Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Polscy biskupi apelują do narodu: szanujmy niedzielę - pierwszy dzień tygodnia

Data publikacji: 2019-03-14 19:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 14:15:00
WIADOMOŚCI
fot. episkopat.pl

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji”, czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

 

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli. Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

 

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

 

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

 

KAI

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Rafi
Polscy biskupi, martwią się o swoje dochody, władze nad ludźmi a nie o ludzi i ich życie to mają głęboko pod sutanna, to oni powinni żyć skromnie ubierać się skromnie a jak to wygląda każdy widzi
liczebnik
A ja słyszałem, że Pan Bóg po 6 dniach pracy siódmego dnia odpoczywał i na pamiątkę tego i my siódmego dnia powinniśmy powstrzymać się od pracy. Prawda to?
@hmm
"Szukam osób chętnych do jednorazowego postu o chlebie i wodzie " Co to za post, skoro będziesz jadł i pił?
Lekarz
Do Janek: jak mam dojechac na dyzur do szpitala jesli nie mam samochodu a komunikacje miejska chcesz zawieść.Jestem za wolnymi niedzielami w jak najszerszym zakresie z zachiwaniem rozsadku.
aaa
@Andrzej Czy za 10 lat, gdy polityka mocno skęci w lewo i PiS wypadnie jako skrajna prawica a jego rolę przyjmie PO jako najbardziej prawicowa partia ponad 5%-towa, to czy wtedy będzie pan nawoływał do głosowania na "mniejsze zło", czyli na PO? Albowiem nasze rodzime PO jest bardziej na prawo od niejednej partii zachodnio-europejskiej, gdzie o PiSie udającym prawicę nawet nie ma mowy, a o Korwinie to już w ogóle. To "mniejsze zło" może stopniowo przesuwać się coraz bardziej w lewo aż dojdziemy do wyboru między pogrobowcami Wiosny a pogrobowcami "poczciwego" SLD. I to właśnie dzięci tym, którzy dają się złapać na dylemat więźnia i poprzez przeklęty prób wyborczy wciąż wybierają zło zwane "mniejszym", nieubłaganie przesuwając politykę w lewo. I do tego twierdzą, że to wina tych, co głosują na podprogowe partie przez co rzekomo głosy stają się nieważne i rozchodzą się po partiach lewicowych. To próg wyborczy jest przeklęty, nie Korwin i Narodowcy.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY