy. Zupełnie inaczej jest z Wszechmocą Bożą. Wszechmocny Bóg jest Bogiem Najmądrzejszym, Najświętszym, Najlepszym.

 

Dowodem mądrości Bożej jest najpierw świat nad nami, miliony słońc, niezliczone ciała niebieskie, które z zawrotną szybkością i matematyczną dokładnością biegną po swych torach już miliony lat. Nie wiemy dokładnie, jakim bliższym celom służą ruchy tamtych odległych światów. Znamy trochę lepiej nasz system słoneczny. Oto ruch ziemi dokoła słońca i dokoła własnej osi sprawia, że mamy światło i ciepło w odpowiedniej ilości, mamy dzień i noc, cztery pory roku, różne warunki klimatyczne, co znów stwarza warunki dla rozwoju życia w jego najróżnorodniejszej postaci i bogactwie.

Najbardziej skomplikowane i najdokładniejsze mechanizmy stworzone przez człowieka, naj-rozleglejsze i najnowocześniejsze sieci komunikacyjne są zabawką w porównaniu z olbrzymim mechanizmem wszechświata. […]


O mądrości Bożej świadczy świat wokół nas, który jest również wielkim cudem mądrości i myśli. Weźmy taką zwykłą rzecz, jak śnieg. Śnieg spełnia wielką rolę w życiu natury. Pod wpływem słońca zewnętrzna warstwa śniegu w ciągu dnia trochę topnieje i na noc zamarzając, tworzy cienką skorupkę. Ta skorupka chroni dolną warstwę śniegu, która z kolei niby ciepła kołdra okrywa zasiewy; znajdujące się między płatkami śniegu powietrze wystarcza dla życia roślin. Na wiosnę, kiedy budzącej się przyrodzie potrzeba więcej wody, topniejący śnieg dostarcza wilgoci. Góry, w których gromadzi się więcej śniegu i w których wolniej on topnieje, stanowią niejako naturalny zbiornik wody.

To tylko jeden z niezliczonych przykładów. A jakim cudem mądrości jest życie, jego wzrost, owocowanie, rozmnażanie się? Najmniejszy organizm żywy to cudownie działająca fabryka chemiczna wyposażona w precyzyjne maszyny.


Najwspanialej jaśnieje jednak mądrość Boża w człowieku. Każdy członek ludzkiego ciała jest zdatnym i godnym narzędziem ducha, prawdziwym arcydziełem Stwórcy. Weźmy np. oko. Jest ono najsprawniej działającym i najprzemyślniej zbudowanym aparatem fotograficznym. Aparat ten nastawia się automatycznie, klisza się od razu wywołuje i mamy w jednej chwili kolorową fotografię. Aparat ten jest umieszczony w mocnej, ale miękko wysłanej obsadzie kostnej, chronionej jeszcze przez brwi i rzęsy. Powieki są z jednej strony twardą ochroną oka, a z drugiej dzięki temu, że się wiecznie poruszają, utrzymują soczewkę w czystości i sprawności. Jeśli jakieś obce ciało dostanie się do oka, specjalne gruczoły natychmiast wydzielają obfite łzy, z którymi to ciało albo samo wypływa albo łatwiej pozwala się usunąć. To wszystko dzieje się zupełnie niezależnie od woli.

Dotknęliśmy sprawy tylko przelotnie, a jednak i to przelotne spojrzenie każe nam wołać: „Wielki jest Pan i mądrości Jego nie masz końca”
(Ps 103, 24).


Bernardyn Goebel OFMCap, Przed Bogiem, t. II, Kraków 1965, s. 577-579.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj