Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 LUTY
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Ludomir
 

Poseł PO zaatakował obrońcę życia – jest akt oskarżenia! „Grozi mu do roku pozbawienia wolności”

Data publikacji: 2018-12-06 10:01
Data aktualizacji: 2018-12-06 10:43:00
WIADOMOŚCI
Sławomir Nitras. Official flickr of Sławomir Nitras/Wikimedia Commons

Instytut Ordo Iuris podjął działania mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Sławomira Nitrasa. Powodem jest złamanie przez niego prawa w trakcie legalnej pikiety antyaborcyjnej. Polityk Platformy Obywatelskiej znieważył działacza pro-life i naruszył jego nietykalność cielesną. Grozi mu do roku pozbawienia wolności.

 

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia prywatny akt oskarżenia o znieważenie i naruszenie nietykalności osobistej Dawida Wachowiaka przez Sławomira Nitrasa. Polityk określił go słowami: „dureń”, „gówniarz” i „gnojek”, a uczestników antyaborcyjnej demonstracji nazwał „bandą psycholi”. Jednocześnie w imieniu działacza pro-life skierowano także do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o uchylenie immunitetu polityka.

 

22 listopada 2018 roku w Warszawie Dawid Wachowiak uczestniczył w pikiecie obrońców życia. Wydarzenie było zorganizowane przez Fundację PRO-Prawo do Życia. W trakcie pikiety do demonstrantów zbliżyła się kobieta i w zamiarze zakłócenia zgromadzenia odłączyła kable zasilające nagłośnienie. W świetle prawa postępowanie to było wykroczeniem. Wolontariusze Fundacji domagali się od obecnych na miejscu policjantów ustalenia tożsamości tej osoby. Funkcjonariusze przystąpili do legitymowania kobiety. Wtedy Sławomir Nitras usiłował zakłócić ich interwencję. Sam również odmówił policjantom okazania dokumentu tożsamości. Oprócz tego polityk agresywnie zachowywał się w stosunku do działaczy pro-life. Określił Dawida Wachowiaka i innych uczestników pikiety słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe, co stanowi przestępstwo znieważenia. Jednocześnie w trakcie zdarzenia poseł naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonego szturchając go, popychając i uderzając. Postępowanie Sławomira Nitrasa stanowiło złamanie art. 6 Zasad etyki poselskiej, zgodnie z którym poseł powinien szanować godność innych osób oraz unikać zachowań, mogących godzić w dobre imię Sejmu.

 

Posłowie na Sejm RP są osobami publicznymi, które powinny zawsze być przykładem dla innych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, a swoim zachowaniem nie narażać dobrego imienia zarówno pełnionej funkcji, jak i Izby, którą reprezentują. Istotne jest to, że poseł Sławomir Nitras przeszkadzał w interwencji Policji, która dotyczyła osoby zakłócającej legalne zgromadzenie, a zatem popełniającej wykroczenie, za które przewidywana jest sankcja w postaci grzywny albo ograniczenia wolności – skomentował sprawę Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris adw. dr Bartosz Lewandowski.

 

Należy zwrócić uwagę, że naruszenie nietykalności cielesnej stanowi jaskrawy przejaw przekroczenia standardów debaty publicznej. Zwłaszcza, że całe zajście dotyczyło ważnej społecznie kwestii – obrony życia nienarodzonych dzieci. Zachowanie posła jest podstawą do interwencji sądu. Sprawą powinien się także zająć Marszałek Sejmu, stąd wniosek o uchylenie immunitetu – zaznaczył adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Pełnomocnikami Dawida Wachowiaka są mec. Jerzy Kwaśniewski, mec. Bartosz Lewandowski oraz mec. Filip Wołoszczak.

 

 

Źródło: ordoiuris.pl
MWł

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mataleo
Co za reżim. Politycy uniemożliwiają wstawianie się za bezbronnymi obywatelami.
agricola
Takich narwańców chroni prawo. Wg. niego należy ze stoickim spokojem wziąć po pysku i zgłosić nienaruszalność cielesną. Błąd. Każda napaść fizyczna powinna być wystarczającym powodem do fizycznej odpowiedzi napadanego. Gdyby koleś wiedział, że może zarwać w łeb nawet będąc p-osłem to by łapy na nikogo nie podnosił. Rola policji w takim zajściu to ustalenie kto zaczął. Jeśli tam była policja to skandalem jest, że panu p-osiełkowi policjanci nie poprzetrącali pałami łap, które podniósł na inną osobę. Jest nieistotne w takim wypadku kto jest agresorem, choćby i prezydentem był a nie tylko jakąś tam p-ośliną. Immunitet nie służy do ochrony bandyckich zachowań i z automatu powinien być zawieszany na czas takich okoliczności. Napadasz, oberwałeś w łeb słusznie i nie chronił cię w tym momencie żaden immunitet.
Bondaree
Do Ewa: Nie są nietykalni. Ten, którego obrażał i uderzył, powinien był się bronić, a nie potulnie stać i pozwalać chamowi szaleć. Jakby Nitras zarobił strzała w "immunitet", to by się skończyła jego "nietykalność". A potem może sobie iść do sądu... Nadstawianie drugiego policzka nie jest tożsame z biernością wobec zła ani z pacyfizmem.
Ula
To dlatego Wałęsa -by takich jak Mitras ratować- nawet na pogrzeb byłego Prezydenta pojechał i pokazał klatę w koszulce z napisem " Kon -sty.tucja i Matkę Boską w klapie?????????????????
X
Nie liczycie na to że Pis coś zrobi żeby mu immunitet uchylić ito w imię czego bronienia niewiniątek? Nie ma szans!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY