Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 CZERWCA
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
NMP Nieustającej Pomocy
Imieniny obchodzą:
Maria, Władysław
 

Po Krakowie – Poznań. Prezydent zaciekawiony zakazem podwożenia dzieci do szkół samochodem

Data publikacji: 2019-01-11 08:05
Data aktualizacji: 2019-01-11 09:19:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne fot. Adam Chelstowski/FORUM

Włodarzowi Poznania spodobał się pomysł wprowadzenia zakazu odwożenia dzieci samochodami do szkół. Takie rozwiązanie testowane jest w Wiedniu, a w Polsce jako pierwsze efektem i ewentualnym naśladownictwem austriackiej stolicy zainteresowały się władze Krakowa. Poznański prezydent Jacek Jaśkowiak najwyraźniej nie chce zostać w tyle „eko-postępu”.

 

Prezydent Poznania poinformował w mediach społecznościowych, że w przyszłym tygodniu zamierza zwrócić się do władz Wiednia z pytaniem o doświadczenia związane z zakazem odwożenia dzieci samochodami do szkół. Z takim samym pytaniem wystąpił już Kraków.

 

O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”, która przypomniała, jak funkcjonują rozwiązania wiedeńskie. Od września do listopada w jednej ze szkół podstawowych w 2. Dzielnicy austriackiej stolicy rodzice nie mogli wjeżdżać na ulicę przy szkole samochodami, ale tylko w godzinach od 7:45 do 8:15. Testowany pomysł „chwycił” i rozwiązanie przyjęto w kolejnych szkołach. Zainteresowały się nim także władze Berlina, Montrealu i Krakowa, a teraz i Poznania.

 

Zakaz miałby pomóc w walce z otyłością i przyczynić się do zmniejszenia smogu w mieście. Ma być zachętą do korzystania z rowerów. Nie wiadomo dokładnie jak funkcjonowałby zakaz, a wskazówką mogą być słowa krakowskiego radnego, który już deklarował, że „nie myślimy o zamykaniu w godzinach porannych ulic przelotowych, nie chcemy ograniczać możliwości transportowych miasta”.

 

W Poznaniu opozycja już zapowiedziała, że „będzie bronić poznaniaków przed takimi pomysłami”. Jak wskazują, „w imię eksperymentów ideologicznych i pseudonowoczesności odebrać mieszkańcom wolność wyboru i wychować ich wedle swojego pomysłu”.

 

 

Źródło: epoznan.pl / „Rzeczpospolita”

MA

 

 

Zobacz także: Kraków na froncie walki ze smogiem i otyłością. Władze rozważają zakaz odwożenia dzieci do szkół

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Piotr
Musicie ludzie zrozumieć jedno...rząd nie jest Waszym przyjacielem...a wrogiem. Ludzie w rządzie nie są niepoczytalni...oni to robią świadomie...budują sobie niewolników, przyzwyczajają do tego , że Pan może wszystko a plebs ma zamknąć japę. Obudźcie się.
walenty.
popieram.
x
To nie jest chuchanie to są realia żeby zdążyć do szkoły z dzieckiem z drugim do żłobka i samemu fo pracy nie dam rady iść pieszo i nie zawalić wszystkiego rano wszystko jest napięte co do minuty a małe dzieci 1-3nie idą same do szkoły prezydent Krakowa czy Poznania pewnie nie ma takich problemów !
pat
Zgadzam się z opinią @szpulas11. Urzędnicy, szczególnie wyższych szczebli winni być poddawani obowiązkowym badaniom psychiatrycznym, wyrywkowym testom na obecność alkoholu i narkotyków. To co robią jest dowodem na niepoczytalność lub uzależnienie. Mówię poważnie.
ttteis77
problem to rozwiazanie. Dostosowac, placowki pod odwozenie dzieci do szkoly. podatki placicie wiec wymagajcie. takie miejce postojowe rozwiaze problem obydwu stron. bez zmartwien dla rodzicow, bez zmartwien dla obywateli.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY