Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
23   LUTY   2020 r.
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 
Polonia Christiana nr 51       HISTORIA
Andrzej Solak

Ochotnicy hiszpańskiej krucjaty

Ochotnicy hiszpańskiej krucjaty

Kiedy w lipcu 1936 roku katolicka i narodowa Hiszpania poderwała się do walki przeciw dławiącej ją laickiej republice, na Półwysep Iberyjski pospieszyły tłumy wolontariuszy z całego świata.

 

Na pomoc czerwonej republice hiszpańskiej przybyło ponad dwa tysiące sowieckich specjalistów wojskowych, jak również około trzydzieści pięć tysięcy lewackich kondotierów – komunistów, trockistów, anarchistów, socjalistów… – także z Polski (rychło przylgnęła do nich nazwa „dąbrowszczaków” od XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego).

Hiszpańskich powstańców wsparły Włochy i Niemcy. Spośród siedemdziesięciu pięciu tysięcy żołnierzy Mussoliniego i szesnastu tysięcy żołnierzy Hitlera, jacy przewinęli się przez Hiszpanię, zdecydowana mniejszość przybyła tam z własnej inicjatywy; przeważali zawodowi wojskowi oraz poborowi wysłani rozkazem w strefę walk. Jednak narodowe powstanie wsparli także indywidualni ochotnicy, kierujący się własnymi motywacjami. Wielu z nich pochodziło z krajów katolickich – dla nich hasło zbrojnej krucjaty było naturalną reakcją na pożary wzniecane w świątyniach przez lewicowych bojówkarzy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie