Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 13       TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA
Rozmowa z mjr rez. Michałem Fiszerem

Polska jest na granicy zdolności obronnych

Polska jest na granicy zdolności obronnych

Z majorem rezerwy doktorem Michałem Fiszerem, wykładowcą Collegium Civitas, rozmawia Konrad Rajca

Kilka miesięcy temu odbyły się największe w ostatnim czasie rosyjsko-białoruskie manewry przy polskiej granicy wschodniej, symulujące obronę przed NATO, a następnie kontratak na Polskę. Czy nasze wojsko jest w stanie obronić kraj?

Zadaniem polskich sił zbrojnych jest stawianie oporu przeciwnikowi aż do momentu reakcji NATO. Powstrzymywanie przeciwnika kilka do kilkunastu dni i utrzymywanie przewagi w powietrzu. To jest możliwe. Taki jest podstawowy wariant polskiej koncepcji obrony przed agresją zbrojną na nasze terytorium. Jego istotą jest oparcie naszej obrony na sojuszniczych siłach wzmocnienia, które mogłyby do Polski przybyć w reakcji na agresję bądź też mogłyby zostać rozmieszczone prewencyjnie, w czasie kryzysu poprzedzającego konflikt zbrojny.

Możliwy jest też wariant działań obronnych w oparciu wyłącznie o siły narodowe. W tym wypadku chodzi o samodzielną obronę konwencjonalną, ale i o odstraszanie przeciwnika, polegające na zadaniu mu na tyle dużych strat ekonomicznych, politycznych i militarnych, by go zniechęcić do inwazji na nasz kraj. Polskie siły zbrojne stoją na granicy możliwości wykonania tego zadania. Posiadają one minimalną strategiczną zdolność obronną. Polskie wojsko jest niedoinwestowanie z powodu kryzysu. Istnieje wiele niezrealizowanych, z powodu cięć w MON, potrzeb odnośnie modernizacji i remontów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj