Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Portugalia: stwierdzili, że biskup podważył dziewictwo Maryi. Teraz przepraszają za zamęt

Data publikacji: 2019-01-11 08:00
Data aktualizacji: 2019-01-12 17:27:00
RELIGIA
fot. YouTube / arautospress

Portugalski Observador przeprosił za „zamęt” jaki wywołała wypowiedź biskupa Oporto, Manuela Lindy, w której portugalski hierarcha podważył - jeżeli nie zaprzeczył – fizycznemu dziewictwu Maryi. Po medialnej burzy jaka się rozpętała, biskup wyjaśnił co faktycznie miał na myśli.

 

Bp Manuel Linda wraz z ks. Anselmo Borges’em tuż przed świętami udzielili wywiadu portugalskiemu czasopismu Observador. Przedstawili w nim stanowisko mocno podważające katolicki dogmat o fizycznym dziewictwie Maryi. W pierwotnej wersji artykułu padło stwierdzenie: „Jezus nie był synem kobiety-dziewicy, wyjaśniają zarówno ojciec Anzelm Borges jak i biskup Manuel Linda”. Ks. Borges wskazał, że „Jezus został poczęty ze związku Maryi z Józefem jak każdy inny człowiek (…) dziewictwo Maryi jest tu ukazane jako metafora przedstawiająca Jezusa jako wyjątkową osobę”.

 

Bp Linda natomiast wyjaśniał: „nigdy nie powinniśmy odnosić się do dziewictwa Maryi w znaczeniu fizycznym. Stary Testament wskazuje, że Jezus miał począć się z dziewicy, córki Izraela, która była prosta, pokorna i uniżona. To jest jednak odniesienie do całkowitego oddania się tej kobiety Bogu. Dar bycia matką Boga uzyskała jedynie dzięki jej niepodzielnemu sercu. Najważniejsze w tym wszystkim jest pełne zawierzenie się Bogu”. Następnie dodał, że fakt fizycznego i anatomicznego dziewictwa nie świadczy o pełnym zawierzeniu Bogu.

 

W następstwie burzy jaka nastąpiła po publikacji artykułu, udostępniono jego poprawioną wersję, a redakcja Observadora przeprosiła za zamieszanie jakie wyniknęło z całej sprawy. Dodatkowo, zamieszczono wypowiedź specjalisty, który wyjaśnił dlaczego zaprzeczenie dziewictwa Maryi wiązałoby się z automatyczną ekskomuniką (zwłaszcza biskupa).

 

Bp Manuel Linda w międzyczasie skorygował swoją wypowiedź; „To co chciałem powiedzieć to to, że poza jedynie biologicznym faktem, ta dziewczyna, Maryja, ofiarowała się całkowicie Bogu i położyła swoją ufność i egzystencję w Bogu. Ona jest tą, która jest wolna od jakiejkolwiek nieczystości. Dlatego jej dziewictwo jest nie tylko biologiczne, jakkolwiek tego nie można odrzucić”.

 

Wiele mediów na całym świecie (w tym PCh24.pl) szeroko komentowało zaistniałą sytuację. Pierwotna wersja artykułu Observadora wprowadziła zamęt sugerujący, że biskup opowiedział się za jawną herezją. Mimo, że ostatecznie z ust portugalskiego hierarchy nie padły słowa bezpośrednio podważające dziewictwo Maryi, to jego rozważania opublikowane zaraz obok heretyckich wypowiedzi ks. Borges'a stały się powodem zamieszania i oburzenia wiernych.     

 

Źródło: catholicherald.co.uk/własne PCh24.pl

PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Nicko
Heretyk, ale skoro papież utrzymuje, że była zwyklą dziewczyna.... "Kto by utrzymywał, że Maryja była zwykłą kobietą, a więc podległą grzechowi, albo że Maryja nie była dziewicą, albo że chłopiec, który się z Niej urodził, nie był Jej jedynym synem, albo że nie był Bogiem, ten własnym sądem wyklucza się z Kościoła Świętego i niech wie, że ściągnie na siebie gniew Wszechmogącego Boga oraz Jego świętych Apostołów Piotra i Pawła."
bandit
Precz od Niepokalanej heretyku
iskierka
Co to za tłumaczenie. Przecież ten człowiek dalej miesza słownie i idzie w zaparte >Dlatego jej dziewictwo jest nie tylko biologiczne, jakkolwiek tego nie można odrzucić?.< Czego NIE MOŻNA ODRZUCIĆ ? Słowo klucz często używane przez heretyków modernistów : JAKKOLWIEK. Co to za zwyczaje aby biskup pod naciskiem wiernych KORYGOWAŁ wypowiedź i to jeszcze MĘTNIE ? Więcej modlitwy i postu dla takiego PSEUDO-pasterza w zaciszu jakiejś pustelni i odsunięcie od NAUCZANIA.
Ireneusz
Skądinąd to żenujące, że o poprawnym rozumieniu wyraźnie zdefiniowanego dogmatu, katolik dowiaduje się dopiero już po 50-tce, wiele lat po ukończeniu seminarium i wszelkich święceniach, po licencjacie i doktoracie, wreszcie po święceniach episkopatu i przejęciu władzy nad diecezją. Moim zdaniem trochę późno. Wstyd dla niego, blamaż i poniżenie dla wszelkich uczelni jakie ukończył oraz plama na jego tytułach i jego promotorach.
Wiele mediów na całym świecie walczy z prawdą Objawioną, ponadczasową i wieczną. Słabość bp. Manuela Lindy polega na tym, że nie potrafi nawracać błądzących, a to jest powołaniem apostolskim. Ja po wysłuchaniu czasami jednego kazania Księdza Piotra Natanka, wiem od razu co muszę w sobie zmienić i jak to zrobić i nawracam się. Jeżeli Kapłan ma prawdziwą wiarę, to potrafi nawracać, głosi prawdę w porę i nie w porę, jest prorokiem którego słowa przenikają do szpiku kości. Takie słowo jest żywe, przenika, bo pochodzi prosto od Boga i ożywia to co umarłe, gromi herezje. Pan Jezus jest dla takich Kapłanów wzorem i oni go naśladują i za takimi Kapłanami idą ludzie jak za Jezusem. Króluj nam Chryste!