Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

Porozumienie prezydentów: Amerykanie na koszt Polski zwiększą obecność militarną nad Wisłą

Data publikacji: 2019-06-13 09:00
Data aktualizacji: 2019-06-13 10:53:00
WIADOMOŚCI
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy – zapowiedział przywódca Stanów Zjednoczonych Donald Trump na wstępie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W środę wieczorem obaj ogłosili deklarację dotyczącą współpracy wojskowej pomiędzy obydwoma państwami.

 

 

Oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie rozpoczęła się od uroczystego powitania przed Białym Domem przez prezydenta Trumpa i jego żonę Melanię. Rozmowy obydwu liderów dotyczą m.in. zwiększania obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

 

Według informacji podanej przez kancelarię Andrzeja Dudy, zakończyły się już negocjacje w tej sprawie. Poinformował o tym szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Wskazywał on, że rozmowy były prowadzone głównie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Pentagon, przy współpracy ekspertów i przedstawicieli prezydentów obu krajów. – Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów – podkreślił.

 

Ogłoszona przez obie strony deklaracja mówi między innymi, że Amerykanie zwiększą liczebność swoich wojsk na terenie Polski o tysiąc żołnierzy. Sformują m.in. wysunięte dowództwo dywizyjne. Koszty dodatkowych projektów związanych z rozszerzeniem tej obecności pokryć ma nasze państwo. „Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza” – czytamy w dokumencie.

 

W ramach porozumienia, w Drawsku Pomorskim oraz „kilku innych miejscach” powstaną Centra Szkolenia Bojowego. Na terenie naszego kraju utworzona zostanie eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a także baza lotnicza.

 

 

Źródła: prezydent.pl, rmf24.pl

RoM

 

 

*****

Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP

 

Rzeczpospolitą Polską (Polska) oraz Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) łączy historia przyjaźni opartej na obustronnych wysiłkach, wspólnych wartościach oraz wzajemnym szacunku. Walczyliśmy ramię w ramię na całym świecie, w tym w Iraku i Afganistanie, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo naszym narodom i całemu światu. Ta przyjaźń stanowi podstawę coraz bliższych relacji strategicznych i obronnych, skupionych na zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu obu państw oraz obszaru obowiązywania Traktatu Północnoatlantyckiego.


Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu, i dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce.


Podzielamy najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny szacunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw.


I. Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.

 

II. Uznając wspólnie, że utrzymanie zwiększonej obecność wojskowej USA w Polsce jest możliwe przy wsparciu ze strony Polski, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

 

 

A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

 

B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

 

C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

 

D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.

 

E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.

 

F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.

 

G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

 

 

 

III.  Oba państwa dążą do zawarcia międzynarodowych umów oraz innych uzgodnień, niezbędnych do realizacji wspólnej wizji zwiększonej współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce. Polska i Stany Zjednoczone będą odbywały regularne konsultacje w celu omówienia i planowania potencjalnych zmian stanu obecności sił oraz odpowiednich wymagań infrastrukturalnych dla Sił Zbrojnych USA rozmieszczonych w Polsce.


Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach.
 

ANDRZEJ DUDA, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
szpulas11
@ wjeżdżają te trole, kłócące się o przybrane imiona, z n.czas. tam pogonili, tera tu się lęgną
@Sec
@Second vel @sec: Naprawdę współczuję. To częste zjawisko. Kiedyś dawno temu ktoś ukradł mi ten sam nick. Obydwa nicki. To ty?
Second
@emk Złodziej podpisał moim Nickiem.
ii7
"Na teatrze"?. A jednak jest to parszywy spektakl, na dodatek po rosyjsku. I kto by pomyślał o amerykanach coś takiego...
Alex Wolf
Na polskiej ziemi tylko polskie wojsko, każde obce wojsko może na rozkaz swych mocodawców użyć broni przeciwko tubylcom i będzie bezkarne, dostaną polecenie strzelania do tzw. antysemitów i faszystów, to je wykonają.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY