Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Oświadczenie bp. Athanasiusa Schneidera w obronie „Apelu” i wolności słowa

Data publikacji: 2020-05-14 19:35
Data aktualizacji: 2020-05-14 21:08:00
RELIGIA

Bp Athanasius Schneider opublikował oświadczenie w obronie „Apelu do Kościoła i świata”. Według kazachsko-niemieckiego hierarchy próba zdyskredytowania odezwy jako „teorii spiskowej” jest w istocie zamachem na wolność debaty. Krytycy „Apelu” powinni podjąć merytoryczną dyskusję, a nie starać się uciszyć opinie odrębne od dominującej narracji.

 

Publikacja „Apelu do Kościoła i świata” spotkała się z niezwykle ostrą krytyką Kościoła i polityków. Gromy posypały się na sygnatariuszy „Apelu” zwłaszcza w Niemczech, przede wszystkim na byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera.

 

„Apelowi” zarzucano rozsiewanie teorii spiskowych, podpalanie społeczeństwa i prawicowo-populistyczną retorykę, która zamiast pomagać w walce z koronawirusem, niepotrzebnie antagonizuje.

 

Przeciwko takim oskarżeniom zwrócił się teraz bp Athanasius Schneider z Kazachstanu. Hierarcha opublikował na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost” oświadczenie, w którym broni „Apelu” i wolności słowa w debacie o epidemii Covid-19.

 

 

Poniżej publikujemy całość oświadczenia bp. Athanasiusa Schneidera:

 

 

8 maja 2020 roku opublikowany został dokument zatytułowany „Apel do Kościoła i świata: do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli”. Wśród jego pierwotnych sygnatariuszy znajdowało się między innymi trzech kardynałów, dziewięciu biskupów, jedenastu lekarzy, dwudziestu dwóch dziennikarzy i trzynastu prawników.

 

Jest uderzające, że przedstawiciele estabilishmentu kościelnego, politycznego i medialnego, w hołdzie dominującemu myśleniu uniformistycznemu, starali się jednym głosem zdyskredytować obawy zawarte w „Apelu”. Próbowali zdławić wszelką dalszą dyskusję za sprawą „nokautującego” argumentu – że to zwykła „teoria spiskowa”. Przypominam sobie podobne reakcje i język z czasów sowieckiej dyktatury, gdy dysydentów i krytyków dominującej ideologii i polityki oskarżano o wspieranie „teorii spiskowej” rozsiewanej przez kapitalistyczny Zachód.

 

Krytycy „Apelu” nie chcą zastanowić się nad danymi, takimi jak oficjalne statystyki śmiertelności na grypę (odnoszące się do tego samego okresu czasu) z lat 2017-2018 w porównaniu z obecną epidemią Covid-19 w Niemczech. Śmiertelność spowodowana tą drugą chorobą jest o wiele niższa. Są kraje, w których wprowadzono umiarkowane środki bezpieczeństwa i prewencji wobec koronawirusa, a które, dzięki ich implementacji, nie mają wyższej śmiertelności. Jeżeli zwykłe uznanie faktów i dyskusja nad nimi szufladkowana jest jako „teoria spiskowa”, to wówczas każdy kto wciąż myśli samodzielnie, ma dobre powody by zastanawiać się, czy w naszym społeczeństwie nie ma subtelnych form dyktatury. Jak doskonale wiadomo, eliminacja lub dyskredytacja debaty społecznej i głosów odrębnych jest główną cechą charakterystyczną reżimu totalitarnego. Jego zasadniczą broń przeciw dysydentom stanowią nie argumenty oparte na faktach, ale raczej demagogia i chwytliwa retoryka. Tylko dyktatury obawiają się debaty, gdy pojawiają się odrębne opinie.

 

„Apel” nie neguje istnienia epidemii ani potrzeby walki z nią. Wszelako niektóre ze środków bezpieczeństwa i prewencji wiążą się z wprowadzaniem elementów niezwykle silnej inwigilacji. To środki, które pod pretekstem epidemii naruszają fundamentalne swobody obywatelskie i państwowy ład demokratyczny. Bardzo niebezpieczne są też propozycje przymusowych szczepień, skoro nie ma alternatywy dla szczepionek zatwierdzonych przez państwo. To w nieunikniony sposób ograniczyłoby osobistą wolność. Takie środki i propozycje przyzwyczajają obywateli do różnego rodzaju centralnie i technokratycznie sterowanej tyranii – paraliżowi ulegają odwaga cywilna, niezależne myślenie i – przede wszystkim – wszelki opór.

 

Jednym z elementów środków bezpieczeństwa i prewencji wprowadzanych w podobny sposób niemal we wszystkich krajach jest drastyczny zakaz publicznego kultu. Takie zakazy istniały jedynie w czasach systematycznych prześladowań chrześcijan. Całkowicie nowe jest wszakże to, że w niektórych miejscach autorytety państwowe wydają Kościołowi zalecenia liturgiczne, na przykład co do sposobu udzielania Komunii Świętej. To oczywista ingerencja w materię przynależną bezpośredniemu zwierzchnictwu Kościoła. Historia będzie kiedyś opłakiwać „reżimowych księży” naszych czasów, którzy zaakceptowali służalczo tego rodzaju ingerencję ze strony państwa. Historia zawsze ubolewała nad tym, że w czasach wielkich kryzysów większość milczała, a głosy odrębne były zduszane. Stąd „Apelowi do Kościoła i świata” powinno się co najmniej dać szansę zainicjowania uczciwej debaty, bez strachu przed społecznym i moralnym potępieniem - tak, jak przystoi demokratycznemu społeczeństwu.

 

+ Athanasius Schneider,

 

biskup pomocniczy archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie

 

Źródło: veritasliberabitvos.info

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zenit
W Polsce na grypę w ub.roku zmarło 146 osób, a na covid-19 w ciągu 2 miesięcy obecnie 907 osób. Wnioski?
iskierka
Żyjemy w ABSURDALNYCH na swoje ŻYCZENIE czasach. Ludzie dopuścili do tego aby wszystkie informacje przechodziły przez MEDIA ELEKTRONICZNE i były filtrowane, manipulowane. Każda władza ma swoje cele i metody na przekazywanie swoich prawd lub kłamstw. Nic dziwnego zatem , że mamy CHAOS i jesteśmy celowo dezinformowani. Ukazanie się APELU do Kościoła i świata do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli wywołało BURZĘ sprzeciwów ATEISTÓW i globalistów co oczywiście było DOWODEM na trafność OCENY i konieczność OBRONY ze strony ludzi dobrej woli. Jednakże zupełnie NIEZROZUMIAŁYM dla wielu wiernych jest MILCZENIE BISKUPÓW POLSKICH i BRAK ICH PODPISÓW POD APELEM. Takie zachowanie potwierdza POLITYKĘ WATYKANU w uczestniczeniu BUDOWY NOWEGO PORZĄDKU ŚWIATOWEGO o czym często przypomina Bp.Bergollio. Absurdalność sytuacji polega także na tym, że SYGNATARIOUSZE Apelu muszą dodatkowo dołączać Oświadczenia i się publicznie tłumaczyć.
iskierka
Ludzie, którzy uczestniczą w Apelu Jasnogórskim wsłuchując się głos Biskupa Depo usłyszeli w czasie ukazania się Apelu do świata , że wierni muszą uważać , gdyż mogą być zwiedzeni przez fałszywych pasterzy. . TO OGÓLNE POUCZENIE nie wskazujące KTO jest fałszywym pasterzem pozostawiło NIEPOKÓJ w sercach wiernych i ZATROSKANIE wynikające z braku wiedzy jak ROZPOZNAĆ tych prawdziwych. Zaś 14.05. przed błogosławieństwem Biskup w krótkim zdaniu przestrzegł przed GADANIEM przeciwko Kościołowi. Zważając na CHAOS i OGÓLNE wypowiedzi Biskupa Częstochowy trudno nie odnieść wrażenia , że PODZIAŁY WEWNĄTRZ hierarchii kościelnej coraz bardziej się pogłębiają i dlatego pouczenia są tak OGÓLNE i NIE WIADOMOC O CO CHODZI. Dla zrozumienia zaczęłam czytać 2-gi raz , już na spokojnie ?Nad przepaściami wiary.? Wywiad z Ks. Wacławem Hryniewiczem. Coraz więcej rozumiem i czuje się zwiedziona.
Bond (James)
Wolniewicz powiedział kiedyś: "Dlaczego miałbym unikać teorii spiskowych? Przecież cała historia świata to jeden, nieprzerwany ciąg najrózniejszych spisków i knowań!" A zarzut bycia zwolennikiem teorii spiskowej to podstawowy chwyt maskujący spiskowców.
Amen
Amen
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY