Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Portal Deon.pl wzywa do całkowitego zamknięcia kościołów

Data publikacji: 2020-11-22 10:00
Data aktualizacji: 2020-11-24 07:45:00
WIADOMOŚCI
fot. printscreen Deon.pl

Portal Deon.pl wzywa do zamykania kościołów. Medium opublikowało artykuł dr. Joanny Uchańskiej, która apeluje do Konferencji Episkopatu Polski do pozbawienia Polaków możliwości uczestnictwa w Mszy świętej ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji możemy zadać tylko jedno pytanie: kiedy na te skandaliczne, niewyobrażalne dla zwykłego katolika poczynania zareaguje ostro i jednoznacznie Konferencja Episkopatu Polski?

 

Dr Joanna Uchańska na początku swojego tekstu przywołuje przykład samego Pana, Jezusa Chrystusa, który, jak przyznaje, często i dużo modlił się w świątyni. Pan modli się wszelako także i poza nią; dr Uchańska zapytuje wobec tego, czy „ta sytuacja szczególna, w której się teraz znajdujemy, może przemawiać za tym, by modlić się zawsze i wszędzie, ale nie w kościele podczas mszy lub nabożeństwa?”.

 

Autorka wyznaje, że w jej rodzinie padają ciągle pytania o to, „dlaczego krajowe przepisy dozwalają na obecność w kościele dużo większej liczby osób niż w innych miejscach”.

 

Pytamy - dlaczego Episkopat nie wydał wciąż jednolitej decyzji o zupełnym zamknięciu kościołów, zaprzestania odprawiania zbiorowych nabożeństw, zwłaszcza w czasie największych zachorowań, właśnie w trosce o wiernych, ale i niewierzących współbraci. Dlaczego nie przyjął innych rozwiązań?” - indaguje dr Uchańska.

 

Według autorki jedną z przyczyn jest „opór tradycji”. Przywołuje przykład swoich rodziców, którzy ograniczyli spotkania, minimalizują zakupy, ale do kościoła przychodzą, bo traktują „obecność w budynku [...] jak przymus, z którego nie chcą/nie mogą zrezygnować”. „Czy istniejący paradoks i poziom wiedzy o stanie naszych starszych bliskich może prowadzić do sytuacji, w której powinno się im przekazać, że do kościoła chodzić nie mogą (przynajmniej na razie), a Biblia, różaniec i radio, muszą im wystarczyć?” - pyta dr Uchańska.

 

Wreszcie stawia sprawę zupełnie jasno: „[O]czekuję jednak stanowczych deklaracji od mojego Kościoła, że w tym trudnym czasie msze i nabożeństwa zostaną zawieszone i w całości przenoszą się do sfery radia, telewizji, on-line”.

 

Wzywa też do udostępniania wiernym Pisma Świętego, przygotowania spisu czytań na każdy dzień, wysyłania wiernym kazań duszpasterskich.

 

Dodaje też, że nieobecność w niedzielę w kościele bez dyspensy jest grzechem „w teorii”; sugeruje, że można świętować niedzielę „łącząc się w domowej wspólnocie z Bogiem”.

 

Jako podsumowanie swojego artykuły dr Uchańska zamieściła nagranie kazanie ewangelickiego pastora, Mirosława Czyża.

 

Ocena poczynań portalu Deon.pl musi być z perspektywy katolickiej tylko krytyczna.

 

Domaganie się całkowitego zamknięcia kościołów pasuje do prasy skrajnie antykościelnej i ateistycznej, ale nie do medium jezuickiego. Episkopat Polski zalecił biskupom wydawanie dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem. To oznacza, że każdy, kto boi się choroby lub jest na nią szczególnie zarażony, w wielu diecezjach w świetle prawa kanonicznego nie musi uczestniczyć w Mszy świętej.

 

Dla dr. Uchańskiej i publikującego jej tekst portalu to jednak, jak widać, za mało – i należy raczej pozbawić wszystkich Polaków możliwości pójścia do kościoła. Po prostu, bo tak, bo przecież „modlić się można wszędzie”.

 

Niedawno portal Deon.pl wyrażał na rozmaite sposoby solidarność z protestami proaborcyjnymi; na jego łamach publikowano artykuły, które wprost opowiadały się za utrzymaniem tzw. przesłanki eugenicznej, a zatem za prawną dopuszczalnością mordowania chorych dzieci nienarodzonych. To samo zrobiły inne media tzw. „katolicyzmu otwartego”.

 

Teraz ten sam portal apeluje do zamknięcie kościołów.

 

W tej sytuacji możemy zadać tylko jedno pytanie: kiedy na te skandaliczne, niewyobrażalne dla zwykłego katolika poczynania zareaguje ostro i jednoznacznie Konferencja Episkopatu Polski?

 

Paweł Chmielewski

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
n
Prozachodni, prounijny deon.pl w drodze do tamtejszego liberalnego kościoła po tych przejściach.Zachecajacy albo gorzej mówiąc naganiajacy do tego bo coś coraz bardziej popularna tam symbolika satanistyczna.
Prawdzie Katoli
Nie spodziewam się po KEP niczego dobrego. Nie sądzę, aby KEP zareagował tak jak chcemy. Raczej potulnie przychyli się do żądania SJ. I po usunięciu wody święconej, zamknie kościoły. Zwolenników w KEP nie brakuje. Biskup gliwicki Kopiec wiosną zamknął kościoły przed wiernymi w czasie mszy. Szlak został przetarty. Kiedy?
Tina
Moim zdaniem sam szatan przemawia poprzez portal Deon.pl. - bo kto inny mógłby próbować pozbawić wierzących katolików uczestnictwa w Najświętszej Ofierze i tym samym oddalić nas od Pana naszego Jezusa Chrystusa przebywającego w Najświętszym Sakramencie? Potrzebny tu jakiś egzorcysta i to nie jeden do wypędzenia diabła z ludzi tworzących ten zwodniczy portal. Moim zdaniem o takich fałszywych prorokach jest mowa w Ewangelii Mateusza czytanej w ostatnią niedzielę podczas Mszy św. Trydenckiej. Tak więc nasze modlitwy, egzorcyzmy i oświecanie zagubionych katolików poprzez tak zbożne działalności jakie prowadzi Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. księdza Skargi widzę ratunek by zapobiec temu nieszczęściu do jakiego portal Deon.pl i inne podobne próbują za sprawą złego ducha doprowadzić. Potrzebne jest też jednak jasne stanowisko KEP , by zagubieni katolicy mieli świadomość, że są prowadzeni na zatracenie.
Gdzie zgłosic te panią za mowe nienawisci? Niech nie je tylko popatrzy na program kulinarny w telewizji
Polka
To jest wszystko kwestia literówki, jakimiś sposobem zgubiło się m w nazwie tego portalu.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY