Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 08 GRUDNIA
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
Niepokalane Poczęcie NMP
Imieniny obchodzą:
Makary, Maria
 

Polacy pokochali modlitwę różańcową. To najbardziej popularna forma kultu maryjnego w kraju

Data publikacji: 2019-10-01 04:00
Data aktualizacji: 2019-10-01 07:22:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Modlitwa różańcowa to najbardziej popularna forma kultu maryjnego w Polsce - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Po różańcu i nabożeństwach majowych, jednym z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie jest nabożeństwo fatimskie. Październik tradycyjnie już jest w Kościele miesiącem modlitwy różańcowej.

 

Kult Matki Bożej jest wyraźnie obecny we wszystkich parafiach w Polsce. Nie ogranicza się on jedynie do obchodzenia liturgicznych świąt. Obejmuje również wiele form pobożności ludowej. Najbardziej rozpowszechnioną formą kultu Matki Bożej w pobożności parafii jest różaniec.

 

Modlitwa różańcowa praktykowana jest we wszystkich parafiach w Polsce. Również nabożeństwa majowe sprawowane są niemal we wszystkich parafiach w naszym kraju (98,2 proc.). W zdecydowanej większości sprawowane jest ono w świątyniach. Jedynie w kilku procentach parafii, nabożeństwa majowe odbywają się przy okolicznych kapliczkach.

 

W co czwartej parafii nabożeństwo różańcowe sprawowane jest codziennie. Niemal we wszystkich parafiach (94 proc.) praktykowane jest przez cały październik. Z okazji świąt maryjnych modlitwa różańcowa odmawiana jest w co trzeciej parafii.

 

Wśród innych okoliczności, różaniec najczęściej odmawia się w każdą niedzielę (15 proc. i 8 proc. parafii) oraz w pierwsze soboty miesiąca (15 proc. i 8 proc. parafii). Ponadto różaniec jest popularną formą modlitwy za zmarłych zarówno w oktawę Wszystkich Świętych jak i w dniu pogrzebu (łącznie 25 proc. i 14 proc. parafii). W niektórych parafiach różaniec odmawia się również raz w tygodniu, przy okazji innych nabożeństw.

 

Źródło: KAI

MA

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
AndrzejBR
Polacy otrzymali od Matki Bożej, która ogłosiła sie Królową naszego Narodu O.Mancinelli AD1608-1617, w Gietrzwałdzie specjalnie tylko dla nas Polaków, Orędzie, aby Naród Polski podjął modlitwę różańcową u stóp Tronu Zniesionego z Nieba właśnie tam w Gietrzwałdzie - i tego mamy się trzymać. To jest jednoznaczne wyrażenie Woli Bożej uznane oficjalnie i uroczyście przez Kościół Święty, więc spełnijmy chociaż Prośby Naszej Królowej, i stańmy w tym jedynym takim na całej ziemi miejscu, do Różańcowej Warty przed Kaplicą Objawień. Nie bądźmy niedowiarkiem Naamem z 2Krl 5, że zanurzenie się w Jordanie to zbyt proste by się pozbyć trądu! Po prostu spełniajmy prośbę i tyle. Dla sprecyzowania Kim jest Naród Polski dla Matki Bożej i Pana Jezusa, prosze doczytać u Wandy Malczewskiej - Czegoś takiego nikt nigdy i nigdzie nie słyszał - tylko adresaci tych słów pędzą po świecie jak ten koziołek, ale nawet on wreszcie dotarł do swej mety w Pacanowie . . . Nadzieja jest dla każdego
GOŚĆ
Do Maria- Prawda.
Maria
Niestety, nie we wszystkich parafiach odprawiane jest NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA, o które w objawieniach w Fatimie prosiła Matka Boża. Prośba za tym do członków Kół Różańcowych. Zwróćcie się do swoich proboszczów, aby to nabożeństwo zostało rozpoczęte w waszym kościele. Wspomóżcie proboszcza w modlitwach. Brak nabożeństwa w parafii jest wyrazem nieposłuszeństwa wobec Matki Bożej. NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA Zgodnie z zapowiedzią Matka Boża ukazała się siostrze Łucji ponownie, już po śmierci Franciszka i Hiacynty, 10 grudnia 1925 r., w Pontevedra Hiszpania, tym razem z Dzieciątkiem Jezus. W czasie tego objawienia po raz kolejny Maryja zwróciła uwagę na Jej Niepokalane Serce otoczone cierniami, a Jezus powiedział: Współczuj Sercu swojej Najświętszej Matki, które jest ukoronowane cierniami, jakie przez cały czas niewdzięczni ludzie weń wbijają, a nie ma nikogo, kto czyniłby akt zadośćuczynienia, żeby owe kolce wyrwać. Wtedy Matka B