Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 6       Edytorial
Piotr Doerre

Opuszczeni męczennicy

Opuszczeni męczennicy
Kiedy w Orisie, a później kolejnych stanach Indii lała się krew chrześcijan, kiedy mordowano kapłanów, kiedy fanatyczny motłoch bił, lżył, wypędzał z miejsc zamieszkania i usiłował siłą zmusić do zmiany religii tysiące wyznawców Chrystusa, kiedy płonęły ich domy, szkoły i kościoły, a wszystko to działo się przy zupełnej obojętności władz i sił porządkowych, świat zachodni milczał zahipnotyzowany spadającymi słupkami indeksów giełdowych. Wystarczyło, że kilka tygodni później luksusowe hotele Bombaju zaatakowane zostały przez terrorystów, z których rąk ginęli Brytyjczycy, Amerykanie i Żydzi, by wiadomości o zamachach wypełniły łamy najpoczytniejszych dzienników globu, strony najpopularniejszych portali informacyjnych i długo nie opuszczały najlepszego czasu antenowego stacji telewizyjnych i radiowych.

Dlaczego tzw. społeczność międzynarodowa pozostaje obojętna wobec aktów przemocy wobec chrześcijan, które niemal każdego dnia dokonują się w Azji? Czy jest to tylko oznaka słabości Zachodu, czy też świadome opuszczenie dalekich braci, od których europejski i – w mniejszym stopniu – amerykański establishment odcinają się tak, jak od własnych chrześcijańskich korzeni? Czy nie przywodzi to na myśl zakłopotanego milczenia amerykańskich finansistów żydowskiego pochodzenia będącego odpowiedzią na alarmujące wieści o mordach na ich ubogich pobratymcach dochodzące z opanowanej przez Hitlera Europy?

Oczywiście, można swą obojętność usprawiedliwiać tym, że od kiedy skończyła się epoka kolonializmu, to co dzieje się na innych kontynentach, nie jest już naszą sprawą. Taki pogląd należy jednak odrzucić z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jesteśmy moralnie odpowiedzialni za kraje, do których mieszkańcy Europy docierali po to, by je nawracać i cywilizować, tymczasem nie wykonali swej misji do końca. Gorzej – zanim ostatecznie się wycofali, stawali się tam niekiedy czynnikiem destrukcyjnym i demoralizującym. Tym bardziej jesteśmy odpowiedzialni za żyjących w tych krajach chrześcijan. Po drugie, leży w naszym interesie, żeby wrogie wobec chrześcijaństwa i Zachodu prądy nigdy nie zaczęły dominować pośród ludów, których potencjał demograficzny sprawia, że już pukają one do bram Europy.

Dlatego też Dossier tego numeru poświęcamy chrześcijanom cierpiącym prześladowania w Azji – skupiając się szczególnie na dwóch najpotężniejszych krajach – Indiach i Chinach. Niech będzie ono przyczynkiem do refleksji, jakie są powody tych prześladowań i czy czeka nas wkrótce „zderzenie cywilizacji”. Czy je przetrwamy?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj