Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 30 MAJA
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
NMP Królowej Apostołów
Imieniny obchodzą:
Ferdynand, Joanna
 

Polska Podziemna: Komuniści ich nienawidzili. Poznaj fenomen Narodowych Sił Zbrojnych

Data publikacji: 2019-09-20 09:15
Data aktualizacji: 2019-10-01 11:31:00

Narodowe Siły Zbrojne, to historia ludzi, którzy walczyli o niepodległość w czasie wojnie i po jej zakończeniu. Dlaczego komuniści z tak wielkim zapałem zwalczali właśnie tę formację? W programie "Polska Podziemna" z dr. Tomasz Greniuchem rozmawia Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci".

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ryś
Po klęsce wrześniowej wszelkie działania zbrojne, czy to AK czy NSZ były bezsensowne, i dlatego powinny być raz na zawsze potępione. Prowadziły jedynie do krwawych represji w stosuku do ludności cywilnej. Np. po wysadzeniu małego mostka pod torami pod Teresinem-Niepokalonowem rozstrzelano 20 zakładników, po zamachu na Kuczerę rozstrzelano 3000 zakładników. W EWANGELII czytamy: "3l Albo który król, mając prowadzić wojnę z innym królem, pierwej siadłszy, nie pomyśli, czy może z dziesięciu tysiącami zmierzyć się z tym, który z dwudziestu tysiącami ciągnie przeciw niemu ? 32 W przeciwnym razie gdy tamten jest jeszcze daleko, wyprawiwszy poselstwo, prosi o warunki pokoju." Św. Łukasz, XIV. Widać, że twórcy tych organizacji Ewangelii nie czytali. Warszawa przedwojenna żyła teozofią.
antyPOPiS
@Zbigniew, ponieważ poprzednia odpowiedź nie przeszła, spróbuję inaczej, a za motto niech posłużą słowa sp.prof. Wieczorkiewicza: "NSZ to potężna organizacja, bardzo ideowa i niebywale skrzywdzona. Organizacja, której kłamliwie przypisano współpracę z Niemcami. NSZ bił się z nimi dzielnie, bił się znakomicie, krwawo". Jest szereg publikacji które zweryfikowały żydobolszewickie kalumnie na których się opierasz, znamienne że te kalumnie propaguje historyk klasy Grossa i Grabowskiego, niezawodny stronnik kosherlewactwa, niejaki Friszke. Szczególnie wulgarnie wybrzmiały jego pomówienie w wywiadzie jakiego udzielił synowej Maksymiliana Schnepfta, byłego oficera LWP, a wcześniej NKWD i Smiersz. "Zasługi" famili Schnepft, w zwalczaniu podziemia niepodległościowego są nie do przecenienia, i jak widać z ewolucją żydokomuny nie ustały. Wyrokowanie o NSZ na podstawie "kwitów" komunistów jest żałosne, są tak samo wiarygodne jak te które stały się podstawą wymordowania tysięcy Polskich patriotów.
Zbigniew
Czy współpraca NSZ z gestapo, niepodporządkowanie się legalnemu rządawi w Londynie oraz jego polskim delegatom, atakowanie oddzialów AK, rozbrajanie oddziałów BCh, leczenie się czlonków NSZ w niemieckich szpitalach za wiedzą okupanta to też były tyko ,,nieistotne epizody"?
antyPOPiS
@Zbigniew, ewakuacja Brygady Świętokrzyskiej była tylko epizodem wobec całej działalności NSZ w czasie okupacji. Pakt o nie agresji był słusznym działaniem, czego dowodzą losy innych oddziałów i żołnierzy NSZ, z wymordowaniem Beskidzkiego zgrupowania Henryka Flamego "Bartka" na czele, przez utrwalaczy władzy ludowej, których narrację "historyczną" z taką żarliwością tutaj powielasz.
Zbigniew
@antyPoPiS Pytanie tylko czyje życie chroniły NSZ, po pierwsze hitlerowskich okupantów, których starali się nie atakować, no i swoje uciekając na zachód.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY