Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 22 KWIETNIA
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
Poniedziałek Wielkanocny
Imieniny obchodzą:
Leon, Łukasz, Marcin
 

Papieski kaznodzieja o wartości życia wewnętrznego. „Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą”

Data publikacji: 2019-03-22 18:00
Data aktualizacji: 2019-03-22 19:02:00
WIADOMOŚCI
o. Raniero Cantalamessa fot. You Tube/ catholic fraternity

Życiu wewnętrznemu poświęcił kaznodzieja Domu Papieskiego drugą konferencję wielkopostną wygłoszoną w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie. O. Cantalamessa podkreślił, że życie wewnętrze jest dziś niestety zastępowane przez psychologię i psychoanalizę. Wśród słuchaczy kaznodziei znaleźli się m.in. papież Franciszek oraz pracownicy Kurii Rzymskiej. 

 

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że życie wewnętrzne przeżywa dziś kryzys i patrzy się na nie z pewną podejrzliwością. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać także w samej naturze człowieka, który nastawiony jest na to, co zewnętrzne, widzialne, a do czego zachęcają go zmysły. Kaznodzieja podkreślił, że w obecnej kulturze rolę, którą do niedawna pełniło życie wewnętrzne czy duchowe zastępuje się psychologią i psychoanalizą, skupiając się na podświadomości, a pomijając relację z Bogiem. Także w życiu Kościoła, po Soborze Watykańskim II, ideałem nie jest „ucieczka od świata” ale „wychodzenie do świata” - dodał. 

 

Włoski kapucyn podkreślił także, że człowiek żyje dziś w ciągłym pędzie, w strachu przed ciszą. Szczególnie widać to wśród młodych, którzy niejednokrotnie żyją w „orgii hałasu”, zapominając, że życie wewnętrzne to droga do życia autentycznego. Ale fala życia zwróconego w stronę tego, co zewnętrzne porywa także osoby zaangażowane w misję Kościoła. Trzeba temu zaradzić, gdyż zdaniem o. Cantalamessy, albo odnajdziemy klimat i czas milczenia oraz czas dla życia wewnętrznego, albo pogrążymy się w duchowej i całkowitej pustce.

 

„Porzucenie życia wewnętrznego i zwrócenie się w stronę tego, co zewnętrzne to jeden z najbardziej niebezpiecznych aspektów sekularyzacji. Aż do pokusy teologicznego uzasadnienia tego nowego kierunku, który przyjął imię: teologii śmierci Boga czy też świeckiego miasta” – stwierdził o. Cantalamessa. „Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się «światowy», to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem «poza sobą»” - powiedział.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sp
@Podajnick, ostatni akapit to jest właśnie krytyka takich heretyckich treści, padających nawet z ust teologów.
PODAJNICK
?Człowiek żyje dziś w strachu przed ciszą? - Po pierwsze kard.Sarah mówi o tym od dawna - więc nie ma się co ekscytowac tym, co mówi ten zakonnik. Po drugie ten zakonnik jest przesiąknięty modernizmem: "My wiemy, jakie przeszkody utrudniają przekaz przesłania: mury podziałów, począwszy od tych, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniału, dawne prawa i kontrowersje, które są już tylko przeżytkiem" Po trzecie - głosi heretyckie treści: ?Mówi się, że Bóg sam dał nam przykład. Kiedy przyjął ciało człowieka, ogołocił się, opuścił samego siebie z wewnętrznego życia Trójcy, stał się ?światowy?, to znaczy rozmył się w tym, co świeckie. Stał się Bogiem ?poza sobą?? To jest czysto heretyckie twierdzenie o czym nieomylnie naucza Sobór Trydencki.
iskierka
. Nowatorsko też brzmi cytat nie wiadomo kogo -chyba jakiegoś postępowca , że Bóg stał się światowy, to znaczy ROZMYŁ się w tym co świeckie. A może o. Raniero Catalamessa przed rekolekcjami w Watykanie modlił się razem z Buddystami jak generał Jezuitow o.Sorso ?
sp
Bardzo trafne wskazanie na największą obecnie herezję - zwłaszcza ostatni akapi.
iskierka
Nikt lepiej nie określi przyczyn kryzysu niż WSPÓŁAUTOR. W pamięci zostanie sugestywne określenie >ORGIA hałasu< i dla zrównoważenia >fala życia
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY