Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 

Plinio Correa de Oliveira: Polska może zostać rzucona na ziemię, jednak nie zginie

Data publikacji: 2019-04-14 07:19
Data aktualizacji: 2019-04-15 11:15:00
OPINIE

14 kwietnia 1974 roku Plinio Corrêa de Oliveira otrzymał order „Polonia Restituta”. Uhonorowano nim wybitnego działacza i myśliciela, a przy tym przyjaciela Polski, porównującego nasz kraj do słońca. W niedzielę obchodzimy rocznicę tego wydarzenia.

 

Order Polonia Restituta to jedno z najstarszych polskich odznaczeń państwowych. Przyznaje się je za szczególne osiągnięcia naukowe, gospodarcze czy kulturalne. Brazylijski działacz otrzymał wyróżnienie z rąk Tomasza Rzyskiego, Ministra Spraw Społecznych Rządu RP na uchodźstwie. Uroczystość odbyła się w hotelu Othon Palace w Sao Paulo, a uczestniczyli w niej przedstawiciele narodów podbitych przez komunizm i reprezentanci założonej przez Brazylijczyka organizacji TFP.

 

 

Podczas nałożenia orderu minister Tomasz Rzyski stwierdził, że brazylijski działacz zasłużył nań jako przywódca antykomunistyczny, znany pisarz i publicysta, wzorowy katolik i obrońca wolnej Polski. Dziękując za przyznane wyróżnienie, brazylijski działacz wyraził nadzieję na odzyskanie przez Polskę wolności. Podkreślił, że Polska może zostać rzucona na ziemię, jednak nie zginie, lecz powstanie ponownie [pliniocorreadeoliveira.info].

 

Życie w służbie Christianitas

Plinio Corrêa de Oliveira przyszedł na świat w 1908 roku w Sao Paulo. W wieku 20 lat wstąpił do Sodalicji Mariańskiej w Sao Paulo i szybko objął jej przywództwo. Z kolei w wieku 24 lat uzyskał mandat do brazylijskiego parlamentu jako najmłodszy Brazylijczyk w historii. Służył także jako przywódca Akcji Katolickiej i redaktor naczelny katolickiego pisma „Legionario”. Po opublikowaniu przez niego odważnej książki potępiającej tendencje progresywistyczne w Kościele „W obronie Akcji Katolickiej” utracił poparcie części duchowieństwa. W efekcie musiał przestać pełnić funkcję szefa Akcji Katolickiej (w 1944 roku). Trzy lata później stracił też stanowisko redaktora naczelnego katolickiego pisma „Legionario”.

 

Sprzeciwiał się próbom pożenienia komunizmu z Kościołem, podejmowanych przez zwolenników szerzącej się wśród brazylijskich biskupów teologii wyzwolenia. W tym właśnie celu w 1960 roku założył Brazylijskie Stowarzyszenie Obrony Tradycji Wolności i Własności (TFP). Podczas Soboru Watykańskiego II (1962-65) przebywał w Rzymie, gdzie wspomagał konserwatywnych hierarchów z Coetus Internationalis Patrum.

 

Do śmierci pełnił funkcję prezesa TFP, której bliźniacze organizacje rozwinęły się w całej Ameryce Łacińskiej i na świecie. W Polsce do tej rodziny organizacji zrzeszających świeckich katolików i konserwatystów należą Stowarzyszenie i Instytut Księdza Piotra Skargi.

 

Brazylijczyk pozostawił po sobie około 2500 artykułów i 17 książek. Najważniejsze z nich to „Rewolucja i Kontrrewolucja”, „Tubylczy trybalizm, komunistyczny ideał misyjny dla Brazylii XXI stulecia”, „Szlachta i analogiczne elity tradycyjne w alokucjach Piusa XII do patrycjatu i szlachty rzymskiej”, „Niedostrzegalna przemiana ideologiczna a dialog” (o zmianach komunistycznych metod propagandy).

 

Tradycja, Rodzina, Własność

Ujmowanie misji TFP jako działalności wyłącznie antykomunistycznej byłoby pewnym uproszczeniem. Plinio Corrêa de Oliveira w oparciu o encykliki papieskie i myśl świeckich obrońców tradycji przekonywał, że komunizm stanowi element szerszego procesu rewolucyjnego. W jego skład wchodziły także reformacja, rewolucja francuska oraz rewolta obyczajowa 68. Wszystkie te przejawy buntu przeciw cywilizacji chrześcijańskiej napędzają dwie grzeszne namiętności: pychę i zmysłowość.

 

Cechą charakterystyczną myśli Plinio Corrêa de Oliveira jest nacisk na powiązanie doktryny i mentalności katolickiej z wszystkimi aspektami życia. Odbudowa cywilizacji chrześcijańskiej nie ogranicza się do murów Kościoła, lecz obejmuje także społeczeństwo świeckie. Także tu jednak nie wystarcza naprawa ustroju państwowego i ekonomii. Nawet istotniejsze są bowiem kultura czy sztuka.

 

Szczególny nacisk profesor Plinio Corrêa de Oliveira kładł na obronę tradycji, rodziny i własności. Ukazywał niezwykłe powiązania istniejące między nimi. We własności prywatnej dostrzegał odbicie porządku miłości, ordo caritatis nakazujący rodzicom miłować dzieci w szczególny sposób i pragnąć dla nich wszelkich dóbr – także tych społecznych. Podkreślał, że pragnienie dziedzictwa jest wczepione w naturę ludzką, a jego zaprzeczanie równa się negacji rodziny. „Dziedziczenie to instytucja, w której rodzina i własność łączą się” – podkreślał.

 

Z kolei przez tradycję w rodzinie przekazywana jest jednak nie tylko własność materialna, lecz również zwyczaje, zdolności, unikalne cechy danych rodów. Te są rozwijane i doskonalone przez pokolenia, z korzyścią dla całego społeczeństwa. Często chodzi tu o specyficzne zawody doskonalone przez pokolenia w ramach jednej rodziny – na przykład cukierników czy muzyków. Do tej ostatniej należał właśnie Wolfgang Amadeus Mozart. Jego zdolności stanowiły skutek dziedzictwa, spadku otrzymanego po przeszłych pokoleniach.  

 

W dobie szerzącej się degeneracji obyczajowej i kwitnących fałszywych alternatyw myśl i działalność Plinio Corrêa de Oliveira pozostaje trwałym punktem odniesienia – także dla polskiego katolika.

 

Źródła: pliniocorreadeoliveira.info / legitymizm.org / revolvy.com 

Marcin Jendrzejczak

 

 

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami poświęconymi myśli profesora Plinio Corrêa de Oliveira:

 

Krzyżowiec kontra katolik otwarty 

 

Plinio Correa de Oliveira we wspomnieniach

 

Obrońca wierności łasce Bożej

 

Zachęcamy do nabycia nowej książki pióra Mathiasa von Gersdorfa „Droga kontrrewolucjonisty”:

 

 

oraz do nabycia klasyki klasyk „Rewolucja i kontrrewolucja”:

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora