Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
31   MARCA   2020 r.
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Imieniny obchodzą:
Gwidon, Kornelia
 
Polonia Christiana nr 50       CYWILIZACJA
Bogna Białecka

Parapsychologia sukcesu

Parapsychologia sukcesu

Półki księgarskie uginają się dziś od niezliczonych poradników mamiących mirażem fantastycznego sukcesu, oferujących rozwiązanie każdego problemu – łatwo, szybko i przyjemnie. Dlaczego więc, skoro sprzedaje się ich miliony egzemplarzy, nie rośnie jak grzyby po deszczu milionowa rzesza milionerów?

 

Wiek XXI to czas rozkwitu tak zwanej psychologii pozytywnej. Jednym z jej ojców jest Martin Seligman, który w pewnym momencie swej kariery naukowej zadał sobie pytanie: Dlaczego psychologia zajmuje się tylko zaburzeniami? Dlaczego nie zajmuje się zwykłym, dobrze radzącym sobie w życiu człowiekiem, który nie ma jakichś szczególnych zaburzeń? Dlaczego nie pomaga takiemu człowiekowi lepiej wykorzystywać swój potencjał? Dlaczego nie pomaga mu w rozwoju? Zaczął on więc (już w latach osiemdziesiątych) studia nad optymizmem, a potem wraz z zespołem przeprowadził na całym świecie szereg badań uwarunkowania poczucia szczęścia.

 

Tak narodziła się psychologia pozytywna, która szybko rozwinęła się w setki odmian. Stąd mamy poradniki osiągania sukcesu osobistego i biznesowego czy sukcesu w sprawach sercowych, mamy poradniki, jak uzyskiwać wszystko to, czego się chce. W wersji chrześcijańskiej pojawiły się podręczniki przeplatające porady motywacyjno organizacyjne obfitymi cytatami z Pisma Świętego mającymi wykazać, że gdy Bóg kogoś bardzo kocha, to go obdarza pieniążkami…

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie