Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Od potępienia Lutra do jego afirmacji – radykalna zmiana w magazynie rzymskich jezuitów

Data publikacji: 2017-11-14 07:00
Data aktualizacji: 2017-11-15 08:39:00
RELIGIA
fot. Schoening / Arco Images / FORUM

W prestiżowym piśmie rzymskich jezuitów La Civiltà Cattolica ukazał się artykuł celebrujący postać i dorobek Marcina Lutra. To symbol radykalnej zmiany stosunku wpływowej części katolickiego duchowieństwa do tej postaci oraz całej Reformacji. Tym bardziej, że osobę herezjarchy przywołano na tych samych łamach 100 lat temu – z całkowicie przeciwnymi tezami.

 

Jak zauważa Roberto de Mattei 8 listopada na łamach „Corrispondenza Romana”, w piśmie rzymskich jezuitów „La Civiltà Cattolica” (21.10-4.11 2017 roku) ojciec Giancarlo Pani przekonuje, że Marcin Luter nie był heretykiem, lecz autentycznym reformatorem. „Tezy z Wittenbergi to nie wyzwanie, nie rebelia przeciw autorytetowi, lecz propozycja odnowy proklamacji Ewangelii, w szczerym pragnieniu reformy w Kościele” – stwierdził jezuita.

 

Tymczasem, przypomina Roberto de Mattei, La Civiltà Cattolica została założona w 1850 roku ze wsparciem Piusa IX. Od początku zajmowała krytyczne stanowisko wobec protestantyzmu.

W pierwszym wydaniu pisma, z 6 kwietnia 1850 roku ukazał się tekst „Polityczny racjonalizm włoskiej rewolucji”. Jego autor, ojciec Mattero Liberatore SJ, uznał protestantyzm za źródło wszystkich nowożytnych błędów. Późniejsi autorzy rozwijali krytykę protestantyzmu. Na szczególną uwagę zasługuje tekst „Luter i Luteranizm” opublikowany w 1917 roku, w 400-lecie Reformacji.  

 

„Pod wygodnym pretekstem realizowania wymogów Pisma, które jako jedyne zawiera słowo Boże, wszczął wojnę z teologią scholastyczną, tradycją, prawem kanonicznym, wszystkimi ustanowieniami i wskazaniami Kościoła i soborów; a na miejsce tych pobożnych i czcigodnych rzeczy on, Marcin Luter, wiarołomny mnich i samozwańczy doktor ustanowił siebie i swój autorytet. Papieże, doktorzy i święci ojcowie zostali pozbawieni wszelkiej wartości; słowo Marcina Lutra przewyższało je wszystkie” – ironizował w 1917 roku teolog.

 

Dodał on, że luterska „(…) teoria usprawiedliwienia narodziła się w wyobraźni Lutra, nie w Ewangelii ani żadnym innym słowu Boga objawionym pisarzom Nowego Testamentu”. Teolog oskarżył także twórcę protestantyzmu o kłamstwa, kierowanie się pożądliwością i fałszowanie Pisma Świętego.

Jak twierdzi Roberto de Mattei „ojciec Pani nie może zaprzeczyć, że opinia, jaką wyraził na temat Lutra to zmiana o 180 stopni w stosunku do tej, jaką jeden z jego współbraci wyraził w tym samym piśmie przed stuleciem. W 1917 roku znajdował się on (Luter przyp. red.) na cenzurowanym jako apostata, buntownik, bluźnierca; dziś zaś chwali się go jako reformatora, proroka, a nawet świętego”.

Według włoskiego historyka żadna umysłowa ekwilibrystyka nie może tego uzasadnić. „Luter to albo heretyk, negujący podstawowe dogmaty chrześcijaństwa, albo świadek wiary inicjujący Reformację Kościoła, zakończoną przez II Sobór Watykański i papieża Franciszka”.

 

W związku z tą sprzecznością, zdaniem włoskiego publicysty, każdy katolik musi dokonać w tej sprawie wyboru między współczesnymi jezuitami (chwalącymi Lutra) albo jezuitami z ubiegłego stulecia i wcześniejszymi papieżami (potępiającymi go). Pomocne w rozeznaniu prawdy mogą okazać się „Ćwiczenia duchowe” świętego Ignacego Loyoli.

 

Źródło: Corrispondenza Romana / rorate-caeli.blogspot.com (tłumaczenie na angielski Francesca Romana)

mjend

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
to wszystko co się tu piszę to wielkie niezrozumienie rzeczywistości w Kościele katolickim, która nastąpiła po wystąpieniu Lutra.
Iskierka
To ,że Jezuici i Papież gloryfikują heretyka Lutra to fakt i konieczność wynikająca z celów.. Ale o wiele bardziej boli , że nasi polscy Hierarchowie przyłączają się do tego chóru. W pierwszym rzędzie stoi Prymas Bp. Polak. Nikt nie może fałszować reformatorskich pieśni bo zostanie usunięty. Teraz te heretyckie glory wyśpiewują polskie parafie. Jak pisało Pch24 i Ty zostaniesz protestantem czyli będziesz musiał nauczyć się śpiewać tak jak Ci zagrają (każą).
trydentina
@mf byłem w niedzielę na mszy trydenckiej w kościele św Krzyża, też mnie troszkę zdziwiło to kazanie. I to że celebrans zapomniał którą mamy niedzielę po Pięćdziesiątnicy :)
Andrzej
Jezuici schodzą na psy, oj Dominikanie przepraszam Was.
Irrec
Dom zwrócony sam przeciwko sobie nie ostoi się. To co teraz widzimy to powstawanie nowego tworu z zupy wszelkich religii. Jak bowiem miałby powstać jeden rząd i jedna religia? Wszystkie wydarzenia na świecie zdają sie to potwierdzać. I tak właśnie rodzi się wielki ucisk, który już nawet do nas nie idzie, a biegnie...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY