Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
17   LUTY   2020 r.
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
Imieniny obchodzą:
Aleksy, Zbigniew
 
Polonia Christiana nr 51       WYCHOWANIE
Danuta Rdzak

Pomagam czy raczej krzywdzę?

Pomagam czy raczej krzywdzę?

W którym miejscu przebiega granica pomiędzy autentycznym wspieraniem zainteresowań dziecka w celu zapewnienia mu zrównoważonego rozwoju, a wypełnieniem mu szczelnie czasu w taki sposób, że nie zostaje w nim miejsca na relacje rodzinne i koleżeńskie?


 

Dziecko posiada niebywałą zdolność przyswajania nowych wiadomości i umiejętności. Mózg człowieka nigdy nie jest tak chłonny jak właśnie w wieku od kilku do kilkunastu lat. Jednak wyłącznie wtedy, gdy organizm jest wypoczęty. Dziecko, które spędzi poza domem dwanaście godzin, jest w stanie zregenerować się w jedną noc i rano wstanie wypoczęte, aby z nową siłą wyruszyć na poznawanie świata. Ale co, jeśli tak intensywny dzień pracy to dla niego norma trzy albo cztery razy w tygodniu?

Niewyspany ośmiolatek jest marudny i nic go nie zaciekawi, a notorycznie zmęczony czternastolatek zacznie opuszczać zajęcia i straci zapał nawet do swych największych zainteresowań. Szczelnie wypełniony czas wolny nie pozostaje bez wpływu na kondycję zdrowotną dziecka – spokojnie zjedzonego, zdrowego obiadu i właściwej dawki snu nie zastąpią szeroko reklamowane suplementy diety mające wzmocnić odporność.

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie