Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Polscy biskupi apelują do narodu: szanujmy niedzielę - pierwszy dzień tygodnia

Data publikacji: 2019-03-14 19:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 14:15:00
WIADOMOŚCI
fot. episkopat.pl

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji”, czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

 

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli. Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

 

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

 

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

 

KAI

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Rafi
Polscy biskupi, martwią się o swoje dochody, władze nad ludźmi a nie o ludzi i ich życie to mają głęboko pod sutanna, to oni powinni żyć skromnie ubierać się skromnie a jak to wygląda każdy widzi
liczebnik
A ja słyszałem, że Pan Bóg po 6 dniach pracy siódmego dnia odpoczywał i na pamiątkę tego i my siódmego dnia powinniśmy powstrzymać się od pracy. Prawda to?
@hmm
"Szukam osób chętnych do jednorazowego postu o chlebie i wodzie " Co to za post, skoro będziesz jadł i pił?
Lekarz
Do Janek: jak mam dojechac na dyzur do szpitala jesli nie mam samochodu a komunikacje miejska chcesz zawieść.Jestem za wolnymi niedzielami w jak najszerszym zakresie z zachiwaniem rozsadku.
aaa
@Andrzej Czy za 10 lat, gdy polityka mocno skęci w lewo i PiS wypadnie jako skrajna prawica a jego rolę przyjmie PO jako najbardziej prawicowa partia ponad 5%-towa, to czy wtedy będzie pan nawoływał do głosowania na "mniejsze zło", czyli na PO? Albowiem nasze rodzime PO jest bardziej na prawo od niejednej partii zachodnio-europejskiej, gdzie o PiSie udającym prawicę nawet nie ma mowy, a o Korwinie to już w ogóle. To "mniejsze zło" może stopniowo przesuwać się coraz bardziej w lewo aż dojdziemy do wyboru między pogrobowcami Wiosny a pogrobowcami "poczciwego" SLD. I to właśnie dzięci tym, którzy dają się złapać na dylemat więźnia i poprzez przeklęty prób wyborczy wciąż wybierają zło zwane "mniejszym", nieubłaganie przesuwając politykę w lewo. I do tego twierdzą, że to wina tych, co głosują na podprogowe partie przez co rzekomo głosy stają się nieważne i rozchodzą się po partiach lewicowych. To próg wyborczy jest przeklęty, nie Korwin i Narodowcy.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY