Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 STYCZNIA
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Dzień Babci
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Jarosław
 

Petycja do premiera w sprawie drastycznego ograniczenia kultu religijnego

Data publikacji: 2020-03-29 06:13
Data aktualizacji: 2020-03-29 09:13:00
WIADOMOŚCI
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

„Napisz do premiera, aby zarządził, że w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę może uczestniczyć w nabożeństwach tyle ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele lub kaplicy – analogicznie do przepisów o komunikacji zbiorowej. Nie dopuśćmy do dyskryminacji katolików w najświętsze dla nich dni!” – apeluje Fundacja Życie i Rodzina.

 

Ogromne poruszenie wśród polskich katolików wzbudziło ograniczenie niemal do zera możliwości uczestnictwa wiernych w Mszach Świętych i nabożeństwach. Tym bardziej w Wielkim Poście i bliskiej perspektywie najważniejszych świąt chrześcijaństwa.

 

Jednym z wyrazów przeżywanego przez wielu z nas wewnętrznego buntu przeciwko zamknięciu – de facto – świątyń u progu Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, jest petycja, której autorzy i sygnatariusze zwracają się do Prezesa Rady Ministrów o modyfikację restrykcji. Przyglądając się szczegółom rządowych rozporządzeń nietrudno bowiem zauważyć, że z nieznanych powodów kościoły uważane są przez władze za główne ogniska epidemii. W tym samym czasie gdy – nawet w przestronnych miejscach kultu – zakazuje się nam udziału w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach czy pokutnym Różańcu, Polacy tłoczą się w supermarketach, tramwajach i autobusach…

 

„Zbliża się Wielki Tydzień, a z nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni dla katolików. Powyższe ograniczenia będą mocno utrudniać przeżycie tego czasu w sposób pełny, tj. poprzez uczestnictwo w obrzędach tych świętych dni. Co więcej, już 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną ograniczenia mają przestać obowiązywać. Czy zatem konieczne jest zaprowadzanie tak zdecydowanego reżimu przez czas podany w rozporządzeniu?” – czytamy w apelu.

 

„Nawet jeśli z punktu widzenia epidemiologii niezbędne jest, aby wprowadzone restrykcje trwały aż do Świąt Wielkiej Nocy, budzi niezrozumienie fakt, że akurat zgromadzenia o charakterze religijnym uznano za szczególnie podatne na transmisję choroby. Kościoły to najczęściej duże budynki, mogące pomieścić kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób. Jednak właśnie w tych budynkach może przebywać na nabożeństwie tylko 5 uczestników oraz dodatkowo jedna lub kilka osób sprawujących liturgię. Autobusy, tramwaje i wagony metra mają zwykle powierzchnię nie większą niż kilkanaście metrów kwadratowych, ale to na tej powierzchni zezwala się na przebywanie kilkudziesięciu osobom!” – argumentują autorzy petycji, której całość zamieszczona jest na specjalnej witrynie internetowej, poświęconej akcji.

 

 

Źródło: TwojePetycje.pl

 RoM

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Grzegorz
Jestem katolikiem praktykującym i nie widzę tutaj żadnego powiązania z wiarą. Post jest skrajnie polityczny i szkoda mi słów jakich narzędzi próbują łapać się osoby, które mają w poważaniu ludzi. Kościół miał gorsze czasy, niż zakaz chodzenia do kościoła ze względu na pandemię. Nie kierujcie się hasłami, a swoimi sercami. Wiara w Boga nie przeminie, póki my żyjemy. Pamiętajcie o tym i miłujcie swoich bliźnich bez względu na to jakimi oni są :! Praktyka nie określa się mianem chodzeniem do kościoła, jest to jedno z narzędzi ale liczy się to jacy jesteście dla swoich bliźnich i prawda, która odnajdzie każdego z nas.
iskierka
Jeśli PETENT PROSI o cokolwiek WŁADZĘ to powinien ZASTANOWIĆ SIĘ jakie sa podstawy prawne do tego. No chyba że ma już przetrącony "kręgosłup" i nie chodzi już "prosto" albo nie ma wiedzy /bo po co ?. Lepiej nie wiedzieć i udawać "głupiego". Dlatego pytam > Czy Polski Kościół Katolicki jest AUTONOMICZNY czy NIE ? Dla przypomnienia : autonomia ? możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Ostatnio o autonomii Kościoła przypomniał Abp Gądecki w kwestii czekających nas wyborów. Istnieje jeszcze możliwość wyzbycia się autonomii poprzez scedowanie 'WŁADZY" kościelnej czyli konieczności WYDAWANIA DECYZJI , jednoznacznego ZABIERANIA GŁOSU w kwestiach związanych z DUŻĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ na Rządzących.
B ch
Nie bede glosowac na tych, ktorzy ograniczaja dostep do kosciola i sakramentow. Bog jest lekarzem duszy i ciala kazdy katolik to wie!
Igor
Naprawdę, nie widzę niczego niestosownego w działaniach mających na celu ograniczenie do minimum transmisji choroby zagrażającej życiu wielu ludzi. Pozdrawiam Państwa...
Skubik Lidia
Popieram petycję, kościoły powinny być otwarte dla wiernych. Jezus Chrystus uzdrawia, nie można się lękać Zbawiciela, On dla nas umarł na krzyżu. Tylko Bóg!!!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY