Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 4       Temat numeru: Ameryka przed wyborem
Gary Isbell

Po dwóch stronach przepaści

Po dwóch stronach przepaści
Stany Zjednoczone to obecnie kraj podzielony – opinii tej nikt już nie kwestionuje. Szereg ostatnich wyborów prezydenckich podkreślił jedynie od dawna rysującą się polaryzację, która z całą pewnością nie zaniknie po wyborach roku 2008.

Zaskakująca może wydać się jednak przyczyna leżąca u źródeł tego podziału. Oto bowiem umysły Amerykanów elektryzują obecnie nie kwestie takie jak wojna, gospodarka czy własny interes; dziś rozpalają je problemy natury etycznej, nie zaś politycznej czy ekonomicznej. W rzeczy samej Stany Zjednoczone stały się krajem wielkiego moralnego sporu, w którym obie strony wykazują się taką samą żarliwością.
Trudno zaprzeczyć, że kraj coraz głębiej pogrąża się w moralnej dekadencji. Nie można zignorować jawnej niemoralności, szerzącej się plagi aborcji oraz rozłamów w Kościele. W mediach dominuje przekazywanie informacji wyłącznie z lewicowego punktu widzenia. Istnieje jednakże również inna Ameryka – często ignorowana przez prasę zagraniczną: Ameryka żarliwie sprzeciwiająca się aborcji, „małżeństwom” jednopłciowym, występująca przeciw świeckiej antykulturze i starająca się żyć według tradycyjnych wartości chrześcijańskich.
Kontrast ów powoduje, że życie codzienne we współczesnej Ameryce przypomina doświadczenie jazdy kolejką górską – niemal w jednej chwili napotykamy sytuacje ekstremalnie od siebie odległe.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 
 
 
 
 
 
drukuj