Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
18   WRZEŚNIA   2019 r.
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 
Polonia Christiana nr 51       HISTORIA
Andrzej Solak

Ochotnicy hiszpańskiej krucjaty

Ochotnicy hiszpańskiej krucjaty

Kiedy w lipcu 1936 roku katolicka i narodowa Hiszpania poderwała się do walki przeciw dławiącej ją laickiej republice, na Półwysep Iberyjski pospieszyły tłumy wolontariuszy z całego świata.

 

Na pomoc czerwonej republice hiszpańskiej przybyło ponad dwa tysiące sowieckich specjalistów wojskowych, jak również około trzydzieści pięć tysięcy lewackich kondotierów – komunistów, trockistów, anarchistów, socjalistów… – także z Polski (rychło przylgnęła do nich nazwa „dąbrowszczaków” od XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego).

Hiszpańskich powstańców wsparły Włochy i Niemcy. Spośród siedemdziesięciu pięciu tysięcy żołnierzy Mussoliniego i szesnastu tysięcy żołnierzy Hitlera, jacy przewinęli się przez Hiszpanię, zdecydowana mniejszość przybyła tam z własnej inicjatywy; przeważali zawodowi wojskowi oraz poborowi wysłani rozkazem w strefę walk. Jednak narodowe powstanie wsparli także indywidualni ochotnicy, kierujący się własnymi motywacjami. Wielu z nich pochodziło z krajów katolickich – dla nich hasło zbrojnej krucjaty było naturalną reakcją na pożary wzniecane w świątyniach przez lewicowych bojówkarzy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie