Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Papież napisał list do niemieckich biskupów. Chodzi o „drogę synodalną”

Data publikacji: 2019-06-26 20:00
Data aktualizacji: 2019-06-27 20:16:00
RELIGIA
FOT.REUTERS/Tony Gentile/FORUM

Ojciec Święty napisał do biskupów Niemiec. Poprosił ich, by w swoich działaniach podejmowanych w ramach tak zwanej „drogi synodalnej” zwracali uwagę na jedność Kościoła. Pełną treść listu poznamy za kilka dni.

 

Na początku marca na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Niemiec w Lingen przewodniczący kard. Reinhard Marx obwieścił rychłe wejście Kościoła katolickiego za Odrą na tak zwaną „drogę synodalną”. Biskupi mieliby dokonać reformy struktury władzy oraz zredefiniować moralność seksualną; wypracowane miałoby zostać ponadto nowe spojrzenie na posługę kapłańską ze szczególnym uwzględnieniem celibatu; wreszcie, być może, lepiej doceniona miałaby zostać rola kobiet w Kościele (tu mówi się o diakonacie lub prezbiteriacie). Postanowienia wypracowanej na tej drodze miałyby być wiążące.

 

„Droga synodalna” została w Niemczech przyjęta w większości dobrze; skrytykowało ją jedynie trzech biskupów oraz wąskie gremia konserwatywnych i wiernych Tradycji świeckich. Większość hierarchów oraz wpływowych teologów zgodnie z założeniami Marxa rozpoczęła debatę nad reformami.

 

Okazuje się jednak, że sprawy bardzo bacznie obserwuje Stolica Apostolska. Papież Franciszek wysłał do Niemców specjalny list, w którym zawarł pewne oczekiwania odnośnie zachowania jedności z Kościołem powszechnym.

 

List został im przedstawiony przez nuncjusza apostolskiego w Niemczech, abp. Nikolę Eterovića.

 

Według informacji portalu Domradio.de, który należy do rozgłośni archidiecezji Kolonii, większość hierarchów była zaskoczona papieskim listem. O jego istnieniu wiedzieli tylko niektórzy.

Jak podał portal, papież nie chce blokować Niemcom drogi synodalnej. Zaznaczył jednak, że hierarchowie muszą uwzględnić w niektórych sprawach perspektywę jedności Kościoła powszechnego. Dokładną treść pisma mamy poznać w sobotę 29. czerwca o godzinie 12:00.

 

Otrzymanie takiego listu potwierdził też rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. Matthias Klopp.

W poniedziałek niemieccy biskupi zebrali się w Berlinie na obradach poświęconych w większości dokładnemu charakterowi drogi synodalnej. Już jesienią „droga” miałaby zostać rozpoczęta. Obrady potrwają do końca tygodnia.

 

List jest o tyle zaskakujący, że ogłaszając w marcu „drogę synodalną” kard. Marx zapowiadał, iż to on wyśle do Rzymu własny list, już po przyjęciu pewnych postanowień przez Niemców. Jak się okazuje, papież go uprzedził.

 

Nie przesądza to bynajmniej losu ewentualnych progresywnych reform. Również tak wielka zmiana jak dopuszczenie w Niemczech do Komunii świętej niektórych protestantów w roku 2018 było bardzo żywo dyskutowane z Rzymem.

 

Źródła: domradio.de, katholisch.de

 

Pach

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Artur
@Najmniejszy, przyjacielu, ja też byłem bardzo skołowany tym wszystkim do czasu, gdy uświadomiłem sobie, że to są celowe działania. Wszystko polega na manipulacji i pozorowaniu działań. Tak działa szatan, bo chce nas uśpić, uśpić naszą czujność. Pozwolenie na działanie dla niemieckich biskupów i jednoczesne przestrzeganie ich przed błędami to działania sprzeczne, ale właśnie one są dowodem na to, że chodzi o sianie zamętu. Antychryst nigdy nie będzie działał jawnie, ale pod przykrywką, chowając się za parawanem pozorów i niedomówień. Dlatego przyczyną tego ostrzeżenia dla niemieckich biskupów jest PR, marketing, Franciszek wychodzi w ten sposób na dobrego papieża. Czyny jednak temu przeczą.
najmniejszy
Ja już coraz mniej rozumiem z tego wszystkiego. Najpierw daje poszczególnym episkopatom pałkę, żeby wyżyli się na jedności Kościoła, później pisze żeby machali tą pałką tak, żeby nie za dużo potłukli. Czy ktoś jeszcze wie o co tu chodzi i jest w stanie cokolwiek racjonalnie wyjaśnić ? Sama synodalność oznacza zerwanie z nauką, jednością, jednomyślnością wewnątrz Kościoła.