Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Po raporcie w sprawie 447. Żydowska loża B'nai B'rith zadowolona

Data publikacji: 2020-07-31 11:00
Data aktualizacji: 2020-07-31 12:20:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Opublikowany w środę raport Departamentu Stanu USA o restytucji mienia Żydów ocalałych z Holocaustu wywołał komentarze żydowskich i amerykańskich organizacji oraz mediów. Wskazuje się w nich często na rzekome zobowiązania podjęte podczas Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku.

 

W środę oświadczenie dotyczące raportu ogłosiła żydowska loża B'nai B'rith. Zarządzający nią Charles O. Kaufman i Daniel S. Mariaschin przyjmują z zadowoleniem (ang. welcome) raport dotyczący „dostosowywania się krajów z całego świata do ich zobowiązań podjętych przy Deklaracji Terezińskiej, aby zapewnić zwrot lub rekompensatę za mienie skonfiskowane podczas Holocaustu lub podczas komunizmu”.  Autorzy oświadczenia twierdzą, że 47 krajów zobowiązało się do restytucji poprzez podpisanie deklaracji w czerwcu 2009 roku.

 

Warto zauważyć, że mecenas Jerzy Kwaśniewski prezes Ordo Iuris określił tezę o „zobowiązaniach 47 krajów” mianem fałszywej.

 

Z kolei sekretarz stanu USA Michael Pompeo w swym oświadczeniu stwierdził, że „biorąc pod uwagę zaawansowany wiek ocalałych z Holocaustu na świecie - z których wielu żyje w ubóstwie, lub blisko granicy ubóstwa potrzeba działania jest pilna. Wszystkie ofiary reżimu nazistowskiego powinny otrzymać możliwość przeżycia pozostałych im dni w godności”.

 

Publicystka Marcy Oster na łamach „Jerusalem Post” informuje o opublikowanym przez Departament Stanu raporcie dotyczącym restytucji mienia „niesłusznie” jakoby zajętego podczas Holocaustu. Medium cytuje Cherrie Daniels amerykańską Specjalną Reprezentantkę do spraw Holocaustu. Jej zdaniem raport nie wyróżnia pozytywnie, ani negatywnie żadnego kraju. Wyszczególnia natomiast aspekty, w których dokonał się postęp oraz te, nad którymi należy jeszcze popracować.

 

Jej zdaniem może to doprowadzić do dalszego postępu, gdy państwa przeczytają fragmenty ich dotyczące i zdecydują jak najlepiej sprostać swym zobowiązaniom. Daniels powiadomiła także, że raport był gotowy i przekazany Kongresowi już w marcu. Jednak z powodu koronawirusa przełożono jego opublikowanie. Daniels zwróciła uwagę, że podjęto w nim nie tylko kwestię restytucji mienia, lecz również innych kwestii poruszonych w Deklaracji Terezińskiej, takich jak krzewienie pamięci i edukacji o Holocauście.

 

„Raport Departamentu Stanu wywołuje Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a zwłaszcza Warszawę, za to, że nie zrekompensowały ofiarom Holokaustu mienia zajętego podczas nazistowskiej okupacji” – twierdzi z kolei Matt Lee na łamach „Times of Israel”.
 

Omawiany amerykański dokument w części dotyczącej mienia bezspadkowego stwierdza, że „Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znacznej ilości własności prywatnej pozostawionej bez spadkobierców w wyniku Holokaustu. Zamiast tego, majątek bezspadkowy podlega polskiemu prawu spadkowemu, na mocy którego majątek ten wraca do samorządu lokalnego lub Skarbu Państwa”.

 

Raport Departamentu Stanu USA dotyczący Ustawy 447 (Just Act) ukazał się w środę.
   

źródła: jpost.com / bnaibrith.org / state.gov/ Times of Israel

mjend

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
where?
Kiedy USA oddadzą majątki bezspadkowe Indianom, a Izrael Palestyńczykom??? Gra idzie o biliony dolarów...
Emil M.
Nikt nie zrozumie, o co tu chodzi, jeśli nie obejrzy filmu Zniesławienie i/lub nie przeczyta książki Przedsiębiorstwo Holocaust. Lektura obowiązkowa!
emk
Ja przekażę swoim dzieciom wiedzę o holokauście. Dowiedzą się i o judenratach i o kapo w obozach. A i powojenna historia o komunistach żydowskiego pochodzenia co o mordem i torturami władzę ludową utrwalali. Tych samych co w latach 1956-58 uciekali do Izraela bo się bali że za ich zbrodnie i ludobójstwo spotka ich zasłużona kara. Tez tych z roku 68.
t
Czują "szmal" - żadne argumenty racjonalne ich nie zadowolą i nie przekonają, to są "mistrzowie" manipulacji.
Pep
A dlaczego Polska ma płacić "wszystkim ofiarom reżimu nazistowskiego" za to co zrobili Niemcy??
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY