Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Pandemia totalitaryzmu. Czy koronawirus zniszczy prywatność?

Data publikacji: 2020-03-29 05:01
Data aktualizacji: 2020-03-29 22:21:00
OPINIE
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Photo Mix)

Ogłoszona przez WHO pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 skutkuje coraz częstszymi ograniczeniami prywatności. Z jednej strony stanowią one, jak się wydaje, niezbędny środek walki z zarazą. Z drugiej jednak jawią się jako zagrożenie swobód obywatelskich.


Jak podaje portal CNN Business, rządy na całym świecie wykorzystują osiągnięcia techniki do monitorowania osób poddanych kwarantannie. Na przykład Izrael zaakceptował użycie technologii śledzenia telefonów komórkowych do monitorowania podejrzanych o przenoszenie koronawirusa. Tajlandia z kolei – według doniesień – udostępnia przybywającym na lotniska nowe karty SIM, służące do namierzania ich miejsca pobytu przez 14 dni. CNN informuje też o przykładzie z Hongkongu. Mężczyźnie przybyłemu tam z zagranicy przekazano opaskę na nadgarstek. Władze nakazały mu ją uaktywnić po przybyciu do domu, a następnie przespacerować się wzdłuż jego czterech skrajnych punktów. Dzięki temu władze mogły dopilnować czy przebywa on w domu podczas kwarantanny.


Nowoczesne środki walki z epidemią często przynoszą oczekiwane skutki. Pokazuje to przykład Singapuru. W tym niezwykle gęsto zaludnionym kraju (8 tys. osób na kilometr kwadratowy) 30 do 50 policjantów pracuje codziennie nad śledzeniem tak zwanych „wirusowych kontaktów” – podaje TVN24. Osoby podejrzane o zakażenie identyfikowane są dzięki danym elektronicznym, takim jak – na przykład – aplikacje taksówkowe. W razie potrzeby z pomocą przychodzą kamery. Takie działania, w połączeniu ze współpracą obywateli z policją, doprowadziły do zdławienia epidemii w zarodku.


Prym w wykorzystaniu technologii do walki z koronawirusem wiodą Chińczycy. Jak zauważa Marcin Zajączkowski [zaufanatrzeciastrona.pl] „oprócz klasycznych działań, jak pomiar temperatury na ulicach czy kwarantanna, pod koniec lutego media zaczęły informować o wdrażaniu na szeroką skalę dedykowanej aplikacji. Mieszkańcy, by móc poruszać się po mieście (wejście do metra, do galerii handlowej czy na dworzec), zmuszani są do instalowania na swoim telefonie aplikacji uzyskującej dostęp między innymi do informacji o właścicielu i lokalizacji. Program poprzez wyświetlanie zielonych, żółtych i czerwonych kodów QR, niezbędnych do zeskanowania w napotkanych punktach kontrolnych, informuje, kto stanowi zagrożenie i powinien być poddany kwarantannie (bez prawa wstępu do danego miejsca). Jednakże – według analiz wykonanych przez redakcję New York Timesa – aplikacja posiada również mechanizmy do przekazywania informacji o stanie osób oraz ich lokalizacji lokalnym organom ścigania”.


Z kolei 24 marca „Washington Post” poinformował o rozmowach toczonych przez amerykańskie władze z Facebookiem, Google i firmami technologicznymi. Chodzi o wykorzystanie danych zebranych z telefonów do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W postaci anonimowej i zbiorczej.


Co dalej?
Rozwój metod inwigilacji i postęp w dziedzinie IT skłania do postawienia pytania: czy obecne kontrole staną się jeszcze bardziej zaawansowane w przyszłości? Na taką ewentualność zwrócił uwagę izraelski naukowiec i pisarz Noah Harari na łamach „Financial Times”. Autor proponuje wyobrażenie sobie rządu przyszłości nakazującego noszenie biometrycznego ubrania mierzącego temperaturę. Dane od razu przesyłane byłyby do rządu, który wiedziałby, z kim obywatel się spotykał. Pozwoliłoby to na natychmiastową reakcję władz i zdławienie epidemii. Ceną byłoby jednak drastyczne naruszenie prywatności.


Sytuacja na świecie zdaje się zmierzać właśnie w kierunku tego typu totalitarnej kontroli. Wydaje się, że jesteśmy gotowi sprzedawać wolność, prywatność i prawa obywatelskie za bezpieczeństwo epidemiczne – z jego zapewniania rządy zazwyczaj nie wywiązują się najgorzej. Ba, te ostrzejsze odnoszą większe sukcesy.


Pozostaje jednak stałe trzymanie ręki na pulsie. Warto pytać – zawsze i wszędzie – czy dane środki są niezbędne? Czy stanowią konieczne ograniczenie w walce z zarazą? Czy też przeciwnie – wygodną wymówkę dla maksymalizacji rządowej kontroli?


Pewnego dnia bowiem – co daj Panie Boże – zaraza minie i wróci codzienne życie. Często mówi się, że będzie to życie w nowej rzeczywistości. Pozostaje jednak pytanie: w jakiej? Jeśli rządy zrezygnują z nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, uznając je za jedynie tymczasowe, to wszystko pozostanie w porządku. Jeśli jednak zdecydują się na ich kontynuację, to orwellowski „Rok 1984” stanie się naszą codziennością.

 


Marcin Jendrzejczak

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ. 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Biolog
Przestańcie straszyć pandemiąś, której nie ma. Co to jest 1 mln. zachorowań na świecie w obliczu 1,5 mld zachorowań na grypę na świecie. Co to jest 3 tys.wobex 5 mln chorych na grypę. Koronawirus nie dorasta grypie do pięt. Śmiertelność nie przekracza 1%. każda śmierć jest istotna, ale co to jest 60-100 osób w ciągu miesiąca wobec 34 tys. normalnych zgonów w ciągu miesiąca. Wszyscy zachowują się tak jakbyśmy byli wieczni, nikt w Polsce nie umierał a tu naraz 60 zgonów. Dlaczego oszukujecie ludzi i nie przedstawiacie zakażeń i zgonów na tle porównawczej statystyki zgonów i porownywalnych chorób. Komu służy to sztuczne wywoływanie pandemii, która nie istnieje. Wiem WHO ogłosiło, tyle, że niezgodnie ze swoją własną definicją pandemii. Przestańcie dzielić ludzi i twierdzić, że chcecie chronić seniorow. 60-70 latkowie dzisiaj są aktywni zawodowo i zdrowsi niż młodzież. Dlaczego chcecie ich poddawać kwarantanie.
Krzysiek
Dopóki istnieją Biedronka i Lidl mające pełne półki nikt nie będzie się buntował. "Horacyuszowskie profanum vulgus, przeciętny plebs ducha i serca nie zmienił, niestety, mimo wieków, które przeszły po nim. Jak niegdyś bawił się w cyrkach rzymskich widokiem męczarni szlachetniejszych od siebie, jak wołał za konsulów i cezarów: panem et circenses, nigdy nie nasycony..." T. Jeske-Choiński Dla totalniaków nie ma nic lepszego jak taki plebs. To plebs ich wybiera by nad nim panowali.
@jack
O zmniejszeniu populacji mówi nie tylko Icke, nie tylko ludzie zajmujący się tzw. teoriami spiskowymi. Mówią to głośno wysoko postawione persony z państw zachodnich i inni. W internecie jest sporo takich wypowiedzi.
Gość
Dajcie już chociaż na chwilę spokój z tym totalitaryzmem.
grimm
To pokażemy siłę, jak migranci na granicy greckiej. Nie jesteśmy bezbronni wbrew pozorom.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY