Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 53       NASZE DZIEDZICTWO
Grzegorz Kucharczyk

Ostatnia taka koronacja

Ostatnia taka koronacja

Równo sto lat temu odbyła się ostatnia królewska koronacja w katolickim rycie. 30 grudnia 1916 roku w budapesztańskim kościele Świętego Mateusza koroną świętego Stefana ukoronowany został, jako król Węgier, Karol IV, cesarz austriacki, błogosławiony Karol I Habsburg, wraz ze swą małżonką – cesarzową i królową Zytą. Nigdy potem korona ta nie spoczęła na skroniach żadnego człowieka.

 

 

Aż do roku 1968 w pontyfikale rzymskim figurował ryt koronacyjny przeznaczony dla katolickich władców. W ramach tak zwanych refom posoborowych ten czcigodny zapis, o historii tak długiej jak dzieje Christianitas, został usunięty. Tajemniczy „duch soboru” generalnie niechętnie patrzył na koronacje. Ostatnia papieska koronacja odbyła się w roku 1963, następnie Paweł VI odłożył tiarę, po czym kazał ją zlicytować na rzecz ubogich. Dzisiaj uczyniliśmy krok dalej, bo każe się nam przyzwyczajać do sytuacji odkładania kluczy świętego Piotra – z przyczyn zdrowotnych. Odklejanie się od sacrum też ma swoje stadia. W tym samym czasie, gdy zarzucano katolicki ryt koronacyjny, porzucano też klasyczny rzymski ryt Mszy Świętej, a z katolickiej nauki społecznej zniknęło nagle pojęcie państwa chrześcijańskiego. Krok za krokiem – w zupełnie niewłaściwym kierunku…

Zgodnie z tradycją, ostatniej ceremonii katolickiej koronacji przewodził prymas Węgier (w roku 1916 był nim Jan Csernoch). Od czasu bitwy pod Mohaczem (1526) i podboju znacznej części ziem Korony Świętego Stefana przez Turków wszystkie kolejne koronacje królów węgierskich odbywały się poza tradycyjnym miejscem tych uroczystości, którym przez pięćset lat był Szekesfehervar. Miejsce koronacji przeniesiono do Bratysławy, a w roku 1867 cesarz Franciszek Józef I jako król Węgier ukoronował się w Budapeszcie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie