Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Peter Kwasniewski: „zreformowana” liturgia wywołuje zrozumiały dysonans

Data publikacji: 2020-10-25 08:00
Data aktualizacji: 2020-10-26 08:52:00
RELIGIA
fot. pixabay

Katolicki filozof i pisarz, Peter Kwasniewski, w rozmowie z Barbarą Stühlmeyer zaprezentował swój punkt widzenia „starej” i „nowej” liturgii. Jak zauważa, reforma liturgiczna poskutkowała obniżeniem pośród katolików wiary w Realną Obecność Chrystusa w Eucharystii. Konfrontacja „posoborowego” Mszału z doktryną wiary naturalnie prowokuje skojarzenia z koncepcjami protestanckimi.

 

Peter Kwasniewski wyjawił, że pierwszy kontakt z tradycyjnym rytem rzymskim miał już w wieku około 17 lat. To doświadczenie nie wywarło jednak szczególnego skutku na jego życia. Drugi, o wiele poważniejszy, kontakt z tradycyjną liturgią miał miejsce w trakcie studiów. Kwasniewski natrafił na dwóch kapłanów celebrujących w tajemnicy Mszę świętą korzystając z tradycyjnego mszału. To wtedy poznał i pokochał „starą” liturgię, oczywiście nie spodziewał się jednak tego, jak ta miłość zmieni jego życie.

 

Pytany przez Barbarę Stühlmeyer o to, czy widzi związek pomiędzy „reformą” liturgiczną a upadkiem wiary w Realną Obecność, Kwaśniewski odpowiada, że takiemu związkowi nie sposób zaprzeczyć. - Tradycyjny rytu rzymski, rozwijając się na przestrzeni wielu stuleci, nabył wiele bardzo wyrazistych gestów czci i troski względem Najświętszego Sakramentu. Stało się tak właśnie dlatego, że nie chodzi o zwykłą rzecz, pod postaciami chleba i wina naprawdę obecna jest Boska Osoba. Sposób, w jaki Go traktujemy, to sposób prezentowania pokładanej w Nim wiary, naszej miłości – uzasadniał Amerykanin.

 

- Reforma liturgiczna okrutnie pomniejszyła te gesty, wprowadziła też inne praktyki sugerujące, że mamy do czynienia ze wspólnotowym jedzeniem i piciem, któremu w kontekście Mszy świętej nadaje się znaczenie symboliczne. Specjalistyczny termin określający tę herezję to „transsignifikacja”. Te nowe praktyki stały się tak bardzo zwyczajowe, że wydają się nie do podważenia. Ryt zreformowany przywodzi na myśl luterańską bądź kalwińską koncepcję Eucharystii. Taka jest „wiara”, jeśli można to tak nazwać, ogromnej większości katolików Zachodu. Kiedy poznają prawdziwą naukę Kościoła, zaczynają przeżywać drażniący dysonans pomiędzy tym, w co wierzymy (albo w co twierdzimy, że wierzymy) a tym, jak się zachowujemy w trakcie Novus Ordo. A kiedy widzą, w jaki sposób wygląda Msza tradycyjna, zdają sobie sprawę z tego że sama w sobie jest wielkim tabernakulum świętej tajemnicy wiary – kontynuuje Kwasniewski. Jak dodaje, każdy poznany przez niego kapłan, który zaczął celebrować „starą” liturgię, wskazywał na to, jak wzbogaciła ona jego życie modlitewne, wzmocniła tożsamość kapłańską i zaangażowanie w duszpasterstwo.

 

Zmiany wprowadzone przez posoborową „reformę” bardzo mocno dotknęły także modlitwę brewiarzową. Jak podkreśla, dawny brewiarz był „rzeczą poważną i wymagał poważnego traktowania. W ten sposób naprawdę kształtował życie wewnętrzne kapłanów i zakonników. – Współczesną Liturgię Godzin ze względu na jej zwięzłość satyrycznie określa się jako „liturgię minut”. Prezentuje typowo współczesną architekturę, brak jej ozdób i subtelności, ciągle powtarza ona tę samą strukturę, co jest męczące. Tak naprawdę, to trudno traktować ją poważnie, po części to dlatego współczesne duchowieństwo posiada większy problem z zaangażowaniem się w odmawianie takiej Liturgii wagi piórkowej niż dawni kapłani, odmawiający brewiarz stawiający im o wiele większe wymagania – komentował Kwasniewski. Zasadnicza różnica polega także na liczbie świętych wspominanych w trakcie „starej” liturgii. – Ma się poczucie obecności świętych będących wzorami i orędownikami, wskazują oni poprzez swoją osobę na Chrystusa, na drogę do Chrystusa. Nie jest to rzeczą rozpraszającą uwagę, taka hagiocentryczność liturgii uwidacznia Chrystusa, ukazuje Jego doskonałość odbijającą się w zwierciadle różnych świętych. Liturgiczne wywyższenie świętych, a zwłaszcza Matki Bożej, sprawia że Chrystus jawi się bardziej jako Pan niż przyjazny brat – stwierdza amerykański filozof.

 

Peter Kwasniewski ukończył Thomas Aquinas College w stanie Kalifornia oraz Katolicki Uniwersytet Ameryki, gdzie obronił doktorat z filozofii. Wykładał m.in. na franciszkańskim uniwersytecie w Steubenville, był jedną z osób zaangażowanych w powołanie nowej katolickiej uczelni w USA – w stanie Wyoming. Przez wiele lat zajmował się działalnością apologetyczną i publicystką, od roku 2018 koncentruje się głównie na działalności pisarskiej i dydaktyce. W przeszłości współpracował m.in. z New Liturgical Movement, LifeSiteNews, Rorate Caeli czy „The Remnant”. W języku polskim ukazała się jego książka „Kryzys i odrodzenie. Tradycyjna liturgia łacińska a odnowa Kościoła”.

 

Źródło: lifesitenews.com

mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sorcier
@hm Proszę nigdy więcej nie przypisywać innym tego, czego nie napisali ani nie powiedzieli i natychmiast Pana/Pani problem sam się rozwiąże.
hm
jeszcze brakuje tylko by skrytykował Pana Jezusa za uczenie braku szacunku do Boga gdy pozwolił nam zwracać się do Boga Ojcze Nasz nie lubię tego typu krytyk bo podkoują wszystko co cenne pod płaszczykiem pobozności i świętości
vera
do Ryś: Pytanie powinno brzmieć: posłuszeństwo, ale komu? zob. Bullę Piusa V "Quo primum" "będzie odtąd bezprawiem na zawsze w całym świecie chrześcijańskim śpiewanie albo recytowanie Mszy św. według formuły innej, niż ta przez Nas wydana"
Ryś
Posłuszeństwo - nabożeństwo, co ważniejsze?
Dziecko boże
List św. Pawła Apostoła do Galtów 5.14-15 14 Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. 15 A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY