Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 12 LISTOPADA
Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
Imieniny obchodzą:
Krystyna, Renata, Witold
 

Papieskie „nie” dla kary dożywotniego więzienia. Ks. Isakowicz-Zaleski: to demontaż wielu zasad

Data publikacji: 2019-09-18 09:00
Data aktualizacji: 2019-09-18 14:47:00
WIADOMOŚCI
Fot. Filip Blazejowski / FORUM

Sporo kontrowersji wywołała wypowiedź Franciszka, który w słowach skierowanych do włoskich strażników więziennych i personelu zebranego na placu Świętego Piotra stwierdził, że dożywotnia kara więzienia jest „problemem do rozwiązania”. „Przykro pisać, ale te słowa papieża Franciszka to demontaż wielu zasad” – skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Papieska sugestia dotycząca dożywotniej kary więzienia padła 14 września 2019 roku na placu Świętego Piotra. Zebrani byli tam przedstawiciele włoskiej służby więziennej. Franciszek chwalił ich za pracę. Skierował też słowa do więźniów, by ci „nie dusili płomienia nadziei”.

 

W dalszych słowach Franciszek zasugerował, że obowiązkiem każdego jest utrzymanie tej nadziei na wolność oraz stwierdził, że kara dożywocia jest „problemem do rozwiązania”. Papież uznał bowiem, że kara dożywotniego więzienia pozbawia skazańca szans na rozpoczęcie życia od nowa, co jednocześnie oznacza brak szans na pojednanie i resocjalizację.

 

Do papieskich słów krytycznie odniósł się w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Przykro pisać, ale te słowa papieża Franciszka to demontaż wielu zasad. A później się dziwić, że kat 77 młodych osób w Norwegii dostał tylko 21 lat, czyli po 3 miesiące za ofiarę. Z kolei wielu ludobójców z Ruady, jak i SS-manów ukrytych w Argentynie, nie poniosło żadnej kary” – napisał. I dodał, odnosząc się do papieskiego mocnego zaangażowania na rzecz klimatu: „Najważniejsze jednak, że drzewa sobie rosną, żaby kumkają, a trawka się zieleni”.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, Facebook

MA

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Wulkan
W sumie kara dożywocia jest nie moralna, bo każe ofiary, które muszą utrzymywać zbrodniarzy do śmierciwiadomo, ze swych podatków, a co jest tańsze utrzymanie kilku skazańców, czy jednego kata, nie chodzi tylko o karę śmierci, ale także o zwykłą chłostę, bo jaki sens jest w wsadzaniu cyklistówpijanych rowerzystów do więzień choćby na kilka miesięcy, czy tygodni, przez co osoba może stracić np. pracę, jak mogła by starczyć chłosta, czy przysłowiowe dyby, jeden dzień upokorzenia i może dalej pracować
CH
Dla mnie papiez jest odpowiedzialny za przestrzeganie prawa naturalnego, pochodzacego od Boga, a nie od prawa stanowionego przez czlowieka. Moze oczywiscie miec swoje zdanie prywatnie.
@Asdf
Sądząc ze składni to pan tu służbowo. To cieszy. Tutaj raczej nie zrobi pan kariery, ale może czasu nie starczy na prowokowanie na innych stronach
tyle w temacie
Lewacy zawsze bardziej sie przejmowali zbrodniarzami niż ofiarami.
a
Oj tam, oj tam... spokojnie, już niedługo psychiatria i psychologia wraz z medycyną udowodnią, że mordercą się człowiek rodzi, że ma to w genach, A jak ma w genach, to biologia go zmusiła do czynu, a jak biologia, to natura. Nie można więc winić czegoś, co jest naturalne. Taki oto bełkot a może faktycznie to prawda? przeczytałem w jakimś magazynie pseudonaukowym. Bodajże Świat Wiedzy - Medycyna. Z drugiej strony, mordercą się człowiek staje. Nie zabija się od razu, do tego się dochodzi stopniowo, przez coraz to cięższe przewinienia. A każda akcja ma reakcję, takie morderstwo musi mieć odpowiednią reakcję. Nawet tym, którym udalo się uciec przed ziemską sprawiedliwością, pozostaje boska.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY