Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Papież Franciszek jest „zdumiony” reakcjami na adhortację

Data publikacji: 2020-02-14 19:00
Data aktualizacji: 2020-02-14 19:34:00
WIADOMOŚCI
Fot. Reuters / Forum

„To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.

 

Papież stwierdził, że jest zdumiony reakcjami na jego posynodalną adhortację; tym, że dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie. Franciszek przypomniał, że cały proces synodalny trwał miesiące czy nawet lata. A teraz wszystko zostało sprowadzone to jednego zdania, że „papieżowi zabrakło odwagi, by zmienić kościelne przepisy”.

 

Franciszek powiedział, że kiedy mówi albo robi coś, z czym ludzie się nie zgadzają  jak w tym wypadku pomijając w adhortacji kwestię świeceń dla żonatych diakonów – to oskarża się go, że brak mu odwagi, by słuchać Ducha Świętego.

 

– Oni po prostu zakładają, że Duch Święty się z nimi zgadza, dlatego nie mają pretensji do Niego, ale do mnie – powiedział Papież.


Zdaniem abp. Thomasa Wenskiego, który opowiedział dziennikarzom o audiencji, wynika to z niezrozumienia synodalności, z mylenia synodu z parlamentem. – Tu nie chodzi o odwagę papieża czy jej brak, lecz o działanie Ducha Świętego i Jego rozeznawanie – dodał metropolita Miami.


Temat synodu wywołali podczas audiencji sami biskupi, pytając papieża, które elementy adhortacji powinny być ważne dla katolików w Stanach Zjednoczonych. Franciszek wskazał na ochronę środowiska. Biskupi i kapłani powinni zachęcać do tego wiernych, nawet gdyby nie chcieli o tym słyszeć, bo jak zaznaczył, należy to do Ewangelii.


Amerykańscy biskupi rozmawiali też z papieżem o nadużyciach, imigracji i duszpasterstwie młodzieży. Ojciec Święty poświęcił im trzy godziny. Dla amerykańskich biskupów było to ważne doświadczenie, bo i oni znają papieża na podstawie informacji filtrowanych przez media. „Dlatego ważne jest spotkać go bez tych filtrów, twarzą w twarz” – powiedział abp Wenski. Przyznał on, że media mają problem z informacjami o papieżu i Kościele. Używają bowiem do tego kategorii światowych, a Kościół to jednak inna rzeczywistość.

 

Pach

 

Źródłó: Vaticannews.va/pl

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Wiwi
Wybór mają wszyscy, i mogą na poważnie poświęcić się rodzinie i wsiąść się do roboty na ich utrzymanie. Ja nie chcę utrzymywać ich wyboru.
tak to widzę
A je myślę,że nie chodzi o "zdumienie" jest to,łagodnie mówiąc,niezadowolenie,że nie wszystko poszło po myśli.Za to mamy,jak zwykle,zawiłe makaronizmy,niedopowiedzenia i słowa wytrychy,dzięki którym będzie można interpretować daną myśl według swego widzimisię.To już zadziałało przy poprzednich dokumentach,zdało egzamin i stale ten sposób jest wykorzystywany.
Jot
Pmp - jakkolwiek nie musisz mieć racji w 100% to jednak może to być znaczny %. Bo czasami może być tak ze ktoś jast tak zaangażowany ze zwyczajnie niema czasu dla żony i rodziny. Jednak trzeba wtedy swoje zaangażowanie dzielić. Ale jestem przeciwnikiem obligatoryjnego celibatu. Powinien być wyborem.
Wiwi
Czy to nie są ci sami którzy wcześniej przez grzech oddalili się od kościoła, a teraz jak Luter chcą dopasować kościół do swoich występków. W Niemczech od lat opowiadano anegdotę Kiedy księża będą się mogli żenić, pyta biskup biskupa. Ten odpowiada, jak nasze dzieci będą biskupami.
Andrzej
@L: Z pewnością promocja ekologizmu jest również wielkim zagrożeniem współczesnego Kościoła.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY