Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 MAJA
Bł. Lanfranka z Bec
Bł. Lanfranka z Bec
Imieniny obchodzą:
Emilia, Wilhelm
 

Papieski kaznodzieja o wartości życia wewnętrznego. „Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą”

Data publikacji: 2019-03-22 18:00
Data aktualizacji: 2019-03-22 19:02:00
WIADOMOŚCI
o. Raniero Cantalamessa fot. You Tube/ catholic fraternity

Życiu wewnętrznemu poświęcił kaznodzieja Domu Papieskiego drugą konferencję wielkopostną wygłoszoną w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie. O. Cantalamessa podkreślił, że życie wewnętrze jest dziś niestety zastępowane przez psychologię i psychoanalizę. Wśród słuchaczy kaznodziei znaleźli się m.in. papież Franciszek oraz pracownicy Kurii Rzymskiej. 

 

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że życie wewnętrzne przeżywa dziś kryzys i patrzy się na nie z pewną podejrzliwością. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać także w samej naturze człowieka, który nastawiony jest na to, co zewnętrzne, widzialne, a do czego zachęcają go zmysły. Kaznodzieja podkreślił, że w obecnej kulturze rolę, którą do niedawna pełniło życie wewnętrzne czy duchowe zastępuje się psychologią i psychoanalizą, skupiając się na podświadomości, a pomijając relację z Bogiem. Także w życiu Kościoła, po Soborze Watykańskim II, ideałem nie jest „ucieczka od świata” ale „wychodzenie do świata” - dodał. 

 

Włoski kapucyn podkreślił także, że człowiek żyje dziś w ciągłym pędzie, w strachu przed ciszą. Szczególnie widać to wśród młodych, którzy niejednokrotnie żyją w „orgii hałasu”, zapominając, że życie wewnętrzne to droga do życia autentycznego. Ale fala życia zwróconego w stronę tego, co zewnętrzne porywa także osoby zaangażowane w misję Kościoła. Trzeba temu zaradzić, gdyż zdaniem o. Cantalamessy, albo odnajdziemy klimat i czas milczenia oraz czas dla życia wewnętrznego, albo pogrążymy się w duchowej i całkowitej pustce.

 

„Porzucenie życia wewnętrznego i zwrócenie się w stronę tego, co zewnętrzne to jeden z najbardziej niebezpiecznych aspektów sekularyzacji. Aż do pokusy teologicznego uzasadnienia tego nowego kierunku, który przyjął imię: teologii śmierci Boga czy też świeckiego miasta” – stwierdził o. Cantalamessa. „Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się «światowy», to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem «poza sobą»” - powiedział.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sp
@Podajnick, ostatni akapit to jest właśnie krytyka takich heretyckich treści, padających nawet z ust teologów.
PODAJNICK
?Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą? - Po pierwsze kard.Sarah mówi o tym od dawna - więc nie ma się co ekscytowac tym, co mówi ten zakonnik. Po drugie ten zakonnik jest przesiąknięty modernizmem: "My wiemy, jakie przeszkody utrudniają przekaz przesłania: mury podziałów, począwszy od tych, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniału, dawne prawa i kontrowersje, które są już tylko przeżytkiem" Po trzecie - głosi heretyckie treści: ?Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się ?światowy?, to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem ?poza sobą?? To jest czysto heretyckie twierdzenie o czym nieomylnie naucza Sobór Trydencki.
iskierka
. Nowatorsko też brzmi cytat nie wiadomo kogo -chyba jakiegoś postępowca , że Bóg stał się światowy, to znaczy ROZMYŁ się w tym co świeckie. A może o. Raniero Catalamessa przed rekolekcjami w Watykanie modlił się razem z Buddystami jak generał Jezuitow o.Sorso ?
sp
Bardzo trafne wskazanie na największą obecnie herezję - zwłaszcza ostatni akapi.
iskierka
Nikt lepiej nie określi przyczyn kryzysu niż WSPÓŁAUTOR. W pamięci zostanie sugestywne określenie >ORGIA hałasu< i dla zrównoważenia >fala życia
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY