Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 26 PAŹDZIERNIKA
Św. Dymitra z Tesaloniki 
Bł. Celiny Borzęckiej
Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
Imieniny obchodzą:
Ewaryst, Lucjan
 

Od września w Niepokalanowie odprawiane będą Msze Święte w klasycznym rycie rzymskim

Data publikacji: 2017-09-03 06:00
Data aktualizacji: 2017-09-01 14:57:00
WIADOMOŚCI
fot. flickr / Greater Boston Tridentine

Od niedzieli 10 września 2017 roku, w Niepokalanowskiej kaplicy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczną się celebracje Mszy Świętych w klasycznym rycie rzymskim (Msze tzw. trydenckie).


Pierwsza Msza sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będzie miała miejsce o godz. 16:00, a odprawi ją o. Sebastian Bielski OFMConv. Bezpośrednio po niej nastąpi Modlitwa Różańcowa oraz Akt Poświęcenia Niepokalanej według św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

W 2010 r. w motu proprio Summorum Pontificum Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał, iż Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego może być sprawowana przez każdego kapłana znającego łacinę.

 

Zwrócił również uwagę na to, iż nigdy nie może być ona uznana za zakazaną. – „Nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy tymi dwoma wydaniami Rytu Rzymskiego. W historii liturgii jest wzrost i postęp, nie ma za to żadnych zerwań. To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas, przez co nie może być nagle zabronione czy wręcz uważane za szkodliwe. skłania nas to do tego, byśmy zachowali i chronili bogactwa będące owocem wiary i modlitwy Kościoła i byśmy dali im odpowiednie dla nich miejsce”napisał Benedykt XVI w liście do biskupów 

 

 

 

 

om

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
Czy wierni katolicy na świecie znają łacinę?Raczej nie.Nawet księża wyjątkowo znają łacinę biegle,formułki mszalne są tylko wyuczeniem się recytacji dla podniosłości nabożeństwa i nic poza tym.Człowiek wierzący jednak powinien w pełni mieć świadomość uczestniczenia w uroczystościach kościelnych,a to mu daję właśnie język,którym na co dzień się posługuje.Tamten okres tworzył niezrozumiałą wzniosłość wśród wiernych,czym kierował się Kościół w owych czasie,dla nadania większego znaczenia religii wśród wiernych.Było to dla prostych ludzi jakby święte uczestniczenie w uroczystym zwracaniu się kapłana do Boga w Jego języku.
Wolnościowiec
@Kazio: Kazanie w rycie klasycznym nie jest częścią Mszy Św., w związku z czym bywa na samym końcu albo nie ma go wcale. I ta druga opcja jest sensowniejsza, bo przypomnijmy, że najważniejszą częścią Mszy Św. jest Eucharystia i złożenie ofiary Chrystusowej przez kapłana in persona Christi za nasze grzechy. Tak w ogóle to kazania zostawmy pseudo-Kościołom takim jak starokatolickie i protestanckie.
trydentina
a dlaczego nie w głównej Bazylice? z obawy żeby za dużo osób jej nie wysłuchało przypadkiem? :)
mk
Jak to dobrze że łacina wraca do liturgii. Języki narodowe wprowadzają tylko zamieszanie, bo tłumaczenia z łaciny mogą być różne, nieprecyzyjne i czasem mogą zmieniać znaczenia.
One
A gdzie język pierwszych chrześcijan? Dlaczego nie może być Msza święta trydencka w języku narodowym? Symbolika byłaby zachowana a język dawałby zrozumienie wypowiadanych słów. Osobiście uważam wprowadzenie języków narodowych za rzecz pożyteczną, natomiast reorientację celebransa za szkodliwą.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY