Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

PE nie ma kompetencji do naciskania na Polskę w sprawie aborcji. Analiza Ordo Iuris

Data publikacji: 2021-01-13 13:00
Data aktualizacji: 2021-01-13 13:23:00
WIADOMOŚCI
Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0, via wikimedia commons

Rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca wyrku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej wzbudziła wiele kontrowersji. Dokument zawiera sprzeczne z prawem międzynarodowym twierdzenia, jak to, że „dostęp do aborcji" miałby stanowić prawo człowieka. PE znacznie wykracza też poza swoje kompetencje, próbując wywierać nacisk na Polskę m.in. apelując o niepublikowanie wyroku TK, co byłoby sprzeczne z Konstytucją. Instytut Ordo Iuris przygotował komentarz dementujący fałszywe informacje i ideologiczne postulaty zawarte w rezolucji.

 

PRZECZYTAJ KOMENTARZ - LINK

 

Tekst przyjętej rezolucji, a nawet już sam jej tytuł, budzą poważne zastrzeżenia. Wynikają one z braku kompetencji UE w kwestii obowiązującego prawa chroniącego życie w państwie członkowskim. Dotyczą też licznych odniesień ideologicznych oraz opinii świadczących o całkowitym niezrozumieniu nie tylko sytuacji politycznej, ale i prawnej w Polsce.

 

Instytut Ordo Iuris wskazuje jakie kompetencje i zadania ma Trybunał Konstytucyjny oraz dlaczego próba „potępienia” przez PE orzeczenia w sprawie aborcji eugenicznej nie może mieć wpływu na jej ważność. Podobnie apel PE o „niepublikowanie wyroku TK” jest namawianiem do łamania Konstytucji RP, która wprost nakazuje publikację orzeczeń Trybunału, nie przewiduje żadnych odstępstw od tej zasady i stwierdza, że wyroki TK są ostateczne.

 

W przywołanej rezolucji PE pojawił się też bezprecedensowy atak na wymieniony z nazwy Instytut Ordo Iuris. Stanowi to oczywiste naruszenie dóbr osobistych Fundacji oraz prawa traktatowego obowiązującego UE. W związku z tym, do Trybunału Sprawiedliwości wpłynie wniosek o stwierdzenie niezgodności uchwały Parlamentu z prawem pierwotnym Unii Europejskiej.

 

Analiza w szczególności podkreśla, że regulacje związane zarówno z aborcyjnym pozbawianiem życia nienarodzonych jak i z objęciem ich życia ochroną prawną należą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej. Próba wywarcia jakiegokolwiek wpływu na kształt tych regulacji, a tym bardziej próba ich podważania, jest niedopuszczalna. Komisja Europejska wielokrotnie potwierdzała, że stanowienie w tej kwestii jest wyłączną i suwerenną decyzją poszczególnych państw członkowskich – zaznacza Anna Kubacka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Mogłoby się wydawać że wszystko zostało powiedziane i napisane w temacie OBRONY ŻYCIA każdego człowieka a tu proszę MĘDRCY EUROPY należy domniemywać OŚWIECENI prorocy nowego humanizmu i NOWEJ ERY- ELITY NOwej Europy- NOWA KASTA - WYBRAŃCY demos WIEDZĄ LEPIEJ od pospólstwa i całej masy roboli KTO MA PRAWO DO ŻYCIA i JAK TO ŻYCIE MA WYGLĄDAĆ. Coraz częściej w informacjach używa sie słownictwa gardzącego MASĄ LUDZKĄ RÓWNAJĄCEGO ludzi ze zwierzętami np. WYSZCZEPIANIE. Nadto, od wielu lat neo-ekonomiści globalne wykształciuchy wprowadzili do NEOEKONOMII WSKAŹNIK WYCENY ŻYCIA! Zycie 1 Amerykanina = warte jest 22 mln.zł , Życie Polaka = warte 68 tys.zł. Bandyci! określają, SZACUJĄ w pieniądzach ZYCIE CZŁOWIEKA! Bajerują jakimiś prawa człowieka, bzdecą o równości, solidarności i pokoju a równolegle bezczelnie OKREŚLAJĄ komu POZWOLĄ ŻYĆ wprowadzając TOTALITARYZM i TERRORYZM. Nic dziwnego, że dla takich rachmistrzów Z PIEKŁA RODEM ŻYCIE DZIECKA nie ma żadnej WARTOŚCI.
tak tylko
Ciekawe, czy tych posłów o których mowa w komentarzu /dostępny na stronie Ordo Iuris/ będzie można w końcu postawić przed sądem za działanie na szkodę RP.