Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   CZERWCA   2020 r.
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 
Polonia Christiana nr 73       ŚWIAT

Pentekostalizm sięga po władzę

Pentekostalizm sięga po władzę

Wedle niektórych szacunków, już w roku 2025 zielonoświątkowcy mają się stać najliczniejszym odłamem chrześcijaństwa na świecie, wyprzedzając tym samym katolików. Liczba członków charyzmatycznego

odłamu protestantyzmu rośnie niezwykle dynamicznie przede wszystkim za sprawą masowych aktów apostazji południowoamerykańskich katolików, a także w wyniku ogromnej popularności, jaką obrzędy pentekostalne cieszą się w Azji i Afryce.

 

Globalna ekspansja

 

Przez wiele lat poszczególne wspólnoty zielonoświątkowców były rozproszone i niemal w żadnym kraju nie zdołały wejść do „religijnego mainstreamu”. W pierwszej połowie XX wieku przedstawicieli tej grupy wyznań można było znaleźć głównie w USA, w krajach byłego Imperium Brytyjskiego oraz w północnej Europie, gdzie bardziej eksponowaną rolę pełniły między innymi anglikanizm, episkopalizm czy luteranizm. Ostatnie lata stoją jednak pod znakiem wielkiej pentekostalnej ekspansji między innymi w Korei Południowej, Brazylii oraz całej Afryce subsaharyjskiej. Wspólnoty zielonoświątkowe w poszczególnych krajach zyskują coraz szybciej świadomość wielkiego wpływu, jaki potencjalnie mogą wywierać na życie polityczne, i nie wahają się z niego korzystać. Świadczy o tym dobitnie przypadek Brazylii, gdzie prezydentem wybrano uchodzącego za konserwatystę Jaira Bolsonaro. Polityk ten dokonał w roku 2016 aktu apostazji z Kościoła, poddając się obrzędowi ponownego chrztu w Jordanie, a uroczystego rytuału dokonał zielonoświątkowy pastor Everaldo Dias. Dwa lata wcześniej pastor Dias sam ubiegał się o fotel prezydencki, lecz wobec braku sukcesu licząca obecnie około jedenastu procent mieszkańców Brazylii (i stale rosnąca) społeczność zielonoświątkowców zdecydowała się poprzeć właśnie Bolsonaro. Poparcie to okazało się decydujące w wyścigu prezydenckim. Drugim po Bolsonaro najbardziej wpływowym zielonoświątkowym politykiem na świecie jest australijski premier Scott Morrison. Sprawujący od zeszłego roku funkcję szefa rządu z ramienia Partii Liberalnej wprawił swego czasu zlaicyzowane australijskie społeczeństwo w szok, głosząc przekonanie o istnieniu osobowego szatana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj